Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Про економіку медреформи і штопаних популістів1️⃣ Факт 1. З часів запуску первинної ланки медичної реформи фінансування лікарень збільшилось на 52%. З 65 млрд до 102 млрд (2018 проти 2020). Щоб порівнювати «яблука з яблуками», враховую тільки загальні видатки державного бюджету, без спеціалізованих програм і без прямого фінансування місцевими бюджетами. Це, в 2018 році, програми «надання первинної медичної допомоги населенню» і «медична субвенція», а в 2020 році «програми державних гарантій» і залишки «медичної субвенції».

2️⃣ Факт 2. Медична реформа - це не що інше як зміна механізмів розподілу державного фінансування між лікаренями і лікарями. Реформа НЕ зменшує і НЕ збільшує фінансування медицини. Не будує і не руйнує лікарті і т.д. Зруйнували їх ДО реформи через через 28річне неефективне фінансування медицини. Опосередковано завдяки реформі збільшується фінансування оскільки гроші розподіляються ефективніше, але на це треба час (як бачимо вище +52% за 2 роки, цьго мало, але через наступні 28 років висновок буде очевидний).

3️⃣ Факт 3. Людей лікують не «койко-місця», а лікарі і допоміжний персонал який лікарів обслуговує. Новий механізм розподілу фінансів якраз направлений на те, щоб фінансувати лікарів, а не «койко-місця». Чим ефективніший лікар, і чим більше пацієнтів лікував, тим більше фінансування одержить він і лікарня в якій він працює.

4️⃣ Факт 4. Якщо загальна кількість «грошей» в системі не міняється, а в когось, щось забрали, значить комусь щось додали. А якщо загальна кількість грошей збільшилась, а в когось щось забрали, значить комусь додали значно більше ніж в когось забрали.

💡 Отже, Президент, заявивши, що «через новий механізм фінансування без роботи можуть залишились 50 тис. медиків, понад 300 лікарень можуть закритись, а майже 1000 отримають значно менше грошей ніж торік» фактично визнав, що в Україні до цього несправедливо розподілялись кошти на медицину. Раз щось «закриється» чи хтось «звільниться» півля впровадження справедливих механізмів розподілу коштів, значить гроші до того розподілялись несправедливо. Тобто, давались не тим, хто робить більше роботи - лікує більше людей, а тим хто більше "пробивав". Умовно, лікарня яка лікувала в 2 рази більше людей могла отримувати менше фінансування ніж сусідня лікарня в якій був «матьорий» головний лікар «зі зв’язками», завдяки яким побудував ще один корпус збільшивши кількість «койко-місць», при тому не збільшивши кількість пацієнтів які лікарня лікує.

☝🏻 Поясню «на пальцях». Якщо спростити всю нашу медичну систему і уявити, що її фінснсування 10млн. гривень і що вона складається з всього 2х лікарень з наступними параметрами:
➖Лікарня 1. 100 «койко-місць», 20 лікарів, лікує 2000 пацієнтів в рік
➖Лікарня 2. 100 «койко-місць», 30 лікарів, лікує 6000 пацієнтів в рік

Як би розподілялись бюджетні гроші ДО реформи:
➖Лікарня 1. 5 млн. (по 250 тис на лікаря, 2.5 тис на пацієнта)
➖Лікарня 2. 5 млн. (по 167 тис на лікаря, 830 на пацієнта)

Як би розподілились гроші ПІСЛЯ реформи
➖Лікарня 1. 2.5 млн. (по 125 тис на лікаря, 1.25 тис на пацієнта)
➖Лікарня 2. 7.5 млн. (по 250 тис на лікаря, 1.25 тис на пацієнта)

⁉️ А тепер питання: яка система розподілу бюджетних коштів справедливіша?

ДО реформи: в якій лікар з першої лікарні, будучи в 2 рази менш ефективним ніж в 2ій, одержує на 50% більше? В якій Лікарня 1 одержує стільки ж коштів як і Лікарня 2, що лікує в 4 рази більше пацієнтів? В якій на пацієнта, що лікується в лікарні 2 держава тратить в 3 рази менше коштів ніж на «мажорних» пацієнтів і лікарні 1? Чи

ПІСЛЯ реформи: в якій держава тратить однакову кількість коштів на всіх пацієнтів. В якій Лікарня 2, незважаючи на таку ж кількість «койко-місць» як в Лікарні 1, одержує втричі більше фінансування тому, що лікує втричі більше пацієнтів. В якій лікар в Лікарні 2 одержує вдвічі більше грошей ніж в Лікарні 1, тому, що лікує вдвічі більше людей?
Дійсно в 2ому підході Лікарні 1 доведеться скоротити кількість «койкомісць», можливо, частково персонал. Але завдяки додатковому фінансування більш ефективна Лікарня 2, яку історично недофінансовували, нарешті найме нових лікарів, і збільшить потужності, щоб якісніше лікувати людей.

‼️ Медична реформа заставить неефективні лікарні стати ефективнішими. А ефективним, але до цього недофінансованим, дасть можливості для розвитку.

Відміна же реформи не просто цього не зробить, а буде заохочувати неефективність. Загальний же об’єм фінансування не міняється. В тих лікарень і лікарів, які ефективніше лікують людей заберуть додаткове фінансування в разі відміни реформи. Про це, чомусь, Президент промовчав в своєму відео.

Volodymyr Tsabal

Що таке "виправити реформу". На прикладі.

Туберкульозна лікарня А, місто Одеса. У попередні роки провели реорганізацію туберкульозної служби та перейшли на лікування за сучасними стандартами. Мають багато пацієнтів. Працюють ефективно.
Собівартість одного випадку - 9 373 грн.

Туберкульозна лікарня В, місто Чернігів. Не проводили реорганізацію туберкульозної служби, лікують "по-старінке". Жахливі умови перебування пацієнтів. Роздутий штат працівників. Мале навантаження: на 1 лікаря припадає 9 пацієнтів на рік.
Собівартість одного випадку - 115 000 грн.

Як було до реформи: медики в обох лікарнях мають однакові ставки. Лікарні отримують однакову суму коштів на свої ліжко-місця. Їм не вигідно лікувати краще, їм вигідно мати багато ліжко-місць. Але Одеська лікарня все-таки намагається лікувати як треба. А Чернігівській - все одно.

Починається реформа і НСЗУ починає платити за реально надані послуги. Тариф за пролікований випадок - 20 663 гривні.

Лікарня А одразу отримує відчутно більше. Вони лікують багато пацієнтів, більш якісно і з меншою собівартістю. Вони піднімуть зарплати медикам і будуть розвивати лікарню. Пацієнтів будуть лікувати більш якісно.

Лікарня В отримує відчутно менше. Це нарешті дає "чарівний пендель" місцевій владі, щоб вона провела реорганізацію туберкульозної служби як в Одесі. Через один-два роки там теж стане нормальна лікарня.

Але тут приходить МОЗ і "виправляє помилки" в реформі. Для цього він забирає гроші у лікарні А і передає їх лікарні В.
Бо в медіа негатив. Лікарі лікарні В (ті, в яких по 9 пацієнтів на рік) під загрозою скорочення.

Після виправлення помилок. Лікарні А не вистачає грошей. Через несправедливо мале фінансування. Лікарні В також не вистачає грошей. Через недолуге керівництво.

Ні одна, ні друга не мають причин щось робити краще. Перша: навіщо це їй? Зробиш краще, ще й заплатиш за це. Друга: навіщо це їй? Нічого не робиш - все одно платять.

Всі в однакових умовах. Однаково поганих. Зате на день медика може премію дадуть.

А пацієнт? Пацієнт закриває рот і далі отримує свою "безоплатну медичну допомогу".

Павло Ковтонюк

Tags: Зеленский, Степанов, Экономика
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • С макарошкой? Нет, с пюрешкой!

  Или "Что делать, если вам лень чистить картошку". видео на фейсбук

 • Такой сценарий для Netflix пропадает

  Случайно наткнулся на историю беларусского отравителя валерия нехаева, и она безумно смешная,ну и трагическая, конечно, тоже, но еще и смешная, так…

 • Удоли!

  Сколько раз правительства разных стран обращались к Google с просьбой удалить какой-либо контент с 2011 года.

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments