Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Те, як швидко вдалося розробити вакцини від коронавируса, вражає

Але життя багатше за вигадку: насправді у BioNTech на створення прототипу вакцини пішло кілька годин відразу після того як в січні 2020 року китайська вчені опублікували розшифровку генома вірусу, а у Moderna - два дні.

І це завдяки тому, що до цього кілька десятиліть вчена Каталін Карика, яка кілька десятиліть тому емігрувала в США з Угорщини, з невеликою кількістю колег працювала над дослідженням mRNA. Це досить довго вважалося безперспективним. Їй не давали гранти, у неї ніколи не було своєї лабораторії, вона завжди отримувала мінімальну або середню зарплату, а одного разу її чоловік порахував, що якщо скласти всі години, які Каталін проводить на роботі, оплата праці складе приблизно долар на годину (в 9 разів менше, ніж в середньому у касира в американському McDonald's). Тобто нею реально рухала лише віра в те, що вона працює над чимось вартісним.Вважається, що mRNA може лягти в основу абсолютно нового типу вакцин, а також давати організму інструкцію як, наприклад, виробляти інсулін і інші гормони. Коронавірус просто "вдало" попався: білок «шип» (S-білок), за допомогою якого він проникає в клітини, виявився ідеальною мішенню - вакцина доставляє змінену молекулу РНК, яка змушує клітини виробляти S-білок, що знайомить імунітет з вірусом. Побічних ефектів при цьому - в рази менше ніж від прийому оральних контрацептивів. Кінцевий успіх вакцин Pfizer-BioNTech і Moderna (єдиних в фарміндустрії, хто в підсумку почав спонсорувати дослідження Карика), звичайно, залежав також від багаторічної роботи багатьох інших вчених з різних країн, і без них би теж нічого не вийшло. І завдяки такому успішному ударному впровадженню mRNA вакцин від коронавирусу на горизонті в черговий раз з’явилася надія на вакцину від ВІЛ - з тією ж технологією в основі.

Історія Каталін Карика це одночасно надихаюча історія успіху та приклад помилки того, хто вижив. Залишається лише здогадуватися, скільки ще людей також працюють над чимось революційним, але їх досліджень не помічають - наприклад, тому що ринок чи наукове співтовариство в даний момент не в змозі розгледіти потенціал. Скільки ще вчених просто втомилися від маленької зарплатні і пішли в кодинг? Якщо у вас є знайомий, який працює ким завгодно в інституті або університеті, можете бути впевнені - це точно не через гроші. Вважається, що жертвувати своїми інтересами заради загального блага це героїзм, і це, звичайно, зручно: можна не створювати умов праці, подяку висловлювати грамотою, ну і взагалі всіляко культивувати ідеї, що без страждання і щосекундного подолання труднощів подвиг несправжній. Он працюють же люди на комп'ютерах 2000 року випуску, чекають реактивів місяцями і не скаржаться, ще й гранти примудряються отримувати!

Але взагалі якось стрьомно усвідомлювати, наскільки твої благополуччя і життя залежать тільки від того, чи вистачає людям ентузіазму 20 років безкоштовно й покірно кочувати з лабораторії в лабораторію, аби тільки мати можливість працювати зі своєю улюбленою РНК, яку всі інші вважають шлаком.

Gina Kolata, NYT

Tags: Интересное, Коронавирус
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments