Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Не бійтеся, шкіряні ублюдки, ми прийшли з миром

Автоматизація виробництва та впровадження обладнання, залученого до робіт замість людини, знаходять різні відгуки в суспільстві. Серед всіх можна виділити дві протилежні групи людей з «маргінальних» категорій.

Перші бояться, що масовий перехід на автоматизоване обладнання та робототехніку призведе до тотального безробіття (співробітники стануть непотрібними). Другі, навпаки, покладають надії й чекають настання комунізму і раю на землі. Але насправді обидві ці категорії помиляються.

Безробіття не буде ...

Підозріле ставлення до нових технологій і побоювання, що вони заберуть робочі місця, зовсім не нові. В епоху промислової революції (XVIII-XIX століття) багато хто боявся, що винаходи на кшталт парової машини залишать людей без роботи й приречуть їх на голодну смерть.

Минуло майже три століття, а населення планети збільшилося в 10 разів, з 750 млн на початку XVIII століття - до 7,5 млрд на початку XXI. При цьому, від голоду і безробіття зараз вмирають хіба що в африканській глушині. В індустріалізованих і економічно більш розвинених країнах вистачає і роботи, і ресурсів.

Точно так само і роботизація промисловості не є загрозою для суспільства. Цей процес не такий вже швидкий, і в міру його просування ринок праці адаптується. Чи багато ви знаєте безробітних сажотрусів, ліхтарників або шорників? Я - ні одного. І це зовсім не тому, що вони втратили роботу і померли з голоду.

У міру витіснення пічного опалення газовим і центральним, гасових і твердопаливних ліхтарів - електричним освітленням вулиць, а гужового транспорту - автомобільним, згадані професії втрачали популярність. Одні їх представники старіли і йшли природним шляхом, інші - освоїли нове ремесло, треті до останнього працювали там, де залишилася їх область діяльності.

Коли застарілі професії виявилися майже нікому не потрібні - їх представників вже майже не було на ринку праці, відповідно, і втрачати роботу було нікому. З роботизацією все станеться аналогічно.

Звичайно, потреба в низькокваліфікованому персоналі, що крутить гайки або тягає ящики, буде поступово знижуватися. Цих людей замінити машиною нескладно. Але їм точно так само нескладно освоїти нову діяльність. Це на лікаря вчаться 7 років, а перевчитися орудувати замість гайкового ключа викруткою - часу багато не треба.

Ситуації, коли за якісь п'ять-десять років маса заводів залишить без роботи мільйони співробітників, не буде.

Роботизація - процес складний і дуже дорогий, тому скорочення працівників буде відбуватися більш плавно. За цей час хтось постаріє і піде на пенсію, хтось змінить рід діяльності, а молодь, що підростатиме, буде одразу освоювати нові сфери точно так, як зараз ніхто не йде вчитися на сажотруса.

Роботизація призведе до зниження витрат людиногодин на виробництво одиниці продукції, а вартість цієї продукції повинна стати нижче. Це означає, що у людей стане більше і вільного часу, і благ. Таке, знову ж таки, вже траплялося років 100 тому.

Не профспілки й борці за права трудящих привели до встановлення 8-годинного робочого дня і розширення можливостей трудящих. Вони лише трохи каталізували цей процес, але все інше зробив технічний прогрес. З роботизацією станеться аналогічно: люди будуть працювати, в середньому, менше, а мати - більше.

Поява більшої кількості вільного часу неминуче породжує нові людські потреби. Коли працюєш 14 годин на добу, то крім теплого нічлігу і ситної їжі потреб майже немає: ніколи. Коли працюєш 8 годин - звільняється ще годин 7 часу, які треба якось зайняти. Якщо працювати доведеться по 6 годин - часу на дозвілля стане ще більше.

Свого часу скорочення робочого навантаження призвело до зміни ринку праці. Якщо «до» переважна більшість населення було зайнято у виробництві та сільському господарстві, то «після» - на сферу послуг припадає близько половини економіки. А все тому, що послуги стають більш необхідними як для промисловості, так і приватних осіб, у яких стало більше потреб.

Сфера послуг динамічно розвивається, змінюється. У міру появи нових запитів люди мають потребу в нових послугах, відповідно, попит на деякі професії зростає. Пройде час (не швидко: це може бути й 20 років, і 50), і витіснені автоматикою професії втратять популярність, а ті, які не замінити роботом, - стануть більш популярними.

Маючи більше часу і ресурсів, більше людей зможе освоїти складні спеціальності, такі як інженерія. А коли все навколо автоматичне і дуже складне технічно - попит на тих, хто вміє його налаштовувати, обслуговувати й ремонтувати, неминуче зросте.

Таким чином, поки буде йти прогрес - ринок праці природним чином адаптується, підлаштується під поточні реалії, і ніякого тотального безробіття не буде.

... комунізму - теж

До появи комуністичного суспільства, в якому кожен зайнятий в певній сфері, і при цьому гарантовано може задовольнити всі свої потреби, роботизація теж не призведе. Як і зараз, щоб щось мати - людині потрібно буде докладати сили для цього. Так, сил потрібно буде витрачати менше, а мати люди будуть більше, але це нюанси.

Якщо говорити в цілому - немає ніяких передумов для того, щоб повсюдна автоматизація радикально вплинула на наявні принципи функціонування економіки. Зміни будуть, і в кращу сторону, але лише в рамках того устрою, що існує і зараз. Це - запорука подальшого існування і процвітання людської цивілізації.

Останній Капіталіст

Tags: Интересное, Экономика
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 40 comments