Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Товариш Гетманцев неодноразово повторював, що бізнес не скаржиться на податки в Україні

Але ніт.

Згідно опитуванню від CIPE, малий та середній бізнес бачить основною перешкодою для ведення бізнесу саме високе податкове навантаження.Мікробізнес і частина малого бізнесу менше, бо там доступна спрощена система. Я про це неодноразово писав, для такого бізнесу найбільша проблема - низький попит, так як він орієнтований на внутрішній ринок.

А внутрішній ринок слабий, бо його сила залежить від розвитку середнього та великого бізнесу, що генерують експортну виручку, здатні заміщувати імпорт та на долю яких припадає основна частка капітальних інвестицій. При бурхливому розвитку саме великого та середнього бізнесу, ростуть доходи населення, яке створює попит на товари і послуги малого та мікро бізнесу.

Тому для розвитку усіх типів бізнесу за розміром, що дасть зростання економіки та доходів українців, необхідно лібералізувати загальну систему оподаткування та навантаження на фонд оплати праці.

Щодо мікро бізнесу і частини малого, що працюють на спрощеній системі - їх варто просто не чіпати.

В мене складається враження, що такі прості речі розуміють майже всі крім Гетманцева.

Але, складність реалізації таких реформ полягає в надмірних зобов'язаннях держави, що залишились ще з радянських часів та в бажанні більшості населення отримати максимальне піклування від неї.

В цьому сенсі, є розуміння що суспільство не готове до значного скорочення видатків держави, так як економічний ефект має лаг у часі.

Тож доречно розглянути питання не тільки зменшення податків, але й зміщення їх в сторону споживання. В дослідженні "Tax Composition and Growth : A Broad Cross-Country Perspective", використовуючи ряди данних по 69 країнам за 20 років, економісти знайшли залежність економічного зростання не тільки від ставок податків, але і від того, де вони виникають. Якщо податком обкладається товар чи послуга на етапі бізнесу, то такі податки сповільнюють зростання економіки, якщо податки виникають при споживанні або мають майновий характер, економіка отримує стимули для зростання.

Пояснюється це тим, що країни конкурують між собою в тому числі в об'ємі податків, що виникають до споживання і є складовою ціни.
Так наприклад, і український і імпортний товар обкладається однаково податком на додану вартість, тому цей податок не впливає на конкурентні переваги обох товарів, а ось скільки податків до споживання накопичилось в ціні українського товару і скільки в країні походження імпорту - впливає.

Те саме з експортом, і українські товари і товари наших конкурентів на світових ринках, однаково обкладаються податками на споживання там, куди ми їх продаємо.

Але податкова складова в ціні до моменту імпорту, впливає на те, чий товар обере імпортер.

Тож Україні потрібна ліберальна податкова реформа у вигляді максимального зниження податків з бізнесу. Якщо при цьому частину державних видатків скоротити неможливо, то падіння доходів від податків з бізнесу, доречно компенсувати зміщенням їх у сторону споживання. При цьому для споживача зростання цін фактично не відбудеться, так як він оплачує всі податки в товарі, незалежно від того, де вони виникають.

P.S. Друга частина посту про вплив на економіку не тільки ставок податків, але і місця іх виникнення, є однією з причин, чому каскадний податок в 5% в системі 5.10, є дуже поганою ідеєю.

Игорь Петриченко

Tags: Политика, Экономика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Картинка на ночь

 • Бікоз фак ю, зетс вай

  Консорціум компаній ООО «Татра-Юг» та Запорізького хлібокомбінату №1 офіційно став переможцем тендеру на поставку трамваїв до міста Києва.…

 • Коротко

  Думал написать пост, исполненный пассивной агрессии, но было бы ради кого напрягаться. * * * Стартап: пуховики для веганов на тополином пуху. * * *…

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments