Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

А що там в нас з наукою?

Для багатьох українців в 2014-му році стала шоковою новина про те, що на протидію агресору ми можемо виставити кілька тисяч солдат.

Ні, питань про те, куди поділися 1 мільйон багнетів, що лишилися Україні після розпаду СРСР - ні у кого не виникало.
Всі пам'ятали ефективні розмови про ефективне скорочення Армії, щоб вона стала ефективнішою. Масові розпродажі зброї за безцінь. Реляції про те, що нам ні з ким воювати. Яку ціну сплатила Україна за це - нагадувати, думаю, не потрібно.

Дяка Збройним Силам, волонтерам і добровольцям, що відродили з попелу щит та меч держави.

Нині питання про те, чи варто годувати Армію - виникає лише у колаборантів та слабких на розум громадян. Котрих, до речі, не мало.

А оце Вам цікаві графіки про науку за часи незалежності. Ми ж святкували 30 років, то варто інколи підбивати і такі підсумки.

На першому графіку - витрати на дослідження і розробки у відсотках від ВВП.На другому - кількість дослідників в країні.Я не буду надавати оцінок, хто і в чому винен.

Тому що подекуди видиме збільшення фінансування загалом бюджетної сфери досягалося шляхом нарощування кредитних зобов'язань країни. Про це теж варто пам'ятати.

Але чітко видно якість управлінських рішень у керуванні наукою в окремі періоди і реальний, а не телевізійно-справжньо-новинний потенціал інноваційної економіки в Україні.

Звісно, в мене регулярно виникають питання до постійно зростаючих бюджетів силових та типу правоохоронних відомств, що не пов'язані безпосередньо з обороною. Думаю, якщо для них побудувати подібні графіки - картина буде геть протилежною.

Зауважу, що зростання кількості дослідників у 2015 році, якщо не помиляюсь, пов'язано зі змінами правил їх обліку відповідно до нового законодавства. Виправте мене, якщо я не правий, будь ласка.

Зверніть також увагу на фінансування науки в останні два роки. Це не роліки на ютьюб записувати.

Також додам суттєвий, на мій погляд, коментар:

"На графіках дуже гарно видно, що намагання підвищити фінансування науки з 2000 до 2004 роки змогло тільки дещо притримати падіння кількості дослідників. А отже, якщо ми хочемо відновити науку та змінити тренд на зростання, о фінансування має зрости не менше ніж у 2,5 - 3 рази.

Якщо подивитися на дані ЮНЕСКО щодо витрат країн на обладнання та дослідницьку інфраструктуру, то наздогнати такі країни як Польща, Чехія, Словенія, які витрачають на наукову інфраструктуру від 5 до 15 % щорічно від всіх витрат на дослідження на протязі 20 років, Україні з витратами на обладнання тільки з 2016 року на рівні 2-2,5 % є неможливим.

Потрібна інша філософія для доступу до сучасної дослідницької інфраструктури, яку пропонує ЄС і активно використовують невеликі країни, наприклад такі як Фінляндія, яка активно бере участь у більшості Європейських інфраструктурах та інших Європейських партнерствах, а також такі країни, як Болгарія, Словенія, Чехія, які беруть активну участь у розбудові та надання своїм вченим доступу до просторів даних Європи та надання можливості з обробки та аналізу даних на потужних петафлопс суперкомп'ютерах, що входять у Європейську мережу EuroHPC та підготовки фахівців для роботи із завданнями, що потребують використання суперкомп'ютерів з екзафлопс потужністю.

Саме на таких ресурсах відбувається, зокрема, навчання штучного інтелекту та вирішення проблем кібербезпеки. 100 відсотковая цифровізація країни не можлива, якщо не буде розвиватися наука даних та відповідні цифрові інфраструктури для досліджень. Без довгострокових державних інфвестицій (або на основі технічної допомоги) у науку даних та е-інфраструктури ІТ галузь розвиватися на благо суспільства НЕ БУДЕ."

Антон Сененко

Tags: Политика, Фейспалм
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 53 comments

Recent Posts from This Journal