Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Держава примусово вводить річні тарифи на газ

З травня абсолютно всіх побутові споживачів газу АВТОМАТИЧНО переведуть на річні тарифи і вони матимуть одну й ту ж ЦІНУ на газ на весь наступний рік, незалежно від того, які будуть світові тенденції, ринкові перипетії та місячні ціни на газ у кожному конкретному місяці у кожного постачальника. Важлива буде тільки ціна в річному тарифі.

І споживачеві залишиться або прийняти цей річний тариф, підібравши добросовісного постачальника, або ж перейти на іншу модель, узявши на себе всі ринкові ризики й повноту відповідальності за оплату газу з усіма сезонними й ринковими коливаннями ціни.

Важливі зауваження. І поради.

Перше. ЗМІ назвали суму виплат фіксованою, але це неправда. Фіксованою буде саме ціна за один кубометр. А от скільки ви спалите цих кубометрів залежить тільки від вас. Тому суми в гривнях, які ви будете сплачувати кожен конкретний місяць будуть різними. Незмінною буде залишатись лише ціна за кубометр.

АЛЕ:

1. Ціни в постачальників можуть бути різними
2. Кінцева сума, яку ви заплатите, буде залежати від обсягу споживання
3. А от якщо у вас немає лічильника — сума залежатиме від розрахункової норми споживання.

Друге. Постійна ціна на рік у річному тарифі БУДЕ ВИЩОЮ, ніж поточна на квітень. До того ж, судячи з того, що відбувається на європейському ринку, ціна буде значно вищою.

Якщо говорити, що ціна за куб у квітні складає 6,99 за куб. На річному тарифі ціна за травень буде в різних постачальників від 8 до 10 гривень за куб. А може бути й більша. І така ціна буде щомісяця з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року. Але відверто, більшість постачальників уже в цьому місяці поставили ціну в районі 8 гривень за куб. Нафтогаз поки тримає 6.89. Проте, у всіх постачальників річний тариф буде вищий за ці ціни, тому що попереду зима й попереду ціни на газ будуть тільки зростати.

Об’єктивні причини — зростання ціни на нафту, відновлення світової економіки (європейська може відновлюватися не так швидко, як американська, але це тут вдруге), друк грошей і інфляція (як місцева, так і світова).

Третє. Постанова комісії прямо ЗАБОРОНЯЄ змінювати ціну в річному тариф на більшу. Водночас для розвитку конкуренції в меншу сторону ціну постачальник зменшувати може (але не зобов’язаний).
А тепер порада й пояснення.

Рішення НКРЕКП про примусове переведення споживачів на річні тарифи я не вважаю здоровим. Я не люблю гіперопіку від держави, я вважаю, що кожен відповідальний громадянин зобов’язаний і в змозі сам відповідати за ризики своєї господарської діяльності.

Але дивлячись на тренд цін на газ, НЕ рекомендував би відмовлятися від річного тарифу. Ви як і раніше можете й повинні змінити постачальника з облгазбитів Фірташа на будь-якого за вашим бажанням, АЛЕ я б радив у нового постачальника вибрати річний тариф. Тому що, коли під новий рік ринкова ціна на газ стрибне до 15 гривень, нехай то буде проблемою постачальника, а не вашою.

Уже 25 квітня всі постачальники будуть зобов’язані показати свої ціни на річні тарифи й можна буде почати порівнювати.

Тому що, так, зараз ціна на газ влітку буде нижче, ніж річний тариф і подібне примусове переведення можна сприйняти як бажання НКРЕКП підіграти постачальникам і злупити побільше грошей зі споживачів. Але з таким трендом цін, як зараз, взимку й навесні місячні ціни на газ можуть бути дуже болючими. Прямо дуже болючими. Якщо ви не впевнені у своїй платіжній спроможності на зиму 2021\2022, якщо ви залежні від локдаунів та інших форс-мажорів, якщо ви не готові ризикувати — я б радив зараз вибирати річний тариф. Хоч прямо зараз це вийде й дорожче, але буде дорожче ненабагато, і не буде набагато дорожче потім.

Якщо ціни на газ підуть вниз або залишаться на тому ж рівні, що й сьогодні, то я сподіваюся, що Нафтогаз або інші постачальники продовжать цінову війну з Фірташем і добряче знизять ціни в річних тарифах у боротьбі за клієнтів. Наприклад, Мегаватт у боротьбі за клієнтів, як і раніше, тримає ціни НИЖЧЕ, ніж навіть у Нафтогазу і, звичайно, нижче, ніж у Фірташів. Цінова війна продовжиться, якщо матиме у своєму розпорядженні ринок.

Якщо ж ціна на газ продовжить рости, як зараз, і ми побачимо відновлення світової економіки, то річний тариф буде менший для споживача за рахунок перенесення ризиків на постачальників.

Великі постачальники знайдуть спосіб як застрахувати ці ризики, хоча прибуток у них, звичайно, серйозно просяде.
Зараз ціни на газ ростуть і це продовжиться. Не знаю як ви, а я особисто вважатиму за краще перекласти ризики зі своїх плечей на плечі постачальника, навіть, якщо це коштуватиме мені якихось грошей на найближчий рік.
Раджу і вам зробити так само.

Лайк, репост і покажіть цей пост вашим сусідам.

А з вами був член Політради Демократичної Сокири Anton Shvets і прогнози щодо ринку газу.

Tags: ДемСокира, Политика, Экономика
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments