Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Я сама дочь самурая, не всьо так однозначно

У серпні 2020 року виповнилося 75 років від дня атомних бомбардувань японських міст Хіросіма та Нагасакі військовими силами США у ході завершального етапу Другої Світової війни.

Зараз у часи гібридної інформаційної війни ці події використовують для поширення деякими країнами та силами наративів про «жорстоких капіталістів», які здійснили безжальний злочин, проти мирних японців і критики цінностей Заходу взагалі.

Втім, такий підхід є вдалою маніпуляцією та замовчуванням всієї історії складних взаємин між США та Японією.

Досить часто пропагандисти «забувають» розповісти про внесок США у розбудову післявоєнної Японії, а зокрема про роль видатної людини, генерала Дугласа Макартура (на фото праворуч).

Макартур розпочав військову кар’єру із участі в кампанії американської армії проти Мексики. Потім, проявив себе у Першу Світову за що отримав звання генерала. У ході Другої Світової був одним із творців американської перемоги над Японією.

Після капітуляції Японії отримав, посаду Головнокомандувача союзними окупаційними силами, фактично ставши керівником Японії у період з 1945 по 1951 рік.

Положення Японії було катастрофічним та гіршим навіть за вщент розбомблену Німеччину, до всіх бід ще і додався неврожай у 1945 році, що спричинив голод. Промисловість лежала у руїнах, розквітла корупція, кримінал і безробіття.

На додачу до цього СРСР провокував масові протести через місцевих комуністів.

Першочерговим завданням Макартура стала боротьба із утопічними ідеями тилових сенаторів, які пропонували помститись, стерилізувавши частину японців, та розселивши в Японії полінезійців аби вибити з них дух генетичного мілітаризму.

Також, він наказав розстрілювати солдат за зґвалтування місцевих жінок і гарантував населенню добропорядну поведінку з боку американських військ.

Крім того, він розпорядився зібрати 3.5 мільйони тон продовольчих пайків з усіх американських баз на Тихому Океані і через польові кухні американської армії годувати голодуюче населення, що спричинило шалені витрати і шквал критики у Конгресі, але дозволило привернути симпатії японців.

Чисельність американських окупаційних військ була скорочена з 430.00 до 100.000, що дозволило японцям почуватись менш окупованими.

Розуміючи, священну роль імператора - Макартур завзято захищав імператора Хірохіто від намагань союзників провести над ним трибунал, фактично врятувавши його від смертної кари, а японську національну гордість від приниження.

У окупаційній адміністрації він активно боровся з комуністами. Так, звертаючись до радянського генерала Дерев’янко він сказав «У разі якщо хоча б один радянський солдат опиниться в Японії всупереч моєму наказу – я відправлю всю радянську місію за грати, і почну особисто з Вас».

Всупереч тиску СРСР щодо спільної розробки нового устрою для Японії, і з метою зменшення впливу соціалістичних ідей, Макартур дав наказ таємно розробити нову Конституцію країни за 6 днів. Коли здивований парламент отримав документ і проголосував за нього знову ж таки під тиском Макартура, - комуністи були розлючені.

Конституція заклала основи демократії, - вперше жінки отримали рівні права з чоловіками, за що Макартура почали називати «великим емансипатором», була забезпечена свобода слова, базові права людини, гарантована політична та релігійна свобода, випущені усі політв’язні, захищені права робітників.

Було прийнято нові прогресивні цивільний та кримінальній кодекси, проведена освітня реформа. Задля подолання корупції у японській поліції – Макартуру довелося 3 рази розпускати її та набирати знову.

Після забезпечення прав і свобод, американці взялися за економіку де відбулися революційні перетворення, - традиційні для Японії родинно-кланові олігархічні корпорації «дзайбацу» було скасовано та виставлено на продаж. Занижені кредити і перевага у продажі часток робітникам цих компаній призвела до того, що 57% акцій великих корпорацій опинилось у власності громадян.

Також була проведена вкрай важлива та успішна земельна реформа за моделлю американського економіста, вихідця з України, Вольфа Ладежинського.

Американська допомога у відновленні промисловості Японії у період між 1947-1959 роками склала 4.6 мільярдів доларів.

Американський стиль життя, культура і товари стали популярними у Японії.

Паралельно із зниженням ролі імператора у японському суспільстві Дуглас Макартур перетворювався у новий божественний ідол японців. Преса поширювала чутки про його нібито японське походження, населення надсилало йому тонни листів, де просили благословіння у нових починаннях і життевої мудрості.

У 1949 році, він провів зміни у окупаційній адміністрації і японці отримали більший вплив на прийняття рішень – США готувалися до закінчення окупації, що і зробили згодом у 1952 році.

Американські реформи у поєднанні із особливостями менталітету японців призвели до феномену «японського економічного дива».

Із середини 1950-х японська економіка демонструвала вражаючи 10% зростання щорічно, випередивши Великобританію, Німеччину, СРСР, і самі США. Майже до 2010 Японія вважалался другою економікою світу після американської.

У 2016 році сталися дві історичні події - Президент США Обама відвідав місто Хіросіма, де вшанував пам'ять мирних мешканців міста, що загинули внаслідок бомбардувань, а декількома місяцами пізніше, японський прем'єр Абе відвідав Перл-Харбор, де також вшанував пам'ять загиблих американців.

Наразі, Японія є стратегичним партнером США у цьому регіоні та прикладом успішного капіталістичного суспільства.


Пам'ятник Дугласу Макартуру у японському місті Ямато.

Bora Qirimli

Tags: Интересное
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 13 comments

Recent Posts from This Journal