Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Концтабір вихідного дня

На моїх очах щойно звільнили 50 людей. Завтра звільнять ще 1000. Після вихідних без роботи залишаться 10 000 працівників. До кінця року цифра може збільшитись до 500 000 безробітних. Я сиджу в київському кафе на зустрічі представників ресторанного бізнесу. Вони думають про дві речі: як працювати далі та як сказати своїм працівникам про звільнення.

Вчора Кабінет Міністрів запровадив «карантин вихідного дня». За ідіотською назвою ховається заборона працювати закладам громадського харчування, ТРЦ, закладам культури (кінотеатри), спортивним залам, басейнам у вихідні дні. По-іншому це називається «локдаун вихідного дня». Минулого разу, із запровадженням подібних суворих заходів, в Україні закрились 40% закладів громадського харчування. Такими темпами до Нового року в нас залишиться лише ресторан «Велюр» та ресторан «Епіцентр».

Від 40 до 50% виручки закладів громадського харчування припадає на вихідні. Вже в цю суботу тисячі ресторанів не отримають половини грошей. Це змусить власників спочатку скоротити зарплату, пізніше звільнити працівників, згодом взагалі закритись. Дехто одразу перейде до останнього, адже досі закривав борги першого карантину. Станом на зараз в Україні 500 000 безробітних, що втратили роботу через карантин. Це, для порівняння, населення Миколаєва. За різними прогнозами, у зв'язку з «карантином вихідного дня» без роботи залишаться ще стільки ж українців. Маєте місто-мільйонник.

У Німеччині уряд компенсує 75% місячного обороту компаніям, що працевлаштували до 50 працівників. 2 листопада країна пішла на «м'який локдаун» — закрили заклади громадського харчування, розважальні та культурні заклади. Польща звільнила від соціальних виплат самозайнятих. У Франції офіційно зареєстровані працівники могли отримувати компенсацію до 85% заробітної плати. Для цього компанія мала заповнити електронний бланк та надіслати його в державний страховий фонд. Плюс компанії отримали відтермінування на виплату податків. Британія надає підприємцям гроші для оплати грошової ставки своїх працівників у розмірі 80%. Можна довго перелічувати подібні кейси. Усі ці країни керувались простим принципом: ми не даємо бізнесу померти, аби він швидко встав на ноги після карантину.

Але в Україні це неможливо. Половину коштів з коронавірусного фонду уряд закатав в асфальт. В прямому сенсі — їх витратили на будівництво та ремонт доріг — 20,5 мільярда гривень (заплановано всі 30). Для порівняння: допомога ФОПам — 830 мільйонів, допомога Фонду страхування по безробіттю 6,7 мільярда, допомога МВС — 2,5 мільярда. Виходить, що дороги та Аваков важливіші, ніж бізнес та безробітні. Що ж, ще з самого початку я зрозумів, що логіка та послідовність — це аж ніяк не про нинішню владу. Держава не може виплачувати компенсації бізнесу, який сам ж вбиває. У нас тупо немає грошей. Дефіцит держбюджету — більше 300 мільярдів. Він не зменшується. Транш від МФВ ми чекаємо з дня на день вже півроку. Напевно проплата не пройшла? Треба телефоеувати на гарячу лінію банку?

З самого початку цієї пандемії все пішло по одному місцю. Суворий та безмежно тупий карантин. Активне працездатне населення сидить вдома, поліція робить облави в парках, Зеленський лякає відосиками. Волонтери забезпечують лікарні всім, чим можуть. Масок немає. Люди бідкаються, влада розводить руками. Десь так пройшла весна. Гроші, зауважте, ніхто не заробляв, крім Епіцентру та Велюру. Далі літнє послаблення. Поки Зеленський робив фоточки з касирами, хтось вмирав без кисню. Поки Аваков писав листа про виділення ще двох мільярдів на МВС, хтось ставив на двері свого кафе вивіску CLOSED. Назавжди. Український бізнес масово закривався, бо не дочекався ні виплат, ні кредитів. За великим рахунком, більшості пощастило не платити ЄСВ та отримати кілька тисяч на дітей. І все. І до цього моменту вижив найсильніший бізнес, той який мав «заначку». Але й вона колись закінчується.

Влада тупа та недалекоглядна. Вона поховала бізнес навесні, а зараз виймає молоток, щоб забити останні цвяхи. Компанія «Планета кіно», лідер ринку кінопрокату, заявила, що доведеться закритись та звільнити працівників, адже перший локдаун вони ледве пережили, другий — стане для них останнім. А це, на хвильку, великий бізнес, з рекламою, тисячами клієнтів та ім'ям. А як щодо менших бізнесів?

Цього понеділка нас чекає новий, вже другий, жорсткий карантин. З часу першого, влада не побудувала лікарень, не навчилась контролювати дотримання протиепідеміологічних правил, не рятувала людей, не носила маски, не дала людям хорошого прикладу. Найголовніше, влада не зрозуміла, що малий та середній бізнес треба оберігати. Так, неначе це останнє, що в нас лишилось.

Демократична Сокира виступає категорично проти закриття закладів громадського харчування, а також інших закладів, передбачених режимом «карантину вихідного дня». Ми закликаємо натомість заклади забезпечити дотримання усіх заходів безпеки. Хоч відповідальні власники бізнесу давно це роблять, адже розуміють, що на кону їхні гроші. Влада ж має контролювати дотримання цих заходів та карати порушників. Однак контроль за бізнесом в умовах карантину має бути виключно щодо дотримання заходів безпеки. Нагадаємо, що фіскальні перевірки та обшуки СБУ не є елементами такого контролю.

Влада не скористалась виграним часом, який дав перший локдаун. Зараз ми несемось до другого. На повній швидкості. Тому шановні бізнесмени та бізнесвумен, пристібайтесь. Ми входимо в зону другого локдауну!

Український бізнес звик жити в умовах наближених до пекельних та вміє адаптовуватись до будь-яких обставин. Тому очікуйте масової реєстрації релігійних спільнот, зібрання яких раптово (!) відбуватимуться у ваших улюблених барах. Адже в Конституції України чорним по білому сказано, що кожен може вірити в те, що хоче. Ба більше, кожен може безперешкодно вести релігійну діяльність та відправляти релігійні культи. То чому б це не робити зі світлим нефільтрованим разом зі своїм друзями-парафіянами? Український бізнес гордий та не буде здаватись!

Максим Діжечко, радник Демократичної Сокири з питань комунікацій

P.S. Ставлення українського бізнесу до «карантину вихідного дня» добре показує петиція на сайті ОП. За два дні половина підписів. То ж давайте другу половину доб'ємо за наступний день.

Tags: ДемСокира, Экономика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments