Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Як японці відстоювали власну мову

До нещодавного дня рідної мови.

Ситуація, коли культурний вплив сусідньої великої держави придушує мову та культуру маленької, ніяк не є унікальною для світової історії. Думаю, багато людей здивуються, дізнавшись що, наприкрад, Японія свого часу, проходила через ті самі випробування, що й Україна.

Японія на початку своєї історії довго відчувала на собі вплив значно потужнішого та більш культурно розвиненого Китаю.

Саме у китайців японці запозичили писемність, але враховуючи особливості японської, просто перекласти її на ієрогліфи було неможливо. І, шляхом спрощення ієрогліфіки було створено дві вже суто японських абетки (хірагана та катакана).

Але, у період Нара (восьме століття н.е.) фактично вся аристократія Японії розмовляє та пише вірші китайською. Рідна мова, зовсім як в Україні 19го століття, вважається мовою села та простих людей, а чужа - мовою освічених. Китайська тоді - це мова університетів, до яких японці їздять навчатися, вишуканої літератури, архітектурних трактатів, за якими будуються японські міста.

І точнісінько як в Україні, мову рятують поети та письменники, які прагнуть довести що на рідній мові можна творити шедеври.

В наступну епоху Хейан (9-10 ст.), поет Кі-но Цураюкі пише хіраганою збірку віршів, яка стає дуже популярною серед аристократії. А, оскільки друку не існує, вірші масово переписують собі, тож, вищий світ починає писати хіраганою.Також, заздрячи його славі, інші аристократи починають писати свої вірші японською. Мова потроху оживає. Через покоління Мурасакі Шікібу пише вже велике прозаїчне оповідання "Гендзі Моногатарі", також японською хіріганою. Оповідання про кохання принца Гендзі має надзвичайний успіх, і його також починають переписувати.

Усього за століття, зусиллями поетів, мова оживає та починає збагатшуватися новими виразами та поетичними зворотами. Змінюється і ставлення до рідної мови серед аристократії. В період Муроматі еліта вже розмовляє та пише японською.

А наприкцнці періоду Сенгоку, Японія не те що не буде принижуватися перед Китаєм, а почне сперечатися з ним за лідерство у регіоні.

Відстоювання своєї культури у боротьбі - це етап творення кожної успішної держави.

На малюнку - японський Котляревський, Кі-но Цураюкі.

Boris Moroz

Tags: Интересное
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 31 comments