Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Поговоримо про мову і про патріотів, які воюють трішки не в тей бік.

Приводом для цього розбору стала стаття на сайті Радіо Свобода де (вже, на жаль, не вперше) колектив колумністок атакував співробітників Національного музею історії України. Авторки звинуватили музей в тому, що, начебто, вони спеціально замовчуюють історію одного артефакту, давньоруського меча. А на ньому ж є напис "Коваль Людота" - свідчення давності української мови. А музейники приховують.

Директор музею, що сам писав наукові твори щодо цього меча, відповів досить дотепно, підкресливши, що до цих авторок єдині, хто твердив про тавро "Коваля Людоти" - власне, російські ура-патріотичні дослідники (слово "коваль" є і в російській мові, хоч значно менш розповсюджене). А насправді напис там абсолютно нерозбірливий через час, і, скоріш за все, є а) латинічним, і б) ULFBERHT або INEGELDR.

Власне, цим і пояснюється замовчування свідоцтва великої давності мови. Бо його в цьому випадку просто немає - принаймні, немає для академічних дослідників.

Я піду ще далі і скажу: доводити давність мови - взагалі погана ідея. І в мене є серйозні аргументи щодо цього.

Є різновиди патріотичного гонору, які інтуітивно здаються класними, але не витримують перевірки логікою. Наприклад, деякі люди люблять пишатися своїми одноплемінниками, що досягли успіху на чужині. Інтуітивно ок (це ж начебто свої), логічно - не дуже (бо за нормальних умов вони мали б досягти успіху вдома).

Що ж не так із "давністю мови"? Інтуітивно теж начебто все ок: якщо мова давня, то й народ давній. Це ж начебто круто?

На жаль, не дуже круто, і причина цьому - еволюційні мовні зміни.

Ми всі знаємо, що мова змінюється з часом. Це природньо, уважні люди помічають це навіть за свого життя. Ми знаємо, наприклад, що сучасний грек навряд чи зрозумів би Гомера, якби той у плоті до нього звернувся. Це нормально, бо на дистанції у 2700 років грецька мова змінилася до нерозуміння. Росіяни, наприклад, не дуже розуміють церковнослов'янську мову богослужінь, хоча там дистанція значно менша.

На жаль, значно менше людей знає, що мова змінюється не довільно, а згідно певних законів, частина з яких добре вивчена. Існує окрема дисципліна - порівняльно-історичне мовознавство.

Втім, є закон, який можуть помітити навіть люди без спеціальної освіти. Мовні зміни значно сповільнюються в віддаленних та ізольованих спільнотах. Наприклад, в діаспорі.

Це так. Мова української діаспори в Канаді, якщо очистити її від англіцизмів, буде архаїчнішою за власне літературну українську мову. Мексиканський діалект іспанської архаїчніший за власне "континентальну" кастильську. Мова російських старообрядців-липован десь в Одеській області чи Молдові буде вам час від часу нагадувати про бородатих стрільців та "пакі-пакі, іже херувіми", а румейська - діалект греків Приазов'я - подеколи ближче до середньовічної грецької мови Візантії, ніж до сучасної новогрецької. Зрештою, знаючи ісландську, можна більш-менш розуміти середньовічні саги. А знаючи норвезьку - ні.

Чому?

Бо мовна еволюція уповільнюється там, де мало контактів з іншими спільнотами. Особливо з тими, що мають споріднені, але інші мови. Ідеальне місце для консервації мови - острів Пасхи. Щоб острів в океані, невелике населення, мінімум контактів з зовнішнім світом. Лише тоді за тисячу років населення буде говорити більш-менш так само.

Озирніться навколо. Україна - рівно зворотній приклад. Україна - місце, де мова приречена на пришвидчену еволюцію. І це, насправді, круто.

Усі, хто твердять, що мова на нашій території тисячу, чи дві, чи три тисячі років була майже такою самою, самі того не знаючи, стверджують, що на території України жили якісь особливо загальмовані люди. В яких мова не підкорялася еволюції. Але мова - як і культура, до речі, але то інша історія - опирається еволюції лише в глухих краях.

А в нас, курча, не глухі краї, а зовсім навпаки.

В нас є, чим пишатися. Не треба вигадувати зайві приводи. Особливо такі, що викличуть у спеціалістів бажання вбивати.

Victor Tregubov

Tags: Полезное
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments