Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Розслідування на тему хабарів та економіки

У "Кентерберійських оповіданнях" описано, як возний (судовий виконавець) вимагає хабара за скасування виклику до суду:

"Не хочеш клопотів – плати скоріш
Дванадцять пенсів, і я в путь рушаю. […]
Плати, - гукнув, - або грошві під стать
Нову пательню мушу я забрать!"

(переклад Максима Стріхи)

Описано події прикінця 14 століття, тож оцінити розмір хабара непросто. 12 пенсів, або нова пательня – скільки це за нинішнім курсом?

Спершу дізнаємося, які тоді були зарплати. Марно шукати інформацію про виплати середньовічним SMM-никам. З давніх-давен і понині існує ремесло всетешне, але в ньому прайси дуже різні. Окрім проституції, є ще чимало древніх професій, проте вони також не годяться для порівняння: фермери, духовенство, музики, торговці, лікарі тощо.

Харчуючись з цих нив, одні заледве від злиднів одкараскаються, інші ж у золоті походжають.

Знайшов три точки дотику епох: різнороб, столяр, покрівельник.

За інформацією із сайтів Work.ua та Rabota.ua, середня зарплатня в цих професіях:

 • для різнороба – 12 тисяч гривень

 • для столяра – 15 тисяч гривень

 • для покрівельника – 20 тисяч гривень


Співвідношення 1:1,3:1,7

Згідно з Myers A.R. "London in the Age of Chaucer", середня зарплатня в Лондоні наприкінці 14 століття становила:

 • різнороб – 54 пенса

 • столяр – 72 пенса

 • покрівельник – 96 пенсів


Отже, співвідношення майже збереглося 1:1,3:1,8

За даними Міністерства фінансів, середня зарплатня в Києві у квітні 2020 року становила 15 278 гривень (пруфлінк)

Відповідно, статки столяра найліпше підходять для подальших порівнянь. Хабар у 12 пенсів – це приблизно 1/6 середньої зарплати, екстраполюючи на сьогодення, близько 2500 гривень. На сайті Rozetka найдорожча металева пательня без антипригарного покриття вартує 2949 гривень, що приблизно відповідає сумі бажаного хабара. 100 доларів або нова пательня – небагато як за скасування виклику до суду.

Не намагайтесь це повторити в сучасному житті!

Вочевидь, хабарі відтоді подорожчали, а пательні ні. Цікаво: наскільки змінилася купівельна спроможність лондонського столяра часів Чосера у порівнянні з сучасним київським столяром?

На ілюстраціях - товари, які могли купити на місячну зарплату столяри кінця 14 і початку 21 століть.

Що видно?

Найбільше подешевшали… Спеції? Ні! Воскові свічки. Вони обходяться нам майже в 28 разів дешевше, ніж давнім лондонцям.Хоча спеції теж добряче втратили в ціні, зокрема кориця подешевшала майже в 15 разів. Всемеро подешевшав чорнослив.Як і книги. 150 тисяч гривень за комплект з 30 книг у шкіряних палітурках ручної роботи – це здається дорого, але це майже вдесятеро дешевше, ніж 7 віків тому.Коштовності подешевшали приблизно в 5 разів.Яйця - у 3,5 рази (але йой, мамо, що ж то були за яйця! від домашньої курочки, без штучних кормів!). Корови стали доступнішими вдвічі.Що нас єднає із жителями давнини, так це пиво і кури. Їхня вартість майже не змінилася. Хоча тоді це справді було крафтове пиво і фермерська курка!І наостанок трохи позаздримо середньовічним лондонцям. Мечі і житло їм обходилося в 5-7 разів дешевше, ніж нам.
Дешеве житло, дешева зброя, дешеві хабарі, пиво і курятина за нинішніми цінами. Тільки й горя, що книги дорогі. Якби існувала машина часу, дехто б купив квиток в один бік до Середньовіччя.Зауваги:

Для підрахунків я орієнтувався на справжні ціни кінця 14 століття та червня 2020 року. За потреби їх можна використовувати, наприклад, для уроків, історичних ігор тощо. Однак варто враховувати, що наведені дані і висновки далекі від повноцінного наукового дослідження.

У процесі пошуку інформації мені довелося запитувати в ґуґла ціни на повій, корів, персні з діамантами, пиво “Десант”, набори срібних ложок, справжні мечі і охолоджених курчат. Аж цікаво, як воно тепер контекстну рекламу підбиратиме?

Враховуйте, що ціни зведено до спільного знаменника. Наприклад, ціна середньовічних курчат - пенні за ПАРУ, а сучасних - 75 гривень за КІЛОГРАМ. У деяких категоріях ціни можуть суттєво відрізнятися. Якщо Ви орендуєте однокімнатну не за 7 тисяч, а за 20, то це привід порадіти за себе, а не казати, що ціна неправильна.

Стромата

Tags: Интересное
Subscribe

 • Ыыыы

  видео на ютуб

 • Roger that!

  - Езжай на пятую, заскочим за пончиками. - Приказал детектив. - Серьезно? - Усмехнулся напарник. - Я думал это только в кино бывает. - Нет. - В чем…

 • Добро пожаловать в киберпанк

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments

 • Ыыыы

  видео на ютуб

 • Roger that!

  - Езжай на пятую, заскочим за пончиками. - Приказал детектив. - Серьезно? - Усмехнулся напарник. - Я думал это только в кино бывает. - Нет. - В чем…

 • Добро пожаловать в киберпанк