Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Держава примусово вводить річні тарифи на газ

З травня абсолютно всіх побутові споживачів газу АВТОМАТИЧНО переведуть на річні тарифи і вони матимуть одну й ту ж ЦІНУ на газ на весь наступний рік, незалежно від того, які будуть світові тенденції, ринкові перипетії та місячні ціни на газ у кожному конкретному місяці у кожного постачальника. Важлива буде тільки ціна в річному тарифі.

І споживачеві залишиться або прийняти цей річний тариф, підібравши добросовісного постачальника, або ж перейти на іншу модель, узявши на себе всі ринкові ризики й повноту відповідальності за оплату газу з усіма сезонними й ринковими коливаннями ціни.

Важливі зауваження. І поради.

Перше. ЗМІ назвали суму виплат фіксованою, але це неправда. Фіксованою буде саме ціна за один кубометр. А от скільки ви спалите цих кубометрів залежить тільки від вас. Тому суми в гривнях, які ви будете сплачувати кожен конкретний місяць будуть різними. Незмінною буде залишатись лише ціна за кубометр.

АЛЕ:

1. Ціни в постачальників можуть бути різними
2. Кінцева сума, яку ви заплатите, буде залежати від обсягу споживання
3. А от якщо у вас немає лічильника — сума залежатиме від розрахункової норми споживання.

Друге. Постійна ціна на рік у річному тарифі БУДЕ ВИЩОЮ, ніж поточна на квітень. До того ж, судячи з того, що відбувається на європейському ринку, ціна буде значно вищою.

Якщо говорити, що ціна за куб у квітні складає 6,99 за куб. На річному тарифі ціна за травень буде в різних постачальників від 8 до 10 гривень за куб. А може бути й більша. І така ціна буде щомісяця з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року. Але відверто, більшість постачальників уже в цьому місяці поставили ціну в районі 8 гривень за куб. Нафтогаз поки тримає 6.89. Проте, у всіх постачальників річний тариф буде вищий за ці ціни, тому що попереду зима й попереду ціни на газ будуть тільки зростати.

Об’єктивні причини — зростання ціни на нафту, відновлення світової економіки (європейська може відновлюватися не так швидко, як американська, але це тут вдруге), друк грошей і інфляція (як місцева, так і світова).

Третє. Постанова комісії прямо ЗАБОРОНЯЄ змінювати ціну в річному тариф на більшу. Водночас для розвитку конкуренції в меншу сторону ціну постачальник зменшувати може (але не зобов’язаний).
А тепер порада й пояснення.

Рішення НКРЕКП про примусове переведення споживачів на річні тарифи я не вважаю здоровим. Я не люблю гіперопіку від держави, я вважаю, що кожен відповідальний громадянин зобов’язаний і в змозі сам відповідати за ризики своєї господарської діяльності.

Але дивлячись на тренд цін на газ, НЕ рекомендував би відмовлятися від річного тарифу. Ви як і раніше можете й повинні змінити постачальника з облгазбитів Фірташа на будь-якого за вашим бажанням, АЛЕ я б радив у нового постачальника вибрати річний тариф. Тому що, коли під новий рік ринкова ціна на газ стрибне до 15 гривень, нехай то буде проблемою постачальника, а не вашою.

Уже 25 квітня всі постачальники будуть зобов’язані показати свої ціни на річні тарифи й можна буде почати порівнювати.

Тому що, так, зараз ціна на газ влітку буде нижче, ніж річний тариф і подібне примусове переведення можна сприйняти як бажання НКРЕКП підіграти постачальникам і злупити побільше грошей зі споживачів. Але з таким трендом цін, як зараз, взимку й навесні місячні ціни на газ можуть бути дуже болючими. Прямо дуже болючими. Якщо ви не впевнені у своїй платіжній спроможності на зиму 2021\2022, якщо ви залежні від локдаунів та інших форс-мажорів, якщо ви не готові ризикувати — я б радив зараз вибирати річний тариф. Хоч прямо зараз це вийде й дорожче, але буде дорожче ненабагато, і не буде набагато дорожче потім.

Якщо ціни на газ підуть вниз або залишаться на тому ж рівні, що й сьогодні, то я сподіваюся, що Нафтогаз або інші постачальники продовжать цінову війну з Фірташем і добряче знизять ціни в річних тарифах у боротьбі за клієнтів. Наприклад, Мегаватт у боротьбі за клієнтів, як і раніше, тримає ціни НИЖЧЕ, ніж навіть у Нафтогазу і, звичайно, нижче, ніж у Фірташів. Цінова війна продовжиться, якщо матиме у своєму розпорядженні ринок.

Якщо ж ціна на газ продовжить рости, як зараз, і ми побачимо відновлення світової економіки, то річний тариф буде менший для споживача за рахунок перенесення ризиків на постачальників.

Великі постачальники знайдуть спосіб як застрахувати ці ризики, хоча прибуток у них, звичайно, серйозно просяде.
Зараз ціни на газ ростуть і це продовжиться. Не знаю як ви, а я особисто вважатиму за краще перекласти ризики зі своїх плечей на плечі постачальника, навіть, якщо це коштуватиме мені якихось грошей на найближчий рік.
Раджу і вам зробити так само.

Лайк, репост і покажіть цей пост вашим сусідам.

А з вами був член Політради Демократичної Сокири Anton Shvets і прогнози щодо ринку газу.

Tags: ДемСокира, Политика, Экономика
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 7 comments