Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Одеса не завжди була російськомовною1415 рік. Королівський порт Качубіїв належить ВКЛ і королівству Польському.
Мова - староукраїнська і старопольська.

Потім, 250 років володарювання татарів та турків.
Мова влади - османіє, мови мешканців міста - у українців своя, у волохів своя, у татар своя, у греків своя.

Потім, з 1789 року, 128 років під Рос. імперією.

Початково мова влади міста була французька (перша одеська газета видавалась французькою мовою і лише у 1830-х рокі, під адміністративним тиском влади, французьку мову видання, замінили російською). Пушкін, чиєю рідною мовою була французька, і котрий все життя і з батьками і з людьми свого круга спілкувався також французькою, у свому листі з Одеси у 1823 році константував, що "русских книг здесь и не водится".

Перша мова бізнесу Одеси - італійська (перші табличкі з назвами вулиць Одеси були італійською мовою).

З середини 19 сторіччя на мову Одеси "наложилъ неизгладимую печать свою языкъ малорусскiй, но общая наклонность и желанiе — рѣдко удачное — говорить по–московски" (В. Даль 1852).

Наприклад, 100 років тому, одесит подумки складає рідною українською мовою фразу:
- Я маю вас щось запитати, - що я з цього буду мати?
Потім, з тої фрази, він робить кальку на те, що у його уяві має виглядати, як російська мова, і на виході ми отримуємо чи не найвідомішу фразу "нікаму нєпанятна аткуда взявшєвося, унікального адєсскава язьіка":
-Я имею вас шо-то спросить, - шо я с етово буду імєть?


Малюнок майбутнього видатного піаніста, а поки що одеського хлопця Мілі Гільєльса, 1933 рік.

Після зняття у 1917 році заборони євреям Рос. імперії вільно розселятися в містах, з 20-х по 30-ті роки 20 сторіччя в Одесі євреєм був кожен третій (32-24%, короткий час в середині 20-х - 44%).
В ті роки мовою міжнаціонального спілкування у тому числі і дідів-прадідів сьогоднішніх "карєнньії русскаязьічньіх адєссітав" був не "общєпанятньій", а ідиш.
Тоді в Одесі навіть були районні відділки міліції і районні суди з документообігом мовою ідіш.


Одеса, свідоцтво про закінчення школи, 1928 рік.

Але з середини 30-х років це все було заборонено і вже радянська влада продовжила ту саму мовну політику русифікації і тиску на все неросійське, що і до 1917 року.
Під час окупації Одеси румунами, суттєвої румунізації не відбулося.

Злам у мовному середовищі Одеси на користь російської мови настав тільки після окупації, коли в місто, чиє населення було суттєво зменшено - і під час війни окупантами (жертвами стали 82 тисячі одеситів, переважна більшисть з них євреї) і після окупації СМЕРШем і НКВД (- 80 тисяч одеситів з 240-ти, переживших окупацію), було понавезено багато нових мешканців з внутрішніх областей Російської федерації.
Але і тоді, з 50-40 років, разом з ними населення Одеси збільшували і приїзжи з області і з решти України (у 1945 році в Одесі нараховувалось біля 160 тыс. мешканців, а в 1970 рокі в Одесі вже жив 1 мільон одеситів).

Вже ближче до нащих часів, можливість виїхати деінде - від Ізраїлю і аж до Брайтон-Біч, призвела до того, що міф про "еврейську Одесу" (якій відповідав дійсності в 20-30 рокі) залишився жити власним життям, окремо від Одеси. Останній раз я чув як на вулицях Одеси два одесити похилого віку розмовляли між собою на ідиш (на розі Преображенської і Пантелеймонівської), у 1986 році.

За останнім переписом 2001 року в Одесі залишалося 1.2% євреїв, а за рокі після 2001-го, іх стало ще менше.

Тому і тоді і сьогодні і на вулицях міста і в транспорті, крім переважаючої російської, можна почути і українську і болгарську і молдавську, рідше гагаузьку.

Згідно з цьогорічним соцопитуваннями (опитування провадив Одеський університет), українцями себе вважають 78% одеситів.
Хоча поки що, лише 13% з них поки що розмовляють в побуті українською мовою.

Віктор Мисливець

Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 23 comments