Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Не бійтеся, шкіряні ублюдки, ми прийшли з миром

Автоматизація виробництва та впровадження обладнання, залученого до робіт замість людини, знаходять різні відгуки в суспільстві. Серед всіх можна виділити дві протилежні групи людей з «маргінальних» категорій.

Перші бояться, що масовий перехід на автоматизоване обладнання та робототехніку призведе до тотального безробіття (співробітники стануть непотрібними). Другі, навпаки, покладають надії й чекають настання комунізму і раю на землі. Але насправді обидві ці категорії помиляються.

Безробіття не буде ...

Підозріле ставлення до нових технологій і побоювання, що вони заберуть робочі місця, зовсім не нові. В епоху промислової революції (XVIII-XIX століття) багато хто боявся, що винаходи на кшталт парової машини залишать людей без роботи й приречуть їх на голодну смерть.

Минуло майже три століття, а населення планети збільшилося в 10 разів, з 750 млн на початку XVIII століття - до 7,5 млрд на початку XXI. При цьому, від голоду і безробіття зараз вмирають хіба що в африканській глушині. В індустріалізованих і економічно більш розвинених країнах вистачає і роботи, і ресурсів.

Точно так само і роботизація промисловості не є загрозою для суспільства. Цей процес не такий вже швидкий, і в міру його просування ринок праці адаптується. Чи багато ви знаєте безробітних сажотрусів, ліхтарників або шорників? Я - ні одного. І це зовсім не тому, що вони втратили роботу і померли з голоду.

У міру витіснення пічного опалення газовим і центральним, гасових і твердопаливних ліхтарів - електричним освітленням вулиць, а гужового транспорту - автомобільним, згадані професії втрачали популярність. Одні їх представники старіли і йшли природним шляхом, інші - освоїли нове ремесло, треті до останнього працювали там, де залишилася їх область діяльності.

Коли застарілі професії виявилися майже нікому не потрібні - їх представників вже майже не було на ринку праці, відповідно, і втрачати роботу було нікому. З роботизацією все станеться аналогічно.

Звичайно, потреба в низькокваліфікованому персоналі, що крутить гайки або тягає ящики, буде поступово знижуватися. Цих людей замінити машиною нескладно. Але їм точно так само нескладно освоїти нову діяльність. Це на лікаря вчаться 7 років, а перевчитися орудувати замість гайкового ключа викруткою - часу багато не треба.

Ситуації, коли за якісь п'ять-десять років маса заводів залишить без роботи мільйони співробітників, не буде.

Роботизація - процес складний і дуже дорогий, тому скорочення працівників буде відбуватися більш плавно. За цей час хтось постаріє і піде на пенсію, хтось змінить рід діяльності, а молодь, що підростатиме, буде одразу освоювати нові сфери точно так, як зараз ніхто не йде вчитися на сажотруса.

Роботизація призведе до зниження витрат людиногодин на виробництво одиниці продукції, а вартість цієї продукції повинна стати нижче. Це означає, що у людей стане більше і вільного часу, і благ. Таке, знову ж таки, вже траплялося років 100 тому.

Не профспілки й борці за права трудящих привели до встановлення 8-годинного робочого дня і розширення можливостей трудящих. Вони лише трохи каталізували цей процес, але все інше зробив технічний прогрес. З роботизацією станеться аналогічно: люди будуть працювати, в середньому, менше, а мати - більше.

Поява більшої кількості вільного часу неминуче породжує нові людські потреби. Коли працюєш 14 годин на добу, то крім теплого нічлігу і ситної їжі потреб майже немає: ніколи. Коли працюєш 8 годин - звільняється ще годин 7 часу, які треба якось зайняти. Якщо працювати доведеться по 6 годин - часу на дозвілля стане ще більше.

Свого часу скорочення робочого навантаження призвело до зміни ринку праці. Якщо «до» переважна більшість населення було зайнято у виробництві та сільському господарстві, то «після» - на сферу послуг припадає близько половини економіки. А все тому, що послуги стають більш необхідними як для промисловості, так і приватних осіб, у яких стало більше потреб.

Сфера послуг динамічно розвивається, змінюється. У міру появи нових запитів люди мають потребу в нових послугах, відповідно, попит на деякі професії зростає. Пройде час (не швидко: це може бути й 20 років, і 50), і витіснені автоматикою професії втратять популярність, а ті, які не замінити роботом, - стануть більш популярними.

Маючи більше часу і ресурсів, більше людей зможе освоїти складні спеціальності, такі як інженерія. А коли все навколо автоматичне і дуже складне технічно - попит на тих, хто вміє його налаштовувати, обслуговувати й ремонтувати, неминуче зросте.

Таким чином, поки буде йти прогрес - ринок праці природним чином адаптується, підлаштується під поточні реалії, і ніякого тотального безробіття не буде.

... комунізму - теж

До появи комуністичного суспільства, в якому кожен зайнятий в певній сфері, і при цьому гарантовано може задовольнити всі свої потреби, роботизація теж не призведе. Як і зараз, щоб щось мати - людині потрібно буде докладати сили для цього. Так, сил потрібно буде витрачати менше, а мати люди будуть більше, але це нюанси.

Якщо говорити в цілому - немає ніяких передумов для того, щоб повсюдна автоматизація радикально вплинула на наявні принципи функціонування економіки. Зміни будуть, і в кращу сторону, але лише в рамках того устрою, що існує і зараз. Це - запорука подальшого існування і процвітання людської цивілізації.

Останній Капіталіст

Tags: Интересное, Экономика
Subscribe

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 40 comments