Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Велике космічне крадівництво

Як запульнути в космос 37,5 мільярдів — рецепт від Єрмака.

Зараз ми розповімо вам справді Космічну одіссею. Любі хлопчики-дівчата, слухайте уважно. Ми починаємо.

Вітаю, громадяни найкосмічнішої держави світу! Мова піде про проєкт космічної програми України на 2021-2025 роки. Його винесли на урядовий комітет під тиском смотрящого над президентом — Андрія Єрмака. І цей проєкт має всі шанси потрапити до Верховної Ради.

А там...

Мінстратегпром хоче розпиляти 15,66 мільярдів гривень коштів платників податків. Або 15,76 мільярдів гривень. Вони самі точно не знають і в різних документах подають різні суми. Сто мільйонів туди, сто мільйонів сюди... Бюджет сам себе не розпиляє!

Загальна ж ціна питання (держбюджет та інші джерела) становить 37,5 млрд грн На що ж планують витратити ці кошти?

☑️ 28 мільярдів гривень — на створення 5 космічних ракетних комплексів, причому найдорожчий з них за 8,4 млрд. грн. — у співпраці з позаштатним радником Путіна і відомим пропагандоном Іллею Осадчуком.
☑️ 3,2 мільярди — на створення Місячного модулю. З якою метою це робиться, програма не уточнює.
☑️ 2,7 мільярди — на супутник надвисокого розрізнення і сканер (тобто, камеру) до нього. Гумор в тому, що, згідно програми, сканер буде готовий через рік після запуску супутника. Мабуть, передбачається, що український астронавт встановлюватиме його прямо в космосі.
☑️ 4,5 мільярди — на 11 супутників, які планують запустити протягом 5 років. За попередні 30 років запустили 6. Коментарі зайві.
☑️ Є і багато інших моментів. Наприклад, планується побудувати станцію управління супутниками на Українській антарктичній станції «Академік Вернадський». Тільки от полярників забули про це попередити та і зробити це можна тільки з погодження міжнародної спільноти.

ОТЖЕ:

По-перше, у працівників Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості або дуже розвинена фантазія, або дуже гарний постачальник галюциногенів. На сьогоднішній день в космічній галузі України залишилося до 100 кваліфікованих інженерів, а виробниче обладнання застаріле, несправне, відсутнє або з неналежними характеристиками. Тому, хто і на чому буде все це робити — велика загадка.

По-друге, на жодний із цих заходів у проєкті програми немає належного обґрунтування. Написані в ній фрази на рівні — «ну, е, буде круто» аж ніяк не достатні для виправдання таких витрат. Розрахунки у фінансово-економічному обґрунтуванні явно висмоктані з пальця і не надають впевненості у потрібності цих витрат.

По-третє, у проєкті програми закладені чималі гроші — 1,2 млрд — на 2021 рік, від якого залишився один квартал. Навіть якщо уявити, що до кінця вересня її проголосує Рада і одразу ж виділить гроші у бюджеті (три рази «ха»), на підготовку паспорту програми, проведення конкурсів, укладання договорів тощо піде щонайменше 2 місяці. Я, звісно, не сумніваюся у спроможності нашої космічної галузі освоїти 1,2 млрд грн за 2 тижні (бо ще ж звіт здавати через прийомку, та й казна приймає платежі до 20-х чисел грудня лише), от тільки чи буде з того якась користь?

ЩО ПРОПОНУЄМО МИ?

☑️ провести комплексний незалежний аудит космічної галузі, її підприємств та установ, щоби з’ясувати реальний стан виробничої бази;
☑️ за результатами аудиту передати підприємства до господарського управління Фонду держмайна України;
☑️ корпоратизувати їх у загальному порядку з проведенням прозорих конкурсів на керівні посади;
☑️ провести інвентаризацію об’єктів інтелектуальної власності (фахівці стверджують про випадки продажів таємних креслень китайцям, і тут вже є робота для СБУ).

Це дозволить призупинити розвал галузі і виграти час для вироблення системніших рішень.

Олексій Парновський, спікер Демократичної Сокири з питань науки та космосу

Tags: ДемСокира, Ермак, Политика
Subscribe

promo ibigdan Грудень 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 11 comments