Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Про амброзію полинолисту від ботаніка

Амброзія (Ambrosia artemisiifolia L.) - однорічний прибулець з Америки, який дошкуляє в Україні тим, що швидко розмножується і є однією з небезпечних рослин для алергіків (алергію викликає пилок, що поширюється вітром).

Амброзії проголошують війну, але від дій комунальників її не стає менше. З чим це пов'язано?

1. Амброзія - рослина-експлерент (так екологи називають рослини, які дають багато насіння, але не є конкурентно-здатними).

Такі рослини швидко поширюються на вільні від інших рослин місця, дають багато насіння, яке проростає неодночасно (утворює банк насіння у ґрунті на 20-30 років наперед). Додаткові можливості для її поширення пов'язані з тим, що комахи і хвороби амброзії залишилися в Америці.

2. Як боротися з рослинами-експлерентами? Зрозуміло, що раз вони бояться конкуренції, то варто засівати місця їх поширення конкурентами (наприклад лучними або газонними травами). На луках та газонах амброзія рости не може (хіба що вздовж стежок).

3. А як борються з амброзією у Харкові? Комунальники викошують всі трави разом з амброзією, і цим звільняють місце для її поширення у наступні роки.

4. Як веде себе амброзія після скошування? Вона успішно поновлюється від кореневої шийки зі сплячих бруньок, та утворює ще більші зарості .

Такі рослини встигають дати ще більше алергенного пилку і насіння.


відновлення амброзії після ретельного скошування

5. Виривання рослин з коренем дещо покращує ситуацію, але нове насіння з банку насіння у ґрунті наступні десятки років буде так само давати нові зарості амброзії на вільній від конкурентів землі.

Так що ж треба робити?

- Якщо вже косити, то не все підряд, а диференційовано: амброзію під корінь, а лучні трави - не нижче ніж на 5-10 см. Треба берегти від знищення спориш і лучні та степові трави.

- Засівати всі вільні від газонів клаптики землі травами з урахуванням ґрунтових умов і можливостей догляду: там де є можливість регулярно косити і поливати - засівати газонними травами, де такої можливості немає - лучними або степовими травами.

Якщо поширювати цю інформацію, то можливо колись ці знання дійдуть до кожного українця і "війна з травами для сприяння росту амброзії" нарешті припиниться. Але для цього потрібно, щоб люди хоча б навчилися розрізняти види рослин.

Наразі для комунальників такі знання залишаються недосяжними. Тому щодня чути як дзижчать мотокоси щоб розчистити місця для майбутніх заростей амброзії. За сприянням комунальників амброзія поширюється містами і селами, на біду українцям.

На жаль знання біологів для керівників комунальних підприємств - не потрібні. Мабуть їх влаштовує те, що на таку боротьбу з амброзією виділяють щороку все більше коштів. Більше амброзії - більше коштів, більше коштів - більше ділянок зі знищеними комунальниками лучними рослинами - більше амброзії наступного року. Так і ходимо по колу.


Фотографії зроблено 26.08.2021 у Харкові, Координати 50.051057, 36.203700 (поблизу будівлі АТС - вул. Ахсарова 11 Б).

Юрій Бенгус

Tags: Полезное
Subscribe
promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments