Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Цікаві аналогії

В Україні зазвичай було прийнято обирати гетьманом того, хто найголосніше кричить про об'єднання з Москвою.

Обраний мудрим нарідом гетьман починає плазувати і принижуватись перед північним сусідом, допоки вони його не "кидають". В сучасному сенсі цього слова.

Тоді розчарований гетьман починає шукати розради у інших сусідів. Тим часом, хтось із старшини, найбільш меткий і справний, пише за це на нього донос царю. Старого гетьмана заарештовують або взагалі вбивають, а новий обирається на гетьманство, обіцяючи ще більшу відданість цареві.

Отже, поїхали.

Після Хмельницького регентом при його малолітньому синові, а потім і повноцінним гетьманом став Іван Виговський. Низове козацтво не погодилося визнавати гетьманом покозаченого шляхтича; в боротьбі за гетьманську владу проти Виговського виступили полтавські полки. Виговський закликав Москву на допомогу, але Москва (що стане згодом традицією) позмінно підтримувала обидві сторони конфлікту.

Зрештою, Виговському вдалося спочатку розбити полтавців під проводом Мартина Пушкаря (пригадуєте у Ліни Костенко в "Марусі Чурай" - "мине сім літ, і голову цю сиву Виговському на списі подадуть"), а потім, спільно з поляками - і московське військо під Конотопом, що, зрештою, визначилось із підтримкою на користь полтавської старшини. Проте, такої "євроінтеграції" Виговському не пробачили самі козаки, і вигнали його до Речі Посполитої.

Після поразки Виговського, а згодом і Юрія Хмельницького, фактичну владу на Лівобережній Україні здобув полковник Яків Сомко, який вірою і правдою служив Москві і воював проти Виговського, але, коли замість нього гетьманом за підтримки Москви обрали молодшого Хмельницького - почав висловлювати незадоволення московською владою (що не заважало йому воювати проти вірних Хмельницькому полків - на той час юний недолугий гетьман капітулював перед Польщею, тож Сомко фактично відстоював інтереси Москви).

На Чорній Раді в Ніжині в 1663 році промосковському наказному отаману Сомку протистояв не менш промосковський полковник Брюховецький, який написав на тодішнього козаького очільника чимало доносів в Кремль і дав хабаря московським "спостерігачам на виборах". Козакам, в совю чергу, пообіцяв віддати на розграбунок маєтки своїх супротивників. "Взять и поделить" для козацького "електорату" виявилося вирішальним фактором - Брюховецького обрали гетьманом, а Сомка з прибічниками заарештували і стратили.

Брюховецький для початку першим з гетьманів відвідав Москву, де підписав Московські статті, що сильно обмежували самоврядування Гетьманщини, посилили її адміністративну і фінансову залежність від Московського царства. Там же гетьман одружився з дочкою московського боярина, сам одержав боярське звання, як і полковники, що його супроводжували. Тепер він підписувався так: «Вашего царского пресвитлого величества благодетеля мого милостивого боярин й гетман верного войска вашего царского вирньїй холоп й найнижший подножок пресвитлого престола, пресвитлого величества запорозкого Ивашка Брюховецкий».

Майже у всіх великих українських містах розмістилися московські гарнізони, значно розширилися права царських воєвод, які зосередили в своїх руках ряд військових і фінансових функцій (наприклад збирання податків в царську казну, заготівля хліба для утримання московських військ, грошові збори з українських купців тощо). У 1666 р. було проведено майновий перепис населення Лівобережної України для визначення розмірів оподаткування. Все це викликало величезне незадоволення українського населення московською адміністрацією і особливо гетьманом, який призвів до її появи в Україні. Навіть та частина православного духовенства, яка підтримувала раніше промосковську орієнтацію гетьманів, відкрито запротестувала проти зростання московського впливу. Становище Брюховецького та його прибічників ставало небезпечним.

Втім, підписання Андрусівського перемир'я 1667 р., що було підступно укладене в обхід України, оформило розкол Гетьманщини на дві частини по Дніпру. Цим актом Москва остаточно перекреслила свої зобов'язання, передбачені Переяславською угодою. Антимосковські виступи очолив... Брюховецький, які через останні події позбувся суттєвої частки своєї влади. Його підтримали запорожці, а їхній гетьман Дорошенко навіть погодився відмовитися від булави на користь Брюховецького. Також на його бік стала церква, очолювана митрополитом Мефодієм. Втім, запорожці не надто вірили Брюховецькому, і на черговій Чорній Раді забили його на смерть (за іншими даними - Дорошенко наказав схопити Брюховецького і розстріляти з гармати).

В свою чергу, не зумівши об'єднати козацтво під своєю булавою, Дорошенко залишив наказним гетьманом на Лівобережжі промосковськи налаштованого Дем'яна Многогрішного, а сам повернувся на Січ і перейшов під протекторат хана.

Наступ московських військ під командуванням князя Григорія Ромодановського на Сіверщину (на Ніжин і Чернігів), відсутність військової допомоги від Петра Дорошенка, сильні московські залоги в містах, тиск промосковськи налаштованої частини старшини і православного духовенства (особливо Чернігівського архієпископа Лазаря Барановича) примусили Дем'яна Многогрішного одразу після свого обрання піти на переговори з царським урядом. Від імені всієї старшини Многогрішний присягнув на вірність царю, а заради демонстрації своєї лояльності - погодився підписати Глухівські статті, що ще більше обмежували державні права України.

Втім, розуміючи слабкість свого статусу, Многогрішний почав робити спроби зміцнення козаччини і об'єднання з Дорошенком. Звичайно, на нього негайно написали донос в Москву заколотники на чолі з Іваном Самойловичем. В 1672 році Многогрішного схопили і віддали московським військам. Його засудили до смерті, а згодом замінили вирок на довічне ув'язнення і відіслали опального гетьмана в далекий Селенгінський острог, а його брата Василя, чернігівського полковника - в Красноярськ.

За гетьманування Самойловича українська православна церква, яка до того була під зверхністю Константинопольського патріарха, була підпорядкована Московському патріархату. У спробах чергового об'єднання українських земель Самойлович захопив Правобережжя, проте під тиском османів був змушений відступити. Відступаючи, він наказав спалити українські села на Правобережжі, а населення переселив на Лівий берег.

Водночас, Москва прагнула укласти з поляками "вічний мир" (буде укладено в 1686 році). Самойлович був проти цієї угоди, адже вважав поляків підступними ворогами. Бачачи, що до його думки в Кремлі не прислуховуються, у розпачі гетьман написав листа Яну Собеському, обіцяючи не воювати проти поляків, якщо той поверне під гетьманську булаву Правобережжя. Про цей лист стало відомо Івану Мазепі, який написав на Самойловича донос. Гетьмана заарештували і заслали в Тобольськ, а наступним володарем булави призначили Івана Мазепу, який почав своє володарювання з того, що остаточно організаційно завершив перехід православної церкви в Україні з-під підпорядкування Константинополя до Москви...

...В українців є ще одна риса - натерпівшись від Москви, все одно шукати можливості об'єднатися і прислужитися. От і засланий, пограбований та принижений гетьман Дем'ян Многогрішний був змушений взяти на себе командування обороною Селенгінського острогу - причому настільки вдало, що відбив усі навали монголів і бурятів, і навіть сам, будучи на той час майже 80-річним дідом, очолював атаки на переважаючі сили ворогів.

Зрештою, звитяги козаків призвели до підписання Нерчинської угоди з Китаєм, що визнавав московський протекторат за цими землями. Одночасно брат Дем'яна, Василь, боронив Красноярський острог від набігів киргизів та джунгарів настільки завзято, що знищив Тубінський улус, і остаточно закріпив землі у верхів'ях Єнісея за Москвою...

Dmytro Kaliszewski

Tags: Интересное, Политика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan Грудень 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 14 comments

Recent Posts from This Journal