
Кажуть, що один поганий вчинок людини перекреслює все її достойне життя. Наводять для підкріплення відомий жарт про МакФарлана-будівничого та його козу.
Але.
За своє життя я не бачив жодної людини, яка би не помилялася хоча би раз. Теорія про те, що одна помилка перекреслює все життя, веде до висновку, що всі без виключення є негідниками, оскільки кожен хоч раз помилявся. Цей моральний релятивізм дуже вигідний найбільшим негідникам, і саме тому вони його підтримують і поширюють. Подумайте про це.
А жарт про МакФарлана, на мій погляд — це сумний жарт про невдячність людей, про їхнє бажання прикрити власні погані вчинки теорією про те, що одна помилка перекреслює все життя, — отже, всі негідники, отже, добрі вчинки не мають сенсу, бо не важать на вагах життя нічого.
Коли ви робите етичні судження, подумайте про дві речі. Перше — про те, чи хотілося би вам, аби вас судили таким жорстким судом. «Не роби іншому того, чого не бажаєш собі», — цей імператив існує в усіх релігіях і цивілізаціях (власне, він відрізняє цивілізацію від нецивілізації).
Друга річ, про яку варто подумати, — чи не стали ви мимохіть інструментом поширення філософії негідників, які доводять безсенсовність добра, бо крапля зла перевішує все добро цілого життя.
Валерій Пекар
Journal information