Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Міфи народів московії

Скільки працюю в галузі, стільки фіксую, як Москва застосовує міфи в інформаційному полі. Напередодні Дня газовика вирішив зібрати топ-5 найбільш поширених «тверджень» і надати їм спростування.

Міф №1: РФ нарощує видобуток газу.

Насправді, за даними Держстату РФ у першому півріччі 2020р. відбулось скорочення видобутку блакитного палива на 9%. Це пов’язано із зменшенням попиту на зовнішньому та внутрішньому ринку. При цьому Мінекономіки РФ офіційно прогнозує, що у поточному році відбудеться скорочення споживання енергоносіїв через падіння ВВП щонайменше на 5%.

Тобто варто очікувати подальше скорочення видобутку, і відтак зменшення обсягів транспортування. За таких умов, для України набуває нових масштабів стратегічна задача по збереженню вітчизняного транзитного потенціалу, створенню в Україні східноєвропейського газового хабу, а також розширенню географії замовників послуг транспортування і зберігання блакитного палива.

Міф №2: Москва пропонує конкурентну ціну для європейського ринку.

Насправді, за 6 місяців поточного року, середня експортна ціна однієї тисячі кубометрів російського газу на європейських ринках склала $125, при цьому рівень беззбитковості поставок близько $95. Одночасно з цим, у ІІ та ІІІ кварталі 2020р. середні котирування на хабі TTF, у різні періоди складали від $55 до $100 за тисячу кубометрів. Між іншим, за офіційною інформацією самого Газпрому, спотові котирування в ЄС до 40% впливають на експортні ціни російського газу.

Міф №3: ЄС залежний від російського газу, тренд зберігатиметься.

Насправді, у 2020р. намітилась в ЄС тенденція на зменшення попиту на російський газ через обвал цін на фоні зростання частки LNG та зменшення обсягів споживання блакитного палива вцілому. За офіційними даними митної служби РФ, у першому півріччі експорт природного газу трубопроводами зменшився на 18% порівняно із аналогічним періодом минулого року.

Це означає, що у 2020 році поставки РФ (трубопроводи) на європейський ринок складатимуть в кращому випадку 160 млрд.куб.м. Незважаючи на попит зрідженого газу в ЄС, для РФ коридор нарощування поставок у цьому сегменті буде незначним (до 5% або 40 млрд.куб.м/рік) через неконкурентну собівартість. Таким чином, загальна частка російського газу на європейському ринку вцілому буде зменшуватись. Така тенденція матиме місце навіть після відновлення економіки ЄС і до 2025, адже відбуватиметься подальше заміщення природного газу енергією із ВДЕ, а також розвиток водневої економіки.

Міф №4: Українська ГТС в незадовільному технічному стані.

Насправді, аварійність національної газотранспортної мережі вп’ятеро нижча за аналогічний показник ГТС РФ. Варто нагадати, що внаслідок ворожих обстрілів та диверсій у 2014 та 2015 роках мали місце факти пошкодження українських газогонів, але вітчизняні та європейські споживачі були своєчасно і у повному обсязі забезпечені блакитним паливом.

Міф №5: Трубопроводи «Турецький потік», «Північний потік-1,2», «Сила Сибіру» виключно економічні проекти.

Насправді, інфраструктурні проекти РФ мають чітке геополітичне призначення. Наприклад, загальна вартість будівництва «Турецький потік» оцінюється в $25 млрд., що в умовах відсутності достатньої кількості вільного ресурсу природного газу на півдні РФ (найближче родовище в Сибірі), а також недостатньо прогнозованої поведінки потенційних споживачів (Туреччина) робить даний проект з економічної точки зору нерентабельним. Однак, цей проект націлений на отримання політичних й економічних дивідендів у таких країнах, як Сербія, Греція, Македонія, Угорщина та власне Туреччина.

Окрім цього, «Сила Сибіру» продемонструвала свою слабкість - за 6 місяців 2020р. було протранспортовано лише 1 млрд.куб.м блакитного палива, при цьому вартість проекту за оцінками Газпрому $55 млрд. Справжня його мета, це зближення РФ та КНР. Щодо «Північний потік-2»: тут все очевидно, це інструмент розколу єдності ЄС як у політичній так і безпековій площині.

Отже, не такий страшний вовк, як його малюють.

Головне відрізняти міфи і факти, створити державну стратегію і мати бажання її якісно втілювати, а також цінувати власний кадровий потенціал.

Максим Білявський

Tags: Днище.рф
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments