Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

20 березня 1639 року народився Іван Мазепа

Словом "мазепинець" століттями таврували борців за незалежну вільну Україну. В десятках церков, збудованих на гроші Мазепи, століттями російські попи надсилала йому прокльони, піддавали анафемі найвидатнішого з українських гетьманів.

Вашій увазі – уривок з книги Ганни Черкаської “Українська Історія в Обличчях”, присвячений великому Гетьману:

“Іван Мазепа (1639–1709 рр.) народився в с. Мазепинці (на Київщині). Він дістав освіту в Києво–Могилянській колегії, вивчив артилерійську та інженерну справи й оволодів 7 мовами.

Іван Мазепа став Гетьманом, з обранням якого закінчилася епоха руїни в Україні.

Після служби при дворі польського короля, навчання та дипломатичного вишколу за кордоном упродовж п’яти років Іван Мазепа служив ротмістром надвірної корогви, потім виконував обов’язки генерального осавула у гетьмана Правобережної України Петра Дорошенка. Брав участь у війні Дорошенка як союзника Туреччини проти Польщі (похід у Галичину 1672 року). Дорошенко оцінив «росторопності й цікавості» (за словами С. Величка) Мазепи, доручав важливі дипломатичні місії, що збагатило життєвий, політичний досвід майбутнього лідера Гетьманщини. Потім служив у гетьмана Лівобережної України Івана Самойловича.

25 липня 1687 р. на річці Коломак відбулася козацька рада. Частина старшини, підбурена московитами, які намагалися спихнути на когось невдалий похід на Крим, позбавила булави Івана Самойловича й обрала Гетьманом України 50-річного Івана Мазепу.

Гірко почалося гетьманування. Того ж дня між новообраним гетьманом України Іваном Мазепою і козацькою старшиною, з одного боку; та московськими царями Іваном і Петром та царицею Софією, з другого, було укладено Коломацькі статті, що складалися з 22 пунктів (статей). Ці статті мали бути конституцією українсько-московських відносин на час гетьманування І. Мазепи, але вони ще більше обмежували державні права України та зв’язували руки новому українському урядові: гетьман не мав права без царського указу позбавляти старшину керівних посад, а старшина — скидати гетьмана; обмежувалося право гетьмана розпоряджатися військовими землями; гетьманському уряду заборонялось підтримувати дипломатичні відносини з іноземними державами.

Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом 8081 днів (майже 22 роки). Брав безпосередню участь у здобутті фортеці Азов (1696 рік). У 1704 році на запрошення правобережних козаків зайняв Правобережжя, об’єднав обидві частини Наддніпрянської України. У 1704 році у Ніжині наказний гетьман Самусь передав гетьманові Мазепі булаву й клейноди на правління від польського короля.

Єдиною довіреною особою, другом незрадливим був кум Пилип Орлик, у якого гетьман хрестив сина Григора, майбутнього генерал-поручника французької армії.

Не варто забувати, що Мазепа був одним із найбагатших людей у всій Європі. Мав Іван Степанович монархів – боржників, серед яких король Швеції. Свої скарби Мазепа вкладав у розвиток державності України.

---
Більше про Івана Мазепу та про інші історичні постаті України – у книзі Ганни Черкаської “Українська історія в обличчях”. Ця книга змушує зовсім по-іншому сприймати нашу історію – крізь призму особистостей, імена яких стають символами нової, справді незалежної України.

Замовлення книги: 063-430-57-85 (телефонуйте або пишіть на Viber)

Всі видання нашого Книжкового Клубу.

Про "мазепофобію" та інші прояви українофобії дивіться у моїй програмі “СаундЧек” на Прямому каналі у неділю о 20-45. А після виходу програми в телеефірі – ще й на моєму YouTube-каналі.

Дмитро Чекалкин

Tags: Интересное
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan Грудень 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments