Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Шаблі проти танків

У "Думі про невмирущого" Загребельного є такий епізод (прощальна розмова підпоручника Фурчака і лейтенанта Коваленка):

"Колись я був справдi смiливий. I дурний. Коли пiд Свенце у вереснi тридцять дев'ятого року ми вперше побачили танки Гудерiана, я скомандував своєму роздiловi оголити шаблi й повiв жовнiрiв в атаку. На танки з шаблями! Там, пiд Свенце, загинула вся Польська поморська кавалерiйська бригада. Пiдпоручик Єжи Фурчак не загинув, а потрапив у полон. Краще було б загинути".Автор мимоволі поширює популярний міф про атаки польської кавалерії з шашками на танки - мовляв, польська армія була настільки відсталою і неготовою до змін у військовій стратегії, а її командири - настільки безпорадні в нових умовах, що і досі, в середині ХХ сторіччя, діяли за шаблонами та тактикою XVII-го.

Відправною точкою цього міфу стала фраза з мемуарів Гудеріана: "Польська поморська кавалерійська бригада через незнання конструктивних даних і способів дій наших танків атакувала їх з холодною зброєю і зазнала жахливих втрат".

Відтак, в подальшій історіографії польські кавалеристи поставали хоробрими, проте, м'яко кажучи, не надто розумними вояками, які сміливо і красиво, проте абсолютно безглуздо загинули за свою країну.

Насправді, кіннота була в складі всіх тогочасних армій. І німецької (так, подекуди "кавалерійські бригади СС" мали на озброєнні танки і бронемашини - проте за браком палива та якісних доріг коні були основною рушійною силою для польової артилерії, а кінні розвідувальні групи були набагато мобільнішими за піхотинців). Кавалеристи Червоної Армії (особливо підрозділи Доватора та Плієва) наводили страх на тилові комунікації ворога та вдосталь повбивали відступаючих і деморалізованих солдатів Вермахту та союзників.

Та й польські улани мали на озброєнні протитанкові гармати та рушниці, і проводили вдалі оборонні операції (згадаймо хоча б оборону Брестської фортеці уланами генерала Плісовського і ротмістра Радзішевського, об яких обламали зуби союзні війська - спочатку дивізія Гудеріана, а потім бригада Кривошеїна). Тож, напевно, і поляки були в курсі, що й до чого - хоча, звичайно, питома вага кінноти в польських військах була набагато більшою, ніж в інших країнах.

До створення міфу про польські кавалерійські атаки з шаблями та піками проти танків долучилися і журналісти, і військові, і самі очевидці з обох боків. Зокрема, зустрічав посилання на спогади якогось уланського офіцера - мовляв, їм командири на навчаннях розповідали про те, що танки насправді фанерні, і розрубаються шаблею навпіл. Звичайно, німці робили і фанерні муляжі - в основному, аби збити з пантелику ворожі бомбардувальники, чи в якості мішеней на артилерійських полігонах; проте, звичайно, в бойову атаку ніхто не став би запускати фанерки.

Вже першого вересня під Кроянтами підрозділ 18-го уланського полку поляків побачив на галявині піхотинців Вермахту. Стрімка атака спочатку принесла успіх - піхотинці почали панічно тікати; аж поки з лісу не показалися бронемашини, які завдали польській кавалерії значних втрат. Втім, ця атака призвела до паніки серед німців. Гудеріан іронічно згадував, як штабісти встановлювали протитанкову гармату на позиції - мовляв, готуються відбивати бронебійними снарядами чергові атаки польської кінноти. Трупи польських уланів продемонстрували союзним італійським журналістам, які й написали репортаж про відчайдушну атаку кінних камікадзе (хоча чисельність жертв з обох боків вимірюється від двох до п'яти десятків, що теж не дуже відповідає терміну "атаки самогубців").

Одночасно з цим, на іншій ділянці фронту, під Мокрою, підрозділи Волинської уланської бригади з дивізіоном кінної артилерії та бронепоїздом боронили свою ділянку фронту від наступаючої 4-тої танкової дивізії легких танків. Кіннотники вдало винищували піхоту, а артилеристи вправно стріляли по танках. В перший же день 40 німецьких панцерників навічно затихли в польській долині. Тут так само був епізод, схожий на легенду - коли уланський полк, що повертався з тилового рейду, натрапив на наступаючі німецькі війська. Командир прийняв рішення змішатися з танками. Німці, побоюючись влучити в своїх, не відкривали вогонь, завдяки чому кавалеристи подолали небезпечну ділянку і пробилися до своїх.

7 вересня 14-тий полк улан Язловецьких атакував розташування німецької танкової дивізії, щоб пробити дорогу для армійських частин, які потрапили в оточення. Тут, дійсно, кавалеристи неслися лавою на позиції артилерії та кулеметників - але ціною значних втрат їм вдалося дістатися до ворожих позицій і нанести значних втрат німцям - завдяки чому оточені армійські корпуси вирвалися з оточення. Загиблих уланів німці поховали з усіма військовими почестями.

Зафіксовані ще кілька епізодів зіткнень польської кінноти з броньованими армадами - проте вони здебільшого стосувалися або спроб вийти з оточення (при цьому, "під роздачу" потрапляли не лише німці, але й Червона армія), або раптових атак на розташування німецьких підрозділів, що знаходилися на відпочинку і не були готові негайно застосувати свою грізну зброю.

Dmytro Kaliszewski

Tags: Интересное
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Цікавий факт

  Оце слово "порося" було надряпане на стіні Софії Київської коли ще навіть слова "маасква" не було.

 • Культова - від слова культя?

  Кооперативні цінності бізнесів Коломойського. Продають не просто московитське, а гівняні авто. Хоча то тотожність. Останній Капіталіст

 • Fortunate Crab

  видео на фейсбук Нет, не фейк. Крабы-плавунцы умеют плавать.

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 19 comments

Recent Posts from This Journal

 • Цікавий факт

  Оце слово "порося" було надряпане на стіні Софії Київської коли ще навіть слова "маасква" не було.

 • Культова - від слова культя?

  Кооперативні цінності бізнесів Коломойського. Продають не просто московитське, а гівняні авто. Хоча то тотожність. Останній Капіталіст

 • Fortunate Crab

  видео на фейсбук Нет, не фейк. Крабы-плавунцы умеют плавать.