
У ідеологічному голосуванні сьогодні виявилося, що меншість переголосувала більшість. Тому що вага голосу меншості виявилася важчою.
Досьогодні активісти з великою вагою голосу, хардкорні, заморочені віддані активісти, які працюють на вагу голосу, голосували приблизно так само, як голосували казуальні активісти, які не дуже заморочуються вкладати життя в вагу голосу. Це теж було нормально, тому що ми достатньо застьогнута ідеологічна партія і ідеологічного розриву між хардкорними активістами і казуальними немає.
Але ось він знайшовся. По ідеологічному питанню співпраці з іноземними організаціями пройшов дуже помітний розрив. 293 активісти дали 57%, 425 активістів дали вдвічі менше, 26%.
Цілеспрямована хардкорна меншість вважає, що ідеологія первинна, а ставлення до країни можна змінити. Численна, але більш розслаблена більшість вважає, що головне - ставлення до країни, а ідеологію можна посунути.
Обидві тези вірні, до речі, просто залежать від конкретного кейсу, але якщо мати справу з ситуацією у вакуумі, то я теж вважаю, що ставлення до України іноземна організація може змінити набагато легше, ніж свою ідеологію (але я не голосував, у мене великий пакет голосів, у цьому голосуванні він не грав).
Наразі я вважаю, що це дуже добра новина. Про демократію всі кажуть, що вона застаріла і дає велику тріщину, а ми тут на вістрі научних експериментів про те, яким чином ця тріщина може бути подолана.
Власне, поки що відомі дві концепції. Наша українська Д7 (нерівномірне голосування) та австралійська Flux (пряма демократія з можливістю делегування голосу по профільним напрямкам обраним тобою профільним експертам).
Я вважаю обидві ідеї надзвичайно перспективними, і вважаю, що на фініші переможе ф'южн з обох.
Ніхто цього не помітить, але це великий день для соціально-політичної науки.
Alex Noinets
Journal information