Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Чому галичани не хотіли визволять "свою совєцкую родіну"

Наприкінці 30-их років минулого століття Львів активно розвивався. Однак 1939 року усе змінилося. У місто надовго прийшов терор.

Совєцькі вояки, які увійшли у Львів вразили людей передовсім своїм зовнішнім виглядои. Це були здебільшого "монголи" чи "калмики", бідні, обдерті і ласі до чужого. „Визволителів”, як вони себе називали, мешканці описували як "нещасні, малі, косоокі, одягнуті у бурі шинелі, що нагадували швидше шмати до підлоги, аніж воєнні мундири.", пригадує свідок цих подій історик Ярослав Дашкевич.

З першого ж дня червоноармійці розгорнули “полювання” за золотими або срібними годинниками на ланцюжках. Їх відбирали у власників не лише на вулицях, а навіть деколи вриваючись в оселі мешканців. Грабунки набули таких масштабів, що у Львові було запроваджено на два місяці військовий стан. За такі дії засудили 73 бійців та командирів червоної армії, 10 із яких - до розстрілу.

Але це не зупиняло "визволителів". Офіцерський склад вдавався до хитрощів. Довідавшись, що хтось має гарні меблі і поважний маєток, арештовували його, грабували, а потім випускали на волю, пояснивши, що то була помилка.

У другій половині січня 1940 року у Львові почався голод. У першу окупаційну зиму в меню багатьох родин переважала "смажена" на воді цибуля і картопляні пляцки, печені на блясі. На блясі також пекли коржі з борошна, замішаного на воді та солі. "Голод - найкращий кухар", - казали львів'яни.

Вже до 2 жовтня 1939р. у Західній Україні перебувало 240 осіб партфункціонерів, а також цк комсомолу – 142. До 5 жовтня прибули ще одна тисяча комуністів та 500 комсомольців. Їх кількість постійно збільшувалася: станом на квітень 1940 р. у західних областях перебувало 16 тисяч комуністів, а в середині 1941 р. – 37 тисяч членів та кандидатів у члени вкп(б).

В листопаді розпочаласяся передислокація з московії працівників НКВД: 400 працівників НКВД (офіцерський керівний склад) за рахунок випускників училищ: Ленінградського – 60 осіб, Саратовського – 40, Смоленського – 50, Рязанського – 30, Горьківського – 53, Новочеркаського – 35, Воронезького – 40, а також 110 з інших закладів.

Звісно, що у новоприбулих гостро поставало квартирне питання. Проблема потребувала швидкого вирішення. Розпочалося вивільнення квартир за рахунок масових арештів і депортацій.

В період з 1939 до 1941 року депортацію провадили у декілька етапів. Арешти тривали безперервно і тюрми у Львові були переповнені.

За офіційними даними кількість заарештованих НКВД осіб в Західній Україні в 1939 р. становила: 5 406 поляків, 2 779 українців, 1 439 євреїв; в 1940 р. – 15 518 поляків, 15 024 українців, 10 924 євреїв; в січні-травні 1941 р. ‑ 1 058 поляків, 5 360 українців, 797 євреїв. Отже всього в 1939—1941 рр. органами НКВД було заарештовано 21 982 поляки, 23 163 українці, 13 160 євреїв.

Кількість "вивільнених" квартир зростала у геометричній прогресії. Станом на 4 листопада 1939 року совєцька влада "знайшла" (саме це слово використане у звіті!) 1031 квартиру для передачі їх представникам партійно-господарського активу. 27 листопада нових господарів отримали 2649 помешкань. На 3 січня 1940р., "вивільнених"і "наданих" новим господарям квартир уже було уже 5407.

І це був лише початок, бо минуло лише 3,5 місяці з часу "визволення".

Брати Грім via Лора Підгірна

Фото з реконструкції входження радянських військ до Львова (2010)

Tags: Совок
Subscribe

 • В нашого віслюка новий левел

  Подзвонив Трампу - пизда Трампу. Захотів в рейтинг "Дуінг бізнес" - пизда рейтингу.

 • Суд закрив справу проти автора графіті «Зеля х*йло»

  У зв’язку з відсутністю складу правопорушення. Поліцейський, який складав протокол, засвідчив, що "підставою відкриття справи було розпорядження…

 • Брейкін бед

  Серед контраргументів проти медичного канабісу часто зустрічаю фрази типу " хаха, що далі, медичний героїн?" Тут прям така багатокомпонентна…

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 11 comments

 • В нашого віслюка новий левел

  Подзвонив Трампу - пизда Трампу. Захотів в рейтинг "Дуінг бізнес" - пизда рейтингу.

 • Суд закрив справу проти автора графіті «Зеля х*йло»

  У зв’язку з відсутністю складу правопорушення. Поліцейський, який складав протокол, засвідчив, що "підставою відкриття справи було розпорядження…

 • Брейкін бед

  Серед контраргументів проти медичного канабісу часто зустрічаю фрази типу " хаха, що далі, медичний героїн?" Тут прям така багатокомпонентна…