Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Розумник Ганс

У 1900 році вчитель математики Вільгельм фон Остен втомився викладати математику людям та вирішив навчити коня складати числа.

Чотири роки він вчив коня не тільки математиці, а ще і німецької та мистецтву, а потім продемонстрував коня, на ім'я Ганс публіці.

Гансу називали числа які треба скласти й через якийсь час кінь відстукував копитом суму. Ще Ганс міг копитами спілкуватись німецькою (А=1, В=2 і так далі) та по картині впізнавати майстра.

Невдовзі Ганс став справжньою зіркою, натовпи ходили дивитись на розумну коняку.

Дійшло до того, що у 1904 році зібралась комісія з науковців, щоб розібратись у цій справі та викрити можливе шахрайство.

Як в присутності власника, так і без свого власника, Ганс чітко складав суми чисел та показував інші інтелектуальні здібності. Комісія вирішила, що у випадку Ганса ніякого шахрайства немає і він справді має всі ці здібності.

Потім до комісії залучили біолога Оскара Фунгста. Фунгст змінив протокол опитування Ганса, коли Ганс не міг бачити, людину що запитує він взагалі не реагував на питання. Також Ганс не міг відповісти на питання у присутності опитувача, якщо той сам не знав відповіді.

Фунгст дійшов висновку, що кінь й гадки немає ні про математику, ні про німецьку ані про мистецтво, а просто добре впізнає емоції людей.

Коли Гансу ставили питання, він через якийсь час починав довбати копитом та дивитись на людей, що його оточували. Коли кількість ударів збігалась з сумою, то у людей змінювався вираз обличчя і кінь припиняв лупити копитом та отримував цукор. Якщо на нього далі дивились в очікуванні він і далі довбав.

Таким чином Фунгст знайшов, що результати поведінкових тестів на тваринах можуть бути спотворені присутністю експериментатора.

Щодо Ганса, то після того, як люди узнали, що кінь не такий вже і розумний, а просто добре розпізнає людські емоції, слава математичного коня швидко згасла. Ганс, як звичайний кінь потрапив на першу світову війну, де його, ймовірно, з'їли солдати.

Dmytro Isaev

Tags: Интересное
Subscribe

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments