Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Великий український стрибок

Періодично зустрічаю висловлювання про те, що Україні потрібен свій науково технічний стрибок, а без участі держави, його не буде. Тому нам потрібно сильну присутність держави в економіці.

У 80х, Роберт Солоу отримав Нобелівську премію за розроблену ним модель економічного зростання. Вона дуже проста: економічне зростання - це функція капіталу, трудових ресурсів та технологічного прогресу. Трудові ресурси і технологічний прогрес в короткостроковій і середньостроковій перспективі змінюються дуже не суттєво, тому основним фактором зростання є капітал (не в сенсі грошей).

Ця модель на слайді.Важливо відзначити, що залежність зростання економіки від зростання капіталу нелінійна, f (k), з ростом капіталу зростання економіки сповільнюється. Це відбувається тому, що частина наявного капіталу випадає через природі причини, тому чим більше його є, тим більше потрібно витрат на підтримку.

У якийсь момент весь приплив капіталу витрачається на підтримку вже наявного стану. В такому випадку, для подальшого зростання, потрібна зміна рівня технологічного прогресу.

Це спрощена модель, яка описує закриту економіку. У реальному житті, зростання капіталу з часом призводить до меншого зростання економіки ще й через насичення.

Так, наприклад, будівництво металургійних заводів в першій половині минулого століття в Україні, давало колосальний результат, який неможливо отримати сьогодні, просто тому, що існуючі потужності і так незавантажені.

Аналогічно, завод високотехнологічної електроніки в Україні, дасть значно більший ефект, ніж такий же в Китаї, де їх тисячі.

З вищевикладеного можна зробити такі висновки:

1. Чим менш розвинена країна, тим легше їй рости за рахунок зростання капіталу.

2. Технологічний прогрес змушені створювати розвинені країни, щоб рости. І вони це роблять. Бідним країнам досить просто використовувати його, не витрачаючи дикі ресурси грошей і часу, на створення технологічних інновацій.

Все це називається моделлю наздоганяючого розвитку. Саме так розвивалися азіатські тигри, Туреччина і східна Європа. Хтось чув про польський технологічний прорив? Польську космічну програму ?!

Для України така історія більш ніж актуальна. Нам не потрібно витрачати і так скромні ресурси на розробку інновацій в країні, де велика частина непродуктовою роздробу - імпорт, в країні, яка не виробляє елементарного електрочайника, а основа експорту - сировина.

Нам досить використовувати вже існуючий технічний прогрес і нарощувати капітал.

Для цього, держава повинна звільнити наявний ресурс, тобто, менше вилучати грошей у приватного сектора, і створити умови для припливу капіталу ззовні.

Останній Капіталіст via Igor Petrichenko

Tags: Интересное, Экономика
Subscribe

promo ibigdan Грудень 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments