Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Rocketman

У вересні 1807 року британський флот здійснив масовий ракетний обстріл Копенгагена. Загинуло більше 2000 мешканців, була пошкоджена кожна третя будівля, спалахнули пожежі.

В 1813 році, під час "Битви народів" англійці використали ракети проти французів. Обстріл призвів до унікального в історії бойових дій результату - французька піхотна бригада здалась англійській ракетній.

Ще одним цікавим наслідком того обстрілу стала різка зміна світогляду одного маловідомого тоді уродженця Полтавщини - Олександра Засядька. Випускник Інженерного шляхетського корпусу, бравий вояка, учасник кількох війн та морських походів, він був настільки вражений, що забив дещо велике та волохате на успішну карьєру, вийшов у відставку й зайнявся відтворенням побаченого, а саме - ракет, якими було здійснено обстріл.

Чому так? Бо яблуко від яблуні. Олександр Засядько був сином головного гармаша Запорізької Січі - це як на нинішні гроші командувач ракетних військ і артилерії ЗС України — заступник командувача Сухопутних військ Збройних Сил України. Зараз на цій посаді сидить дядько у чині генерал-лейтенанта, а це, я вам скажу, не хрін собачий.

Так от. За чотири роки Засядько вивчив та вдосконалив конструкцію, розробив пускові установки й в 1817 влаштував для фельдмаршала Барклая-де-Толлі учбові стрільби. На нинішні гроші це як провести державні випробування. Фельдмаршал був вражений і рекомендував прийняти ракети Засядька на озброєння, а сам Олександр Дмитрович отримав у підпорядкування завод для експериментального виробництва.

Через десять років РСЗВ Засядька під час чергової російсько-турецької війни нанесли удари по фортецям Браїлів, Варна, Силістрія. Масові пожежі і паніка сильно послабили опір захисників. Фортеці впали.

Ракету Засядька зараз можна побачити у Полтавському музеї авіації та космонавтики (див. початок поста, — прим. ред.), а пам'ятника Олександру Засядьку чомусь побачити не можна. Навіть у Харкові, де він помер у 1837 році.

Хоча ні, я знаю, чому.

Справа в тому, що Засядько не був першим. У 1811 році англійці люб'язно надали росіянам, своїм тодішнім союзникам ракети Конгрива для вивчення та повторення. Доручили це робити чиновнику V класу Олексію Картмазову. V клас це на нинішні гроші генерал-майор, також не хрін собачий, але результатом був таки хрін.

Ракети Картмазова, створені шляхом реверс-інжинірінгу ракет Конгрива літали на меншу дальність, ніж прототип, і мали катастрофічну низьку точність.

Мені не вдалося знайти докладну біографію Картмазова, знайшлись лише згадки Олексія Картмазова як члена одночасно кількох масонських лож, та ще його книжка-опис англійської парової машини. Мабуть, грішив пан Олексій промисловим шпигунством, а коли перекинули на виробництво - не впорався. Такий собі тодішній Рогозін.

Не жмогла. (с)

Так от. Явище "не жмогла", яке ми бачимо в російській історії та сучасності, настільки поширене, що, НМД, цілком можна вважати його системним. Все хороше, що було винайдено, створено, побудовано у Росії - все зроблено іноземцями або інородцями. Все, що вміють росіяни - це брехати, ніби Росія батьківщина слонів.

А насправді Росія - країна-фейк.

Radiy Radutny

Tags: Интересное
Subscribe

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments