Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Що таке ефективна держава?

Зараз я маю на увазі не "державний апарат" як сукупність чиновників, а державу як гравця світової політики, вкупі із приватними структурами.

Ефективна держава - це держава, де ефективно працюють інституції.

А що таке інституції?

Це напрацьовані шляхи вирішення проблем згідно зазделегідь визначених правил. І відповідні структури, які цим займаються. Вони можуть бути державними, напівдержавними чи приватними, для цього прикладу це не принципово.

Наприклад, проблему інформування населення вирішують медіа. Потребу вирішувати конфлікти між громадянами вирішуюють правоохоронці та суди. Релігійні потреби задовільняють церкви, а проблему захисту від зовнішньої загрози мають вирішувати армія та спеціальні служби. І якщо вони ефективні, вони діють не кожного разу по-новому, а згідно заздалегідь встановлених принципів.

В Україні дуже хріново з інституціями.

Медіа - ви самі бачите.
Суди - ви самі бачите.
Правоохоронці - ви самі бачите.
Партійна система - ви самі бачите.

І так далі.

Саме тому в нас проблеми з застосуванням демократичних механізмів. Бо вони потребують робочих інституцій - і саме тому неможливо просто взяти і ввести демократичний лад в якомусь недостатньо розвиненому суспільстві. Ми зараз можемо спостерігати, наприклад, як із кризою медіа як інституції західна демократія почала стрімко нагадувати наші широти. Буквально впродовж десяти рочків. Ось так воно працює.

Інколи буває так, що в країні якась інституція настільки краща за інші, що перебирає на себе їх функції. От, наприклад, чому в деяких країнах були ефективні військові хунти, а в Україні я в таке не вірю? Бо в цих країнах через історичні обставини армія була найефективнішою інституцією. До армії йшли, наприклад, колишні спадкоємці шляхетних династій із гарною освітою, там була важка позитивна селекція, генералами ставали лише найкращі - а от в судах чи в цивільному керівництві було навпаки. Тому коли армія брала на себе невластиві їй функції державного керування, ставало все одно краще просто через якість кадрів.

У нас такого немає і бути не може, бо хоч ЗСУ і стали боєздатними, інституційно вони не кращі за цивільне керівництво. Ми не можемо сказати, що середній генерал суттєво кращий, більш освічений, більш шляхетний, за середнього замміністра. Тому я б на вашому місці на хунту не дуже б покладався.

Отже, щоб витягнути країну зі сраки, потрібно вибудовувати в ній інституції - медіа, незалежні від олігархів, суди, незалежні від влади, військо, незалежне від ідіотів. Це важко та довго, бо навіть підготовка кадрів триває, щонайменше, п'ять років. Але іншого шляху немає.

І саме через це я ненавиджу зелену потороч.Я не можу сказати, що за минулої влади інституції будувалися настільки швидко, як я того б хотів. Побудова деяких просто не вдалася - і зараз ми усі пожинаємо плоди, наприклад, невдалої реформи правоохоронної та судової системи.

Але деякі - будувалися.

Так, ми змогли вибудувати незалежну фінансову систему. Робочу фінансову систему, де заправляли незалежні наглядові ради, а кадри підбиралися не за принципом особистої лояльності, а за професійністю. І вона працювала. Звісно, це було не ідеально, але достатньо.

Конкретно зараз малоосвічена гундоса істота знищує її просто тому, що вона їй не підкоряється. І ще й хвалиться цим - рже, мовляв, дотиснемо ми цих дуже незалежних. В голові істоти не уміщається ані принцип розділення влади, ані принцип незалежності інституцій. Воно вважає, що його обрали на короля, і кожен має слухатися його по дзвінку. А як не слухається, то особистий виклик.

Ще раз. Нормальну роботу інституції - себто, її незалежність від виконавчої влади - совкоголове сорокарічне дитинча вважає особистою образою. Чимось, що потребує виправлення та покарання.

Це означає, що воно в принципі буде знищувати навіть той залишок інституцій, які в нас ще є. Не тому навіть, що зле чи бажає зла, а тому що дурне, пихате та закомплексоване. Тому що воно не знає і не хоче знати, як має працювати не те що цивілізована, а просто сучасна країна.

Питання лише в тому, на якому етапі воно буде зупинено.

Віктор Трєгубов, ДемСокира.

Tags: ДемСокира, Зеленский, Политика
Subscribe

Posts from This Journal “ДемСокира” Tag

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments