Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Тих попів у двері, а вони в вікно

Християнська етика для дітей 5-9 класів скоріш за все стане обов'язковим предметом. Аби не бісити батьків, міністерство освіти називає це «курси морально-етичного спрямування». Але що ж це за предмети?

Це список із 29 дисциплін, наприклад Дорогою добра, Християнська етика, Дорогою Милосердя та решта подібного. Із того списку лише 4 предмети «етика», які ніби не пов’язані із християнством. Але відкриваємо перший ліпший підручник із етики для 5 класу, а там — молитви, житія святих, ікони, церкви і решта.

Як тільки християнську етику зроблять обов’язковим предметом, ваша дитина муситиме робити вправи у яких, наприклад, дається вибір хто вона — творіння боже чи нащадок якоїсь там обізяни (пробач, дядьку Дарвіне). Вчитиме суть молитов, притч та описів життя святих, вірші з Біблії, а в деяких курсах домашні завдання вимагають записати для вчителя усі гріхи вашої родини за тиждень.

Цікаво, як потім дітям на інших уроках пояснюватимуть теорії походження світу? Як потім ці діти зможуть вирости у науковців і дослідників, які відкриватимуть нові світи?

І нікого ні на мить не хвилюватиме, що ваша дитина вірить у рожевих єдинорогів, що рабин вашої родини дещо проти такого типу уроків. Нікого не хвилюватимуть ваш хіджаб і ваша віра в Аллаха, ваш атеїзм. Школі пофіг — усі вчать християнську етику. Бо давайте заб’ємось на пляшку доброго вина — МОН може так вирішити і МОН так вирішить!!!

Проте, це все довбані нюанси перед однією величезною проблемою — НЕЗАКОННІСТЬ цього предмета у стінах школи!

Питання викладання будь-якого предмета, який базується на одній із релігій насправді давно врегульовано на рівні Конституції України. В державній освітній установі, що фінансується УСІМА громадянами України шляхом сплати податків, викладання будь-яких релігійних вчень є НЕПРИПУСТИМИМ.

Якщо підсумувати статтю 8, 11, 23, 24, 35, то випливає наступне:

1) рішення МОН про включення в програму викладання будь-яких дисциплін не може суперечити Конституції України;
2) кожен має право на ВІЛЬНИЙ розвиток своєї особистості;
3) громадяни мають рівні права та свободи;
4) школа відділена від церкви.

І одночасно 53 стаття встановлює, що кожен має право на освіту. Середня освіта — обов'язкова. А далі є маленьке лукавство — «Держава забезпечує доступність і безоплатність...». Але слід розуміти — не держава, а платники податків, ти, дорогий читачу, твоя дружина, твій батько і твій сусід.

Причому зі статті 67 випливає обов'язок ці самі податки і збори сплачувати незалежно від того, чи ви Свідки Єгови, Пастафаріанці чи Рідновіри.

І якщо просто відділення церкви від держави мало, то виникає інше питання. Чому платники податків не християнського віросповідання зобов'язані скидатись грошима на викладання християнської етики?

Держава якраз коштом цих податків гарантує доступ УСІХ дітей до освіти. І тут вже виходить на те, що або школа має забезпечити викладання «... етики» вірянам усіх релігій, або ж взагалі зосередитися на світських науках. Викладання етики для представників різних релігій нарізно — дуже дорогий і нині не підйомний варіант.

До того ж, як у сучасних реаліях розділити клас на 7-10 груп за релігійними переконаннями і кожній забезпечити однакове право на освіту? Відповідь — ніяк. Тому і відокремлена у нас в Конституції школа від церкви. Тому і слід таки школам зосередитися на викладанні інших наук, лишивши релігійну освіту родинам та церквам у вільний від навчання у школі час.

Це НЕ означає, що хтось проти викладання будь-якої релігійної етики взагалі. Це означає, що ця сама етика має викладатись не за бюджетні кошти, не обов'язковим чином і не у державних закладах освіти. З 2015 року усі церкви, храми, монастирі і релігійні організації отримали повне і незаперечне право відкривати свої школи і вчити там своїх дітей, повністю реалізуючи їхнє право і забезпечуючи їхні потреби у релігійній освіті.

На всі логічні та правові аргументи сайт МОНу відповідає: «Всеукраїнська Рада (авт. — церковники), висловлюючи спільну позицію, клопотала щодо необхідності запровадження такої дисципліни (авт. — Основи християнської етики). Міністерство врахувало позицію громадянського суспільства».

Міністерство відверто називає позицію церковників «громадською позицією», не почувши та навіть не запитуючи батьків і платників податків, чи готові вони збагачувати церковників, у тому числі і московських попів, своїм коштом у стінах державних, комунальних шкіл?

Ми закликаємо батьків усієї України написати звернення у МОН і паралельно в Комітет з питань освіти, науки та інновацій. І викласти в тому зверненні чітку аргументацію з вимогами християнську етику лишити священникам, церквам і родинам, а школи мають жити і діяти лише і виключно у відповідності до Конституції та законів.

Зразок такого звернення тут.

Ви можете використати його повністю або ж лише деякі аргументи.

Внесіть у нього свої дані, підпишіть, вкажіть дату та відправте Укрпоштою на адресу: Міністру освіти та науки України Сергію Шкарлету, Проспект Перемоги, 10, м. Київ, 01135, Україна.

Або ж за посиланням заповніть усі поля і в полі «Текст» вставте сам текст звернення.

Зразок звернення до Комітету з питань освіти, науки та іновацій.

Заповніть звернення своїми даними, вкажіть актуальну дату, підпишіть, відскануйте або сфотографуйте і відправте зверненням через електронний кабінет громадянина, пройшовши процедуру реєстрації. Там в меню слід обрати «звернення», заповнити поля і додати фото чи сканкопію підписаного звернення. Або ж надсилайте звернення паперовими листами Укрпоштою — голові комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергієві Бабаку вул. Грушевського, 5, м. Київ, 01008.

На кожен із таких листів ви маєте отримати відповідь. Кожен із таких листів змусить і МОН, і Верховну Раду частіше заглядати у Конституцію, ніж у роти релігійних організацій.

З повагою до людей всіх віросповідань, атеїстів, агностиків.

Татуся Бо, спікерка Демократичної сокири з питань науки та культури
Taras Kotov, член політради Демократичної сокири.

Підтримати діяльність ДемСокири можна тут.

Tags: ДемСокира, Пиздец, Политика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 30 comments

Recent Posts from This Journal