Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Як Рінат Леонідович садить Зеленського на шпагат

Кожен раз, коли ви бачите шахтарів під Кабміном або на Банковій, знайте — ви бачите корупцію. Якийсь багатий дядько хоче повісити свої збитки на державу. Сідайте зручніше, заварюйте електрогенератор, це лонгрід. Сьогодні розмова піде про Ріната Леонідовича та про його «золоте» вугілля.

Отже, ми почнемо з того, що дано в задачі:

Деякі електростанції можуть виробляти електрику (і тепло) як з вугілля, так і з газу, або з якихось змішаних видів палива. Як ви розумієте, це забезпечує гнучкість роботи — можна вибирати в залежності від вартості, доступності сировини і так далі.

У цьому році відбулася цікава ситуація — газ сильно подешевшав у всій Європі, а енергоносії в цілому подешевшали в усьому світі. І енергія, що отримується при спалюванні газу, стала коштувати дешевше енергії, яку одержують від спалювання вугілля, навіть в нашій країні. Цьому сприяли кілька дуже різних обставин.

Пункт 1. Коронавірус (з грудня 2019), який обвалив попит і виробництво. Частина підприємств закрита, обмеження на переміщення, зниження загальної економічної активності, неясні перспективи відновлення економіки — ринок перестав споживати так багато газу, як він споживав раніше. Виходить, що газу на ринку багато, а покупців стало значно менше.

Пункт 2. ми стали свідками кількох торгових воєн. Нафтова цінова війна між РФ і Саудівською Аравією (лютий 2020). Саудівська Аравія намагалася умовити РФ скоротити виробництво нафти. РФ дала задню і вступила з СА в цінову війну. Це дало той же ефект що і в п.1 — купа нафти на ринку, покупців мало, як наслідок — ціна пішла вниз. Всі ви бачили, що іноді ціна на нафту йшла в мінус тому, що її вже банально ніде було зберігати.

Незважаючи на те, що нафта — це не газ, висловлюючись економічними термінами в кількох сферах, це «товари субститути» (від англ. substitute — замінювати, замінник). На багатьох виробництвах можна замінити нафту на газ. Тому, якщо ціна на нафту падає, то і ціна на газ ТЕЖ буде падати. А частина цін щодо газових контрактів прямо прив'язана до нафтових котирувань.

Отож, ціна на газ впала більш, ніж в два рази з початку 2020 року, і більш ніж в три рази якщо порівнювати з 2019 (дякуємо Зеленському за це!).

Крім того, прямо перед війною Путіна і Саудівської Аравії йшла підготовка до українсько-російської газової війни, яка так і не відбулася. Але запаси, які всі готували для цієї зимової війни в Європі, залишились, а зима була аномально теплою.

Чому це стосується України?

Як я вже сказав, теплоелектростанції можуть працювати як на вугіллі, так і на газу.

ДТЕК Ріната Ахметова — це вертикально інтегрований холдинг. Він як вугілля видобуває, так і енергію виробляє, але не тільки зі свого вугілля. Раз газ став дешевшим, то деякі генеруючі електростанції Ахметова перейшли на газ або різні інші змішані види палива, і своє вугілля у ДТЕК стало накопичуватись. Тому що і багато інших електростанції в нашій країні стали переходити на інші види палива — так як ДТЕКівські вугільники тримають ціну, у них на цьому бізнес-модель побудована. Тобто виходить ситуація, коли ДТЕК вугілля виробляє, АЛЕ НЕ СПОЖИВАЄ в достатній кількості і воно в них лежить, і дівати його нікуди.

Ринату Леонідовичу це не подобається, звичайно, і він хоче щоб українські державні теплоелектростанції спалили його дороге вугілля, замість чийогось дешевого газу. Держава ж лох, їй завжди можна впарити якесь гімно втридорога.

Кілька тижнів тому міністерка енергетики Ольга Буславець (яку пов'язують з Ахметовим) заявила, що «Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища запропонувало Раді національної безпеки і оборони України ввести заборону на використання тепловими електростанціями (ТЕС) природного газу та мазуту в якості основного виду палива». ВИ ЛИШ ГЛЯНЬТЕ ЯКЕ ВОНИ НАМ ІМПОРТОЗАМІЩЕННЯ ВПАРЮЮТЬ. Один в один як Росії!

Йдемо далі. Не минає тижня, як Кабінет міністрів підтримав розпорядження Міністерства енергетики, згідно якого пріоритетним буде використання енергетичного вугілля на теплових станціях України. А хто у нас глава Кабміну? Правильно — колишній топ-менеджер ДТЕК Денис Шмигаль.

І все це подається під соусом «турботи про ВІТЧИЗНЯНОГО ВИРОБНИКА ВУГІЛЛЯ». Нібито профільний міністр, нібито піклується про вітчизняного виробника. Тільки фішка в тому, що все українське вугілля з державних шахт і так майже повністю продається Виходить, що коли Буславець каже що, наприклад, Центренерго має купувати «вітчизняне вугілля» вона має на увазі, що потрібно купувати «вугілля Ріната Леонідовича», у якого на складах тьма дорогого вугілля, який йому нікуди продати. Уже чимала перемога.

Але Ахметову потрібно закріпити успіх. Як? За допомогою страйкуючих шахтарів звичайно, як же ще? Для чого вони ще потрібні олігархові? Щоб стояти під Кабміном і ОПУ і стукати касками об асфальт, «вимагаючи погасити заборгованість із зарплати».

Кілька днів тому вже почалася «генеральна репетиція» цього шоу, коли натовп шахтарів прийшов мітингувати під ОПУ. Медійно весь цей двіж «супроводжує» львівський депутат від Слуги Народу Юрій Камельчук, який, до слова, обрався на «шахтарському» окрузі №124.

Однак, головна артилерія це заява глави профспілки гірників України Михайла Волинця, який «щоб врятувати вітчизняних шахтарів» починає безстрокову акцію протесту по всій Україні з 30 червня. Тобто від післязавтра.

НІКОЛИ ТАКОГО НЕ БУЛО, І ОСЬ ЗНОВУ

«Шістка» Ахметова Волинець каже, що потрібно допомогти «державним шахтам». Але ми то з вами розуміємо КОМУ САМЕ ДОПОМОЖУТЬ БУСЛАВЕЦЬ І ШМИГАЛЬ. Не просто так Ахметов їх посадив у Кабмін. На простих шахтарів всім глибоко насрати, вони як були, так і залишаються лише бойовою піхотою для багатих дядьків.

Що виходить? Рінат Леонідович якби говорить Зеленському «дивись Вова, якщо ти не будеш купувати у мене вугілля, я буду до тебе шахтарів водити, знімати сюжети і качати під тобою трон, ти вже і так на ньому ледве сидиш». І він це саме Зеленському каже, бо Зеленський єдина людина в Києві, якій не пофіг на шахтарів, що стукають касками (якщо прибрати тих, хто отримує зарплату у Ахметова). Тільки президент боїться шахтарських мітингів, тільки йому і передають цей привіт. Або навіть ультиматум.

Ну що, Володимире Олександровичу, нормальний вам Кабмін Єрмак зібрав? Допомогли вам зустрічі з олігархами? Багато грошей вони вам дали, так? Ну тепер прийшла пора віддавати, за наш рахунок вже.

Тому що, коли ви ставите співробітника ДТЕК прем'єром і робите людину Ахметова міністром енергетики — чого дивуватися, що ми будемо тільки Ахметову гроші заробляти?

І зараз, коли світ трясе епідемія коронавірусу, коли в бюджеті України діра вже БІЛЬШЕ 300 млрд грн, коли ваш рейтинг уже менше 40%, коли в сфері енергетики величезна криза, САМЕ В ЦЕЙ МОМЕНТ до вас прийдуть олігархи, довбануть вас битою по голові і скажуть «роби як ми тобі говоримо або згодуємо тебе псам і всю твою Зе-команду».

Ласкаво просимо в пекло, Володимир Олександрович.

Mark Savchuk, спікер Демократичної Сокири з питань ринку газу

Tags: Зеленский, Политика, Экономика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments