Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Чому капіталісти більші соціалісти, ніж самі соціалісти

Віктор Трегубов: Перекладаю одну книжечку про капіталізм та паралельно граю у дві гри, які малюють "капіталістично-лібертаріанське пекло" - The Outer Worlds та Cyberpunk 2077. Ну, класика - світи, де багатенькі капіталісти купаються у розкоші, а нещасні прості люди прозябають.

Це така дуже цікава "чорна легенда". Чорні легенди завжди цікаві.

От, наприклад, була чорна легенда про те, що інквізиція масово спалювала вчених. Це брехня - себто, просто вигадка - але вже сотні років вірити в це мало не суспільна норма, яка впливає на сприйняття цілої інституції. Світоформуюча неправда.

Так і тут - суспільне сприйняття "як працює капіталізм" повністю відрязняється від того, як насправді працює капіталізм. Хоча тут мова не йде про події сивої давнини, а буквально про те, що діється довкола нас. Я не кажу про співставлення достатку країн капіталістичного та довколамарксистських шляхів, навіть не прошу порівняти дві Німеччини, дві Кореї чи нас з Португалією. Я про те, що навіть у внутрішній логіці цієї чорної легенди є критичні хиби.

"Чорна антикапіталістична легенда" (ілюстрації - Кукринікси), в якій капіталісти активно будують суспільство прозябання простого народу та власного домінування, ламається о дві складові реальності.

По-перше, капіталісти завжди зацікавлені в високій платоспроможності покупця. Сюрприз, курча. Отому капіталісту у фраці та циліндрі вигідно, щоб в тебе, Вася, були гроші, на які ти купував його товари. Якщо в тебе їх не буде, він розориться. І краще б в тебе було достатньо грошей не на капусту, а на айфон, бо у айфона значно вища додана вартість.

По-друге, ніщо так не скорочує історично велетенський розрив у доступі до благ, як вільний ринок.

Зараз простий селянин має доступ до благ вищий, ніж ще сто років тому мав князь. В нього сральник опалюється. Його "Нива" їзде швидше за будь-який діліжанс чи Студебеккер. Він може мати доступ до кращого лікування, він може обирати з більшого асорименту їжі, в нього є інтернет, а в інтернеті - задоволення духовних потреб на будь-який смак, від найвищого до найнижчого.

Так це ж, ви скажете, не капіталізм, а прогрес!

Але саме капіталізм рухав і сам прогрес, і, що важливіше, впровадження його досягнень у реальне, побутове життя. Саме він створив безліч масових ринків того, що без нього було б штучними об'єктами розкошу. Не було б сучасного світу автомобілей без Форда, сучасного світу комп'ютерів без Apple, IBM та Microsoft, сучасного світу музики без Sony... Навіть Мікояну не було б в кого стирити рецепт "найкращого в світі радянського пломбіру" без клятих американських капіталістів. Соціалістичним режимам залишалося епігонити за клятими ворогами із відставанням у покоління.

І тут є велика іронія. Бо прогрес, викликаний ринковою конкуренцією, не тільки зрівнює сучасного "простого хлопа" з минулим князем. Він ще й скорочує дистанцію між сучасним "простим хлопом" та сучасним багатієм. Бо і в того, і в того є смартфон, різниця в моделях. І в того, і в того є авто, різниця в пафосі та можливості розігнатися з порушенням ПДР. І той, і той більшу частину життя їдять приблизно одне й те ж саме. Різниця хіба в можливості придбати нерухомість.

І з огляду на це все всі страхи про "капіталістичне пекло" виглядають все більше анахронічним. Так само анахронічним, як усі оповіді про пригноблений робітничий клас-гегемон у постіндустріальному суспільстві.

Але живуть. Через довгу низку психологічних трюків та комплексів.

Критична проблема усіх сучасних довколамарксистів - те, що вони підсвідомо, інтуітивно розглядають економіку як замкнену систему та гру із замкненою сумою. А це неправда.

Простіше кажучи, в їхній свідомості "щоб у когось стало більше благ, потрібно, щоб у когось стало менше благ". Тож ідеальний варіант - просто розподілити ці блага рівнесенько.

А фіг там.

В реальності ж кількість благ зростає та доступ до них полегшується. І так - ринкові економічні зносини значно пришвидшують цей процес, а їхні обмеження - сповільнюють. Довколамарксисти сакралізують "рівність", зауважуючи, що за такої моделі одним дістається більше, ніж іншим. Це філософія заздрості, філософія нікчемності, згідно якої проблемою є не динаміка твого добробуту, а динаміка добробуту сина маминої подруги, з яким ти не можеш припинити себе порівнювати.

Тож довколомарксистська тактика - давайте ми запровадимо якнайширше втручання задля "справедливого розподілу" (окрема тема - чому "рівний" видають за "справедливий"). Так, це уповільнить процес зростання благ та полегшення доступу до них в цілому, але ніхто нікому не буде заздрити.

Тому нормальне, вільне суспільство - це коли сьогодні і в лінивого Васі, і в працьовитого Петі по п'ять свиней, а за рік в Васі десять свиней, а в Петі - двадцять свиней.

Ідеальне довколомарксистське суспільство - це коли сьогодні Васі та Петі по п'ять свиней, а за рік в Васі сім свиней та в Петі сім свиней. Сім - це менше, ніж десять. Але Васю гріє душу думка, що Петі не краще.

Звісно, це в ідеальному світі. Якого не існує. Реальне довколамарксистьке суспільство - це коли спочатку в Васі та Петі по п'ять свиней, а за рік в Васі дві свині, в Петі куля в голові. Зате чотири свині у коміссара, який забезпечує всім рівність свиноможливостей. Він відібрав всіх у Петі та більшість у Васі, але частина здохла, бо він не вміє доглядати.

Отаке свинство, шановні.

Tags: Интересное, Экономика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 28 comments

Recent Posts from This Journal