Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Подивимось на Генплан

Якщо ви думаєте, що Генплан — це тільки про виділення діляночок під зведення нових будівель десь там на іншому кінці міста і вас це не стосується, то дочитайте цей пост до кінця і ви зрозумієте, як цей Генплан впливає на вас особисто, на ваше життя.

Не можете влаштувати дитину в садочок?

- А все тому, що кількість місць в муніципальних садочках нормована на 1000 населення і закладена в Генплан.
Шкільні класи переповнені?
- А школи теж в Генплані і прив'язані до кількості мешканців.

Довго їде швидка?
- Ну так кількість швидких в місті теж закладена в Генплан.

Поряд немає жодного парку?
- Так-так, саме в Генплані позначаються межі зелених зон загального користування.

Читаєте цей пост стоячи в заторі?
- Ну, ви вже зрозуміли.

Діючий Генеральний план Києва створений майже 20 років тому і раз на п’ять років він мав би оновлюватись, але цього не відбувалось.

За часів Черновецького Київ пережив Великий Дерибан Землі і ми досі не знаємо, кому належить земля в місті і як вона має використовуватися, адже аудит землі також не проводився. Більше того, на сьогодні навіть межі міста не затверджені.

Згідно закону цей Генплан і досі має статус діючого, але він настільки безнадійно застарів ще років 15 тому, що до нього звертаються тільки тоді, коли треба виправдати відсутність нових шкіл і садочків в місті. Всі нові будівництва в місті легалізуються через внесення змін в Детальні плани територій (ДПТ), а це аж четвертий за ієрархією документ міста. До речі, третього документу — Зонінгу у Києва взагалі немає.

Здається, очевидне рішення — нам потрібен новий Генплан і місто замовляє його розробку у своєї ж комунальної організації — «Інституту генерального плану». Кілька років триває його робота і у 2020-му нам починають показувати результат.

Давайте подивимось на новий Генплан, за яким місто буде жити до 2040 року.

В загальних положеннях документу бачимо, що за даними Держстату в Києві мешкає 2,9 млн зареєстрованих людей, а фактично 3,36 ( згідно прогнозу! Інституту демографії) Тим часом мобільні оператори дають цифру — майже 4 мільйони фактичних мешканців без урахування жителів агломерації, які кожного дня приїжджають в місто на роботу.

Тобто насправді ніхто не знає навіть приблизну кількість мешканців Києва, але Генплан до 2040-го року розробляється. І в кращому випадку, всього 650 тисяч мешканців залишаться без достатньої кількості садочків, шкіл, швидких, парків та транспорту.

650 тисяч мешканців — це приблизно населення Кривого Рогу. Уявіть собі Кривий ріг без садочків, шкіл, швидких, парків та транспорту. Без комунікацій — ні каналізації, ні водопостачання, ні електричних мереж. Замість Кривого Рогу можете уявити інше місто з такою ж кількістю населення. Та навіть, якщо дельта по мешканцям менша, ви все одно можете провести аналогію з будь-яким обласним центром.

Отже, немає точних даних про землю, про межі Києва, про його мешканців. Трафік, доречі, для Генплану теж ніхто не рахував. І на цьому великому Нічому базується головний містобудівний документ міста, за яким ми будемо жити аж до 2040 року. З такими вхідними даними Генплан вийде застарілим і нежиттєздатним зі старту, так само не буде виконуватися, як старий і якісно ситуація в місті не зміниться.

Навіщо таке робити? Вони там з глузду з’їхали, так? О ні.

В 2010 році відбулась спроба легалізувати Великий Дерибан Черновецького, і відбулась успішно. Київрада проголосувала документ під назвою Концепція стратегічного розвитку міста Києва, яка і стала базою нового Генплану. Основна мета — легалізувати незаконний дерибан землі, сумнівні забудови та легалізувати минулі корупційні процеси.

Ну хоч нових схем не буде? Буде.

Згідно плану, під забудову йдуть зелені зони з Протасового яру, Кловського схилу, урочища Крістера, Пущі-Водиці, екопарку Осокорки. Але Інститут генплану заявляє, що парків стане навіть більше, ніж було. Як так? А ось як — частину лісів на межі міста на папері назвуть парками. Там навіть декоративно встановлюють лавочки для формальних ознак.
Хочете погуляти в парку — їдьте у Біличанський ліс.

На лівому березі планується набудувати житла ще для 300 тисяч людей, і це при тому, що в місті і так страшна незбалансованість з робочими місцями на лівому березі. Мостові переходи вже не здатні пропускати більший пасажиропотік. До речі, щоб виправдати можливість нової забудови лівого берега, в Генплані намальовані три нових моста. Ей, ми Подільсько-Воскресенський міст будуємо майже 20 років і витратили вже 15 мільярдів, а 3 нових найближчим часом це така ж утопія, як і Гіперлуп.

З мостами в Генплані трапилась окрема історія. В першій версії, яку Інститут генплану викотив навесні, мостів було взагалі 4. Один з них через Київське море. Ви бачили Київське море? Уявляєте міст через нього? Протягом тижня цей міст зник з усіх планів. Можливо, тому що Інститут генплану переконали в його нереалістичності, а можливо тому, що міст проходив прямісінько через дачу Кличка в Лютежі… Хто зна, хто зна… Але ця історія говорить про якість нового Генплану більше, ніж всі цифри і розрахунки.

Найближчим часом анонсовані громадські обговорення, а потім Генплан винесуть на голосування в Київраду. Демократична сокира проти прийняття цієї фікції. Наш план — збір реальної статистики, аудит землі, підрахунок трафіку, постановка задач у відповідності до стратегії міста і лише потім оголошення конкурсу на розробку нового людиноцентричного генплану столиці на основі зрозумілих критеріїв.

Саме конкурс, бо ситуація, коли головні зацікавлені в розпорядженні землею замовляють генплан у свого ж підрозділу призводить лише до легалізації минулих та майбутніх бетонних джунглів.

Якщо ви вважаєте, що це відбувається десь там в Києві і вас точно не стосується. То я вам рекомендую уважно придивитися до генплану свого міста і ви побачите там теж дуже багато цікавого. Тож, будьмо уважні, адже своїм мовчанням, ми теж легалізуємо усі ці генплани орієнтовані тільки на інтереси окремих осіб, а не містян.

Dasha Nedozim, урбаністка та експертка Демократичної Сокири в галузі архітектури

Tags: ДемСокира, Политика
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 52 comments