Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Треба надихати, а не примушувати

Це почалося: діти вийшли або вже скоро підуть прибирати парки, яри, ліси і різні території, які місцева влада радісно навішує на школярів, бо їм же ж платити не треба.

Це комунальникам і гроші треба платити, і форму доведеться дати, і реманент, і мішки для сміття, а ще ж транспорт. А школярам того всього не треба. Можна просто попередити, щоб взяли кожен граблі та мішки. Типу у містян у кожного на балконі стоять граблі, лопата, сапа, сокира й пилка. А можуть і взагалі не попереджати, і діти такі прийдуть в білій сорочечці, у платтячку, а їм вчителька: математики сьогодні не буде і мови теж, навіть англійської. Збирайте свої лахи і йдіть прибирати парк, так-так, отой наркоманський куточок зі шприцами.

І діти йдуть. Бо їм розкажуть у школі про обов'язок носити форму і косички, але не розкажуть про їхні права. Вчитель веде дітей, бо знає, що лиш спробує виступити проти директора, який ось щойно волав несамовито, і все — на наступний рік: «Вибачте, вам тут годин трохи не знайшлося, ну і що, що у вашої колеги їх вдвічі більше, ніж треба, і вона ледь гребе те все, а вам от не знайшлося». Директор навряд чи щось почне говорити і доводити на планерці в мера чи в РУО, де передадуть наказ із мерії: «Школа прибирає парк отсюда і до сюда».

Чи мають право діти прибирати парки та вулиці?
Мають. Якщо хочуть!
Чи ПОВИННІ діти прибирати парки?
Ні!

З точки зору законодавства — це використання дитячої праці. А за це усьому ланцюжку дорослих, які брали участь у цій злочинній схемі (тобто вчителю, директору, мерові міста і т.д.) світить до 10 років позбавлення волі. І те, що ніхто з мерів і директорів поки не сів по статті, свідчить тільки про те, що не знайшлися наскільки наполегливі батьки, щоб довести справу до суду.

Як можна залучати дітей?
Виключно на добровільних засадах.

Тобто по-доброму це має відбуватися так:
вчителі і батьки своїм прикладом, а також на уроках в контексті тем, які викладають, знайомлять дітей з волонтерським рухом.

Показують наскільки це важливо для самих дітей і для їхнього оточення. Так, у школу варто запрошувати представників таких волонтерських спільнот, які вже є і працюють в місті, щоб вони розказали, як і навіщо працюють. Щоб діти врешті побачили, що це не міські божевільні, а неймовірно круті та важливі люди!

Школа може надати моральну підтримку дитячим волонтерським групам, заохочувати їх, але виключно в межах чинного законодавства та без тиску і приниження інших учнів.

Це все робиться для того, щоб діти захотіли об'єднатися у волонтерську групу і зробити щось добре. Без жодного примусу, виключно із власної ініціативи.

Діти самі по собі не можуть вийти і щось там прибирати. Це може відбуватися тільки під наглядом відповідальних дорослих, які беруть на себе відповідальність за здоров'я і життя цих дітей, забезпечують їх інструментами та необхідними засобами.

Це все повинно відбуватися в позаурочний час! Ніякого «ми вас відпустимо з фізики» бути не може. В усіх законах написано, що діти в школі мають навчатися і відправити їх з уроків на прибирання — це позбавити права на освіту.

Також важливо, щоб відповідальні дорослі завчасно листом повідомили балансоутримувача того парку, скверу чи що там діти оберуть про свої плани прибрати. Зазвичай у містах — це якийсь із «зеленбудів» або «щосьтам-благоустрій», якщо не знаєте, хто власник, надсилайте листа в мерію. Також можна, і навіть слід попросити ту компанію про допомогу, наприклад, із вивезення сміття.

Як ви бачите, у цій схемі школа може дати дітям тільки розуміння, що таке волонтерський рух та надати дітям за потреби підтримку.

Прибирати парки гуртом — це добре. Особливо, коли поряд із дітьми стають батьки, вчителі, чиновники міста – це справді надихає і окрилює. Але таке прибирання ніяким чином не може бути примусовим, обов’язковим, порушувати право на освіту.
А головне — воно повинно бути безпечним для дітей.

Татуся Бо, спікерка Демократичної Сокири з питань освіти

Tags: ДемСокира
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 67 comments

Recent Posts from This Journal