Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Що ми думаємо щодо вимог ФОПів?

Давайте поговоримо. Вимоги ФОПів, які були висунуті останнім часом різні: від дуже виважених і актуальних до анекдотичних.

Наразі жодної суттєвої реакції з боку влади на ці вимоги, окрім побиття протестувальників на Майдані, немає. Офіс Президента наважився лише на створення координаційної ради для вирішення проблем мікробізнесу, яку очолить, вгадайте хто, правильно, Андрій Єрмак.

Що думає про це партія Демократична Сокира?

По-перше, треба розуміти, що в 99% випадків, коли говорять про регулювання ФОП, беруть до уваги не організаційно-правову форму ведення бізнесу «Фізична особа-підприємець», а спрощену систему оподаткування. На сленгу «спрощенку» другу і третю категорії передусім. Ось про них, про їхнє правове регулювання й поговоримо. Причому почнемо, як завжди, з початку.

Треба розуміти, що в принципі спрощена система з'явилася у нас в країні й отримала широке поширення як костурне рішення. Рівень складності ведення бухобліку, трудовитрати на нього, ризики при перевірках та інше у нас надзвичайно високі для малого бізнесу. І щоб зняти соціальну напругу й дати можливість легально працювати малому й мікробізнесу був придуманий такий податковий режим, як спрощенка. «Для най-найменших», яких перевіряти — це як стригти свиню: крику багато, а шерсті мало.

У результаті у «малюків» з'явилася легальна можливість платити фіксовану суму (на початку значиму, потім все меншу в ціновому паритеті) або відсоток від грошообігу, взагалі не заморочуючись з бухобліком. В тому числі, для більшості видів діяльності, з'явилось право не вести за стандартними правилами облік отриманих готівкових коштів. Зрозуміло, таку лафу й можливість для податкового оптимізаторства не могли пропустити й більші гравці. І середній, і навіть великий бізнес почав дробити продажі та проводити їх через ФОПів взводами і поротно.

При цьому, відсутність наскрізного товарного обліку ще й робить «невидимою» при продажу контрабанду, яка, за деякими товарними групами, у нас на ринку становить до 90% від загального обсягу товарів. Відповідно, ледь не кожен Уряд при виникненні фінансових проблем зазіхає на цю козацьку вольницю і намагається її якимось чином прикрити.

Так чи потрібно чи ліквідувати таку милицю і заганяти всіх повністю або частково на загальні правила роботи? Сама постановка питання мені здається трохи безглуздою. Людина повинна ходити з милицями або без? Хотілося б все-таки без. Але, напевно, логічно припустити, що проблема не в милиці, а в переломі. І потрібно не відбирати милицю для початку, а дати зроститися перелому, а потім вже відбирати милицю.

Ми, що, вже обігнали Сінгапур по простоті ведення бухгалтерської звітності, а наша податкова вже перетворилася з карального-органу на сервісну службу? Не помітив якось, як і переважна більшість платників податків.

Система залишається непід'ємно-складною (а за деякими параметрами стає навіть складнішою) для малого бізнесу. Та що гріха таїти, вона і середньому бізнесу створює вкрай високі додаткові витрати та ризики. Великий ще може за рахунок масштабу без різкого підвищення загальної собівартості утримувати штат юристів і бухгалтерів, які витрачають весь свій час і сили на війну з набігами податкової. А малий і мікробізнес не може ні витрачати сотні людино-годин в рік на облік, ні вступати з податковою у судові баталії.

▪️ Тому наша відповідь проста. СПОЧАТКУ ми повинні провести глибоку реформу системи адміністрування податків для платників на загальній системі оподаткування. Це складне і багатокомпонентне завдання. Особливо, якщо його з якихось дивних причин не дозволяють вирішувати методами, які включають застосування напалму щодо ДФС. Це і реформа самого податкового законодавства, після якого 95-99% платників легко можуть не знати без ризиків для себе добрих 80% правових норм. І глобальна зміна підходу до адміністрування, при якому у нас за фактом вічно презюмується не просто провина, а зловмисність платника. І перетворення податкової служби з корупційно-карального органу таки в сервіс для платника податків, при якому законослухняний платник в принципі не буде помічати існування інших функцій. І припинення існування (ось тут вже точно без напалму не обійтися!) податкової міліції, якій 5-6 офіційних під фанфари ліквідацій не заважають продовжувати, як ні в чому не бувало, стригти бізнес.

▪️ І ось після того, як загальна система оподаткування стане комфортною для більшості платників, можна говорити про поетапне скорочення зони застосування спрощеної системи оподаткування. Спочатку зростити перелом, потім відбирати милицю. При цьому в перспективі, тобто після приведення в людський вигляд загальної системи та перехідного періоду, ми підтримуємо скасування спрощенки для більшості видів діяльності. Грубо кажучи, розширення сьогоднішньої першої категорії (самозайнятих, що продають товари / послуги власного виробництва і т.д.) і поступове переведення всіх інших на загальну систему.

▪️ Тепер безпосередньо щодо обов'язковості використання РРО. Тут наша позиція не настільки категорична. Так як , за фактом оборот це єдине, що мають право перевіряти податківці у спрощенців, то можливість такого контролю повинна бути. А ніяких адекватних інструментів при торгівлі за готівковий розрахунок крім РРО або їхніх програмних аналогів немає. Але порядок і умови їх використання повинні бути виписані з урахуванням зручності та економності для платників, а не контролерів, а не так як зараз. Законом має бути закріплена гарантована можливість платника використовувати безкоштовний варіанту обліку. Ринок послуг з постачання/обслуговування таких апаратів і програм повинен бути максимально демонополізований. Штрафні санкції за ненавмисну ​​помилку не повинні бути надмірними, або краще, щоб їх не було зовсім.

І вже точно є прямим шкідництвом спроба (слава Богу скасована) вводити обов'язковість РРО в умовах кризи та карантину. Сама ця спроба показує, що влада розглядає малий бізнес виключно як дійну корову. Замість того, щоб надавати допомогу в різних форматах цій найбільш вразливій та найбільш постраждалій в кризу категорії бізнесу, для неї намагалися ускладнити умови роботи, ввести додаткове регулювання та навісити додаткові витрати. Особливо розчулюють при цьому оповідачі про те, що «так дурниця це, подумаєш, ну зайві кілька тисяч на рік на експлуатацію та обслуговування РРО». Цим дуже хочеться нагадати, як закінчила свої дні Марія-Антуанетта, що пропонувала їсти тістечка, якщо немає хліба.

▪️ Наповнення бюджету взагалі не є ключовою соціальною функцією малого бізнесу. Його соціальна функція в самозайнятості та створенні робочих місць. І якщо під час кризи, незважаючи на локдауни, падіння попиту, тотальну відсутність підтримки, він примудряється зберігати робочі місця, то всім має бути глибоко плювати, наскільки він наповнює бюджет.

Тому на час кризи на все , що ускладнює роботу спрощенців відповідь одна. І її давно дав митець Лесь: «Від'ї@іться».

Микита Соловйов, спікер Демократичної Сокири з питань фінансів та економіки

Tags: ДемСокира, Политика, Экономика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 13 comments

Recent Posts from This Journal