Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Найдорожча акціонерна фірма у світі

Багато людей вважає, що сучасний світ є свідками найбагатших компаній в історії: «Amazon», «Apple» «Facebook» «Microsoft», але всі забувають про «того хлопця в кутку».

Цим хлопцем є Голландська Ост-Індійська компанія. У 1602 році ця перша у світі транснаціональна мега корпорація була утворена з 17 менших торгових компаній і за державної підтримки отримала монополію на торгівлю в Атлантиці й Індії й Ост-Індії.

Станом на 1637 рік ця компанія мала капіталізацію переводячи на сучасний курс в доларах 7,9 трильйона доларів США, що можна сумарно прирівняти до 20 найбагатших сучасних компаній.

Станом на той самий 1637 рік володіння компанії складали факторії на території Індії, Цейлону, Капської колонії, колонії в Індонезії, ексклюзивні права на торгівлю з Японією й Китаєм. Виникає закономірне питання, як вона змогла досягнути таких висот. Причин для такого багатства є багато, але ми розглянемо деякі з них.

По-перше, це застосування новітніх технологій на той час. Основним судном цієї компанії був флейт. Флейт мав набагато більший тоннаж ніж його сучасники. Конструкційні особливості судна дозволяли ходити в різних умовах й найголовніше з точки зору економії коштів було те що для флейта треба було на 20% менше екіпажу ніж на аналогічних суднах. Ці фактори сприяли розвитку морської торгівлі, що сприяло багатству у ті часи.

По-друге, це новаторська система інвестування в компанію. Голландці створили першу у світі акціонерну компанію. У 1602 році одна акція коштувала 3000 голландських гульденів (острів Мангеттен був куплений лише за 60 гульденів). Аби залучати не лише великих інвесторів, компанія виставила на ринок дробові акції (акції від акцій).

Ці дії призвели до того, що у 1604 році акції коштували уже 110% від початкової вартості. У 1610 році, коли прибула перша партія китайського чаю, ціна уже складала 130% від початкової вартості. В середньому акції росли по 10% на рік. За перші 120 років ціна акцій становила 1260% від початкової вартості.

У вас виникне питання чому така могутня компанія зникла з економічного світу. Питання доволі комплексне, але серед основних можна виділити постійні конфлікти з конкурентами, а особливо з Британською імперією. Також можна виділити й те, що прийшла зміна пріоритетів в економіці епоха колоніальних товарів замінялася епохою сталі й вугілля.

Сама компанія не захотіла змінитись, бо діяла за принципом: Якщо велосипед їде, то нічого покращувати. Та і саме керівництво компанії нічого не робила заради зміни ситуації й просто стригло гроші з прибутків. Кінець кінцем компанія була розформована, а її власність була націоналізована.

Текст учасника Клубу Авторів Останнього Капіталіста - Головецького Остапа

Tags: Интересное, Экономика
Subscribe

 • На заметку садоводам

 • Итак, это произошло

  Генеральный прокурор Республики Молдова Александр Стояногло официально заявил о причастности украинских государственных структур к похищению…

 • Ещё два события

  ...показывающие, как Кремль кнутом и пряником загоняет зелёную плесень в ловушку. КНУТРоссия впервые обратилась в Европейский Суд по правам…

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments