Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Моя думка про латинку, прапор, герб і інші ініціативи

Я спостерігаю три групи людей, що прагнуть "символічних змін":

1. Містики. Люди, що живуть в уявному світі, де символи мають стратегічний вплив і тому перевернутий догори дригом прапор змінить геть усе й приведе Україну до процвітання. Неважливо, чим вони обгрунтовують свої переконання - китайським фен-шуєм чи слов'янським Дажбогом, головні риси їх вірувань - це містицизм і інфантилізм ("я не хочу нічого робити, я хочу пишатися"). Ми відносимося до містиків як до міських божевільних, а дарма - їх інфантильний світогляд дуже співпадає з світоглядом "глибинного народу", і питання лише в тому, коли їм нарешті нададуть трибуну (ЗМІ і фінансування), щоб змінити циркових клоунів на клоунів містичних.

2. ЗеКоманда. Серед них теж є представники першої групи, але головний мотив все-таки інший - наш найвеличніший принижень дуже хоче увійти в історію, як реформатор. Але в ОПУ вже зрозуміли, що звершень рівня безвізу чи Томосу не буде, тому обрана стратегія включає два напрямки: 1) присвоювати собі досягнення попередників (на кшталт відновлення армії чи будівництва доріг) 2) підміняти ефективність ефектністю - ставити найбільші флагштоки, ганяти найбільшу "Мрію", малювати великий циганський герб, перейменовувати країну, міняти абетку - коротше робити щось яскраве, але геть несуттєве. Оскільки символізм дуже до вподоби українському народові, такі хаотичні, але яскраві дії допоможуть прикрити політичні і економічні пройоби влади зараз, і допоможуть виграти вибори потім.

3. Патріоти. Головна ідея "Геть від Москви", і я також її прибічник, але розумію її зовсім інакше. Дуже багато френдів зараз пишуть, що перехід на латинку - це добре, тому що "Росія нападала тільки на країни, де є російська мова, де є кирилиця, де є православ'я і т.ін. - і тому ми маємо все це змінити, щоб виключити підгрунтя для нападу в майбутньому". І от саме це - хибна думка і натягування сови на глобус, штибу того ж містицизму з першого пункту.

Зараз поясню, але спочатку ремарка: Я не проти переходу на латинку як таку. Так, мені вона здається незручною, особливо якщо не буде діакритичних знаків і ми будемо як оті німці з Гжегошом Бженчишчикевичем. Але я розумію, що якби я з дитинства вчив саме латинку, то мені вона б здавалась досить простою і природньою. Так, я розумію що подібна реформа займе багато років і з'їсть багато грошей - але будь-яка реформа потребує часу і грошей. Тому мені байдуже, кирилиця чи латинка.

Ось тільки навряд чи перехід на латинку дасть якісь суттєві переваги в майбутньому, окрім того самого символізму. І аргумент "треба прибрати кирилицю, бо Росія нападе" хибний аж двічі.

По-перше, для нападу Кремлю потрібні лише економічні і політичні мотиви, а символізм вона використовує ЛИШЕ і ТІЛЬКИ як прикриття справжніх намірів, тому дуже дивно що ви на них ведетесь. Росія розпочала другу чеченську війну не зважаючи на її мусульманство. Росія напала на Грузію попри те, що там не було кирилиці. Росія рознесла вщент Сирію, попри те що там не було ні кирилиці, ні православ'я. А до того Радянська імперія воювала в Афганістані і В'єтнамі, що взагалі не мають спільних рис з слов'янами. Причини завжди були або політичними (плацдарм в Азії і вихід до Індійського океану, утримання країн в сфері впливу), або економічними (газопроводи на Кавказі та Близькому Сході, сланцевий газ на сході України) - і лише зверху на це щедро насипали ідеологію типу "ето наши ісконниє зємлі", або "братскій народ", або "православіє", або "братья-комуністи борютса з праклятимі капіталістамі" - кожен раз придумувалось щось підходяще, щоб росіяни повірили і підтримали.

По-друге, і це найголовніше, "давайте змінимо абетку, мову, назву, релігію і ще щось, щоб Росія не напала" - це ідеологія жертви. Це повністю те ж саме, що й "згвалтована у підворітті жінка сама винна, бо носила коротку спідницю, бо фарбувала губи, бо йшла ввечері без чоловіка, бо не вдягла хиджаб, бо вийшла з дому, хто їй взагалі дозволив". Заклики міняти зовнішні ознаки, щоб не провокувати Росію - це ганьба і визнання власної поразки. Бо взагалі-то це не ми маємо змінитись, а Росія має перестати бути агресивною потворою або має перестати існувати. І єдине, що ми повинні робити - це допомогти цьому статися.

Якщо продовжувати аналогію з жінкою і підворіттям, то "жертва" має бути озброєною, тренованою і захищеною законом про самооборону - щоб мати можливість дати відсіч, щоб відбити будь-яке бажання на неї нападати незалежно від довжини спідниці - коротше, щоб перестати бути жертвою. Також "жертва" має вимагати від поліції патрулювати вулиці, вистежувати і ліквідовувати злочинні угрупування, а від кабміну - поліпшувати економічний стан (бідність - одна з причин злочинності) і проводити пропаганду нормального світогляду (замість романтизації злочинців, наприклад). Це означає, що "потенційна жертва" має бути громадянином з активною позицією, має створювати чи входити в політичні партії, має впливати на політику і власноруч будувати безпечну країну, а не бути пасивним об'єктом.

І так само Україна має посилювати армію, стріляти у відповідь, тренуватись і чекати моменту, коли російських окупантів можна буде викинути з Криму і Донбасу. А тим часом посилювати міжнародну підтримку, утворювати політичні і економічні союзи, впроваджувати нові міжнародні санкції проти агресора. У підсумку в нас має бути стільки союзників зовні і ми маємо бути настільки незручними для завоювання всередині, щоб Росія чи будь яка інша країна відмовилась від ідеї агресії з самого початку. Це, і тільки це є запорукою миру в Україні.

Змінювати кирилицю на латиницю під соусом "щоб не було приводів напасти" - це звісно простіше, але як на мене це принизливо і несумісно з метою стати сильною і незалежною країною, бо це протилежні напрямки руху. Так само як заклик до жінок "не користуйтесь косметикою і вдягайтесь в дрантя, щоб стати непомітними і не провокувати" є альтернативою самозахисту чи добре працюючій поліції. Якщо проблему вирішено (чи створено видимість вирішення) одним шляхом, то навіщо витрачати ресурси на інший, більш складний?

Ось тому я проти латинки, перегортання прапора та іншого "символізму", що підміняє ефективність ефектністю. Це не вирішує проблему, це відволікає і це витрачає наші обмежені ресурси. Відокремлюватись від Росії треба політично (мінімізувати вплив через проксі-партії і російські ЗМІ), економічно (обрубувати зв'язки і енергетичну залежність), і культурно (забанити весь російський інформаційний продукт).

Tags: Мысливслух
Subscribe

 • Заміна Брюсу Віллісу

  Шановні, 24 листопада, тобто день тому, у світі сталася абсолютно непересічна подія. Департамент планетарного захисту NASA (є й такий, виявляється)…

 • Порнхабъ

  ...або як люди жили без інтернету. Будильник, 1908 рік.

 • От меня ничего не зависит (с)

  Процент людей в разных странах мира, верящих в то, что успех в жизни зависит от вещей, на которые они не могут повлиять.

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 240 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →

 • Заміна Брюсу Віллісу

  Шановні, 24 листопада, тобто день тому, у світі сталася абсолютно непересічна подія. Департамент планетарного захисту NASA (є й такий, виявляється)…

 • Порнхабъ

  ...або як люди жили без інтернету. Будильник, 1908 рік.

 • От меня ничего не зависит (с)

  Процент людей в разных странах мира, верящих в то, что успех в жизни зависит от вещей, на которые они не могут повлиять.