Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Традиційні сімейні цінності, які ми втратили

Я з традиційною культурою (бо в підліткову книжку таке не дуже даси, а поділитись шок-контентом хочеться).

Всі ви читали "Катерину", всі ви знаєте, хто така "покритка", багато хто, мабуть, знає, що це від "покривати" - бо покритку, як і наречену, покривали наміткою. Але якщо ви думали, що в поемі Шевченка описане пекельце традиційної культури, то як вам такі етнографічні дані:

Покритка - це не просто дівчина, яка народила поза шлюбом. Покриткою могла стати будь-яка дівчина, яку сильно підозрювали в нецнотливості.

На неї на вулиці могли напасти хлопці і відрубати їй косу. Дівчині робили знущальне весілля, на яке збиралася вся місцева спільнота (всередині якої і відбувалися стосунки, якшошо), співали їй сороміцьких пісень і прилюдно ганьбили. Їй робили з ведмежого вуха (рослина така) гільце, обвішене ганчірками.

Іноді брали доньку і матір попід руки і проводили селом, змушуючи бити поклони на кожному розі. В дворі молодь влаштовувала гулянку з музикою і танцями, обкидали хату фекаліями і багном, розбивали шибки, а на дах закидали опудала "коханців". Оця традиція, нагадаю, відбувалася лише за підозрою в непристойній поведінці.

Лише за підозрою. Вагітніти було необов'язково. Достатньо, аби критична маса людей почала вважати певну дівчину розпусною.

А вже при хрещенні позашлюбної дитини покритка мала всю службу простояти на колінах на певній віддалі від церкви. (Для цього фрагменту важко сказати точну територію: Лівобережжя, але не точніше. Локалізувати можна за вживанням слова "гільце", але з цим уже не до мене).

Також конкретно на Чернігівщині фіксується звичай, за яким батько, якщо запідозрив свою доньку в блуді, їхав на базар і роздавав весільний посаг "чесним дівчатам". Свій посаг, нагадаю, дівчина здебільшого робила власними руками з моменту, коли взагалі починала робити щось власними руками.

Нота Бене: це НЕ універсальна українська традиція і таке явно не ставалося в 100% випадків. Проте це цитата з архівного джерела, яке не публікувалося в етнографічних записках, тому моральну цензуру особисто я не підозрюю. Втім, через недоступність першоджерела (лише цитування), ми навіть не знаємо, в якій саме губернії зафіксували традицію "знущального весілля". Дуже прошу трактувати це як вірогідний екстремум покарань, а не як повсюдно поширену (а тим паче - неминучу) практику.

Остап Українець

Tags: Жесть!, Интересное
Subscribe
promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 26 comments