Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Великий український стрибок

Періодично зустрічаю висловлювання про те, що Україні потрібен свій науково технічний стрибок, а без участі держави, його не буде. Тому нам потрібно сильну присутність держави в економіці.

У 80х, Роберт Солоу отримав Нобелівську премію за розроблену ним модель економічного зростання. Вона дуже проста: економічне зростання - це функція капіталу, трудових ресурсів та технологічного прогресу. Трудові ресурси і технологічний прогрес в короткостроковій і середньостроковій перспективі змінюються дуже не суттєво, тому основним фактором зростання є капітал (не в сенсі грошей).

Ця модель на слайді.Важливо відзначити, що залежність зростання економіки від зростання капіталу нелінійна, f (k), з ростом капіталу зростання економіки сповільнюється. Це відбувається тому, що частина наявного капіталу випадає через природі причини, тому чим більше його є, тим більше потрібно витрат на підтримку.

У якийсь момент весь приплив капіталу витрачається на підтримку вже наявного стану. В такому випадку, для подальшого зростання, потрібна зміна рівня технологічного прогресу.

Це спрощена модель, яка описує закриту економіку. У реальному житті, зростання капіталу з часом призводить до меншого зростання економіки ще й через насичення.

Так, наприклад, будівництво металургійних заводів в першій половині минулого століття в Україні, давало колосальний результат, який неможливо отримати сьогодні, просто тому, що існуючі потужності і так незавантажені.

Аналогічно, завод високотехнологічної електроніки в Україні, дасть значно більший ефект, ніж такий же в Китаї, де їх тисячі.

З вищевикладеного можна зробити такі висновки:

1. Чим менш розвинена країна, тим легше їй рости за рахунок зростання капіталу.

2. Технологічний прогрес змушені створювати розвинені країни, щоб рости. І вони це роблять. Бідним країнам досить просто використовувати його, не витрачаючи дикі ресурси грошей і часу, на створення технологічних інновацій.

Все це називається моделлю наздоганяючого розвитку. Саме так розвивалися азіатські тигри, Туреччина і східна Європа. Хтось чув про польський технологічний прорив? Польську космічну програму ?!

Для України така історія більш ніж актуальна. Нам не потрібно витрачати і так скромні ресурси на розробку інновацій в країні, де велика частина непродуктовою роздробу - імпорт, в країні, яка не виробляє елементарного електрочайника, а основа експорту - сировина.

Нам досить використовувати вже існуючий технічний прогрес і нарощувати капітал.

Для цього, держава повинна звільнити наявний ресурс, тобто, менше вилучати грошей у приватного сектора, і створити умови для припливу капіталу ззовні.

Останній Капіталіст via Igor Petrichenko

Tags: Интересное, Экономика
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments