Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Тут можно хорошо прибарахлиться, внукам хватит (c)Вже півтора місяці тривають баталії навколо закупівлі лікарям та медичному персоналу костюмів для захисту від коронавірусу. Спочатку вже екс-міністр Ілля Ємець намагався зробити все, щоб Міністерство охорони здоров'я закуповувало захист для лікарів через свій тендерний комітет та в обхід системи ProZorro, а не через міжнародні організації. І не даремно – адже на "кону" було 67 млн грн, на яких хотілось непогано підзаробити грошей.

Врешті решт Ємця звільнили, а частину тих 67 млн таки відправили міжнародним організаціям, щоб ті закупили маски, респіратори і 4700 костюмів по $12, які скоро мають приїхати в Україну.

На жаль, Україні сьогодні потрібно не 5 і не 50 тис. костюмів, щоб захистити медиків, які воюють на новому фронті за кожне життя, наражаючи себе на небезпеку. Їх потрібно майже мільйон, і тому міністерство, вже за нового його очільника Максима Степанова, взялося теж купувати костюми. Але не через міжнародні організації, які зазвичай дають найнижчі ціни на таку продукцію, а самі.

Спочатку звернулися до свого держпідприємства "Медичні закупівлі", щоб ті закупили костюми. Орієнтовна ціна за костюм, на яку розраховував МОЗ і його керівництво, була близько 400 грн. Держпідприємство "вторгувало" кращу ціну і домовилося з українським виробником, що ті поставлять костюми по 245 грн за штуку, або на 40% дешевше за рахунок великої партії товару. За 90 тис. костюмів держава повинна була заплатити українському виробнику, в якого до цього вже купували костюми волонтери та окремі лікарні, 22 млн грн. Тобто загальна економія склала б 13,7 млн грн. На ці гроші додатково можна було б закупити ще 50 тис. костюмів для медиків.

Тендер був проведений відповідно до всіх вимог щодо якості, які раніше публікувало міністерство та відповідно до якого закуповували костюми всі області, лікарні та навіть волонтери.

Але міністр охорони здоров'я Максим Степанов відмовився підписувати документи та купувати костюми за нижчою ціною. МОЗ переоголосило тендер, уже силами свого рідного тендерного комітету, і не повірите, менше ніж за добу знайшло переможця з ціною майже в 2 рази вищою за попередню, а саме по 488 грн за одноразовий костюм. Тендерів же зараз не треба проводити – пандемія, купуй скільки хочеш, по чому захочеш і в кого захочеш.

Тобто замість 22 млн грн, за костюми держава заплатить 34,8 млн грн, та й то кількість зменшили з 90 тис. до 71 тис. Ну кому вона потрібна та економія. Он за часів Богатирьової купували все з націнкою в 40% – і все чудово було!

Цікаво, що МОЗ передумав за ніч, і щоб скасувати "дешевший" тендер дописав ще одну вимогу до сертифікації, відповідно до якої майже все, що купувалося до того в Україні – не підходить. Але навіть, якщо взяти до уваги необхідність сертифікації EN 14126:2003, IDТ та ДСТУ EN 14126:2008, то по-перше МОЗ повинен був виставити вимогу дотримання цього стандарту із самого початку, при чому вартувало проінформувати про це всіх державних замовників, включаючи власне закупівельне підприємство. Проте в МОЗі цього не зробили. По-друге – і найголовніше – ціна МОЗу все-одно захмарна. Адже в міжнародних організацій ціна за костюм з дотриманням цього стандарту складає $12 або близько 300 грн за штуку, в які вже входить навіть комісія міжнародної організації.

До речі кількість костюмів, яку закуповували міжнародники в 14 разів менше: міжнародники купили по 300 грн – 4700 костюмів, а МОЗ при величезному опті в 71 тис. костюмів отримав ціну в 488 грн за одиницю.

Компанія-переможець ТОВ "Меддів" – взагалі загадка і працює в Україні менше року. Перший державний тендер фірма виграла взагалі нещодавно – менше 2 місяців тому – 26 лютого. 99% їхніх тендерів – захист від коронавірусу. Але цікавіше навіть не це, а те, що всі закупівлі, де вони виграють – це закупівлі Міністерства внутрішніх справ, або пов'язаних з ним підприємств. Загалом компанія наторгувала за місяць на 38 млн грн, з них майже 35 млн – це закупівля костюмів захисту Міністерством охорони здоров'я.

Хто ж власник такої успішної компанії, яка всього за місяць роботи на державних тендерах вже отримує найбільші державні замовлення на десятки мільйонів гривень? На самому сайті компанії інформації про її керівництво чи власників ви не знайдете. Але якщо покопатися в реєстрах, то власниками компанії "Меддів" є люди, які раніше-то і бізнесом не займалися. Цікавий й інший факт – відповідно до договору всі 71 тис. костюмів будуть поставлені МОЗ до 1 травня!Що це означає? Що або невідомі нікому люди вирішили піти вабанк, продали все майно, залізли в кредити і закупили з Китаю наперед за свої кровні десятки мільйонів гривень 70 тис. костюмів для медиків, які зараз десь лежать на невідомо яких складах, або хтось інший і набагато впливовіший знав про те, що виграє тендер та завіз наперед костюми. Мало того завезли костюми ймовірніше за все літаками зі спецрейсів, якими завозили і гуманітарний вантаж, який ми всі так чекали і спостерігали з екранів телевізорів. Іншого сполучення за весь цей час в України з Китаєм не було.

Щоб пояснити такі високі ціни на костюми – Міністерство охороони здоров’я спочатку звинуватило підпорядковане йому ж держпідприємство у начебто низькій якості товару, який ті збиралися закупити. Щоправда нарікань ні у медиків, ні у попередніх замовників ні у волонтерів на цю продукцію не було, але ж треба було якось переплату 13 млн пояснити. Але тут варто відмітити інше – китайську компанію, у якої компанія-переможець "Меддів" закупила 71 тис. костюмів – навіть у Google знайти важко. Nanjing Trust Garment Company LTD China – нікому не відома компанія, яка раптом знайшла іншу нікому не відому компанію – дистриб’ютора, яка раніше не торгувала костюмами – і разом вони стали найбільшими постачальниками медзахисних костюмів для медиків в Україні.

40% "відкатів" була стандартна такса в часи Януковича, судячи з нових закупівельних цін – цю таксу успішно повертають назад. Новий міністр охорони здоров'я Максим Степанов, кум Ігоря Палиці - народного депутата та довіреного партнера Ігоря Коломойського, замість боротьби з короновірусом і в першу чергу захистом медиків – вирішив "успішно" займатися закупівлями. В цей час ЗМІ, що належать Коломойському, зокрема інформаційне агентство УНІАН, яке входить в холдинг 1+1, поширює інформацію про те, що начебто українським лікарям хотіли закупити костюми поганої якості.

Ми вже не знаємо кому вірити, волонтери з ніг збиваються, щоб захистити лікарів хоча б базовими речами. Кількість інфікованих медиків в Україні рекордна, а міністерські чини і далі вирішують, як краще "роздерибанити" ті гроші, які держава виділили на захист тих, хто сьогодні рятує життя українців, іноді ціною власного.

Олександра Устінова, народний депутат від партії "Голос".

Tags: Зеленский, Пиздец, Степанов
Subscribe

 • А сейчас полиглот проглотит пол

  Українська правда публікує інтерв'ю канадського поліглота із заголовком "Зеленський здається більш серйозним, ніж Порошенко". Чому саме поліглота,…

 • Давайте порахуємо

  Під жартівливим постом про зарплату і кредит розгорілася дискусія на тему, скільки ж реально треба віддати державі податків і зборів при виплаті…

 • Здесь можно хорошо прибарахлиться, внукам хватит (с)

  Новая схема грабежа государственных предприятий начала активно применяться в Украине. В ее основе - совместные согласованные действия Министерства…

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments