Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Хайп по-чеськи

Вже кілька друзів та знайомих скинули мені посилання на новину із чеського держсектору/айті.

Страшно стає. Наскільки змі можуть моделювати/вигадувати/змінювати реальність. А ми потім із цим живемо... :(

Про що, власне, йдеться? Проїзд по головних автострадах ЧР - платний. І для фур і для легкових авто.

І якщо для фур все досить технологічно (брани, камери, супутники, електронні "чіпи" в кожній фурі, спеціальні мобільні станції в поліції (вони катаються, роблять "засідки" і тд. протягом кількох секунд дізнаються про те, що це за фура проїхала, які параметри, який тариф, заплатив за проїзд чи ні, хто власник і тд. мають можливість виписати штраф, мають термінали для його оплати та купівлі "квитка" і тд.), то у легковушек все банальніше : купуєш паперовий квиточок-віньє́тку, ліпиш на скло.

Іноді на трасі стоїть поліцейський із біноклем. Дивиться на колони авт, вишукує зайців.

Зупиняє, штрафує.

В Словакії вже заведені edz-ки ("електронні квитки для проїзду автострадами") для легковушок (не вантажних авто).
Як це працює? Заходиш на сайт, вказуєш номерний знак, платиш, готово. Далі, коли ти рухаєшся по автостраді, на тих брамах(рамках) стоять камери + супутникові технології, відбувається миттєва перевірка наявності номерного знаку в базі, наявності оплати і тд. Якщо треба - виписується штраф. Тобі приходить квитанція. Всі задоволені (ну ок, порушник не дуже задоволений але... не тре порушувати).

Чому я про це знаю?

Бо наша фірма реалізовувала ці системи на Словаччині, а тепер і в Чехії (виключно для фур!).

Це мегапроекти, на декілька років. Реально, лише кілька фірм в світі мають такі рішення (комплексні, залізо, софт). Ми - маємо. Кажу "ми", мені подобається відчувати себе частиною команди, хоч моя роль і зовсім незначна.

Ще раз. Камери, обладнання для супутникових технологій(я в тому не шарю, якщо чесно), спеціальні брами на дорогах, де воно встановлюється, коробки-"чіпи" для фур, монтаж обладнання по цілій країні, пункти продажу цих чіпів, сервери, СОООООФФФФФТ.

Потужний, комплексний софт: білінг, црм, документообіг, геолокація, робота із камерами, датчиками, інтеграція із десятками інших систем. Моніторинг, навчання персоналу, підтримка, постійна модернізація і тд. Це десятки розробників, десятки тестерів, команди обслуговування обладнання, менеджмент і тд. І досвід. Більше 15 років в розробці цих та подібних систем.

Надійність та захист. Якщо ви колись намагались зробити софт для держустанов... ви знаєте, що це таке. Вони тааааак перестраховуються. Вам передають томи вимог до системи.

І потім можуть пару років виносити мозок: а де це? а де це?

Так от. До "мегапрориву" "активістів".

З чого все почалося? Вирішили тут робити edz для легкових авто. Ок.

Хтось десь вирішив. І вирішив то зробити тишком-нишком, без тендера. Це і є головний фейл.

Був би тендер, ми б його виграли. Впевнений на 90%. І ціна була б адекватною.

Але... не було. Відповідно... Є якийсь перелік вимог. Десь є. Но це не точно.

Є якась мутна фірма. І є ціна 400 млн крон. 16 млн євро?

Чи лякає мене ця ціна? Ніт. Бо якщо робити повне комплексне рішення для цілої країни, цього НЕ ВИСТАЧИТЬ.

І тут з'явились робінгуди. Чуваки зібрали 60 програмерів-добровольців, і вони за 2 дні склєпали... увага... ПРОСТЕНЬКИЙ Е-ШОП!!!

Із 3-кнопками! Купити квиточок на тиждень/місяць/рік(якось так). ВСЕ. (вони стверджують, що НЕ ВСЕ. що то не лише єшоп. головне - бекенд. Кажуть, що реалізовали 14 з 16 підсистем. на 2 потрібен тендер.

але це слова. ніякого опису архітектури системи я не знайшов. +, що важливо, цю систему, держава не купить. бо.... хз, що там, хз, хто за неї відповідатиме, вона небезпечна).

Прикрасили це доброчинністю : продавали ці квиточки за символічні пару крон, гроші відправляють на благодійний фонд.

Примчався прем'єр, відбувся скандал, звільнили відповідальних людей у владі (я не проти, див. "де тендер?" але... звільнили ж не за це...).

Коротше... активісти-ламери-лузери.... пропіарились.

Чому ламери-лузери? Бо у цих ідіотів наступного дня ВКРАЛИ ДАНІ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ТАМ ЗРАЕЄСТРУВАЛИСЬ. Взагалі-то... це злочин(недбалість, невідповідність нормам і тд).

Бдииижжжж! Журналісти відірвались! Простий нарід в шоці і в захваті : таке шоу робиться!

Хто знає правду? Та кому вона цікава.

P.S.
- Ще раз. Комплексні айті рішення на рівні країни - це дуже дорого. Ну класика ж... "Якісно, швидко дешево - оберіть будь-які 2 опції. всі 3 разом - не буває".
- за 2 дні ми нахакатонім шедевр - брехня
- нема чого робити такі проекти без відкритих тендерів.
- 16 млн євро за єшоп - це маразм. Якщо це все, що держава мала отримати за ці гроші - це треш. Але. Ви не знайдете умови тендеру, вимоги, та вже не побачите реалізацію від
тієї дивної фірми. Тому... Спекуляції.
- активісти (організатори) пропіарились. і обісрались. браво
- журналісти відіравлись
- нарід задоволений, бо "видовище". а розбиратися - то скучно.

все як завжди.

- контракт розірвали, міністра звільнили, буде тендер. це - гуд.

Володимир Теленько

UPD: crisis_killer: все взагалі не так.

по-перше - там не папірець. Там віньєтка, наклейка з голограмою (так само як і в Австрії та Словенії). Кожні 10-15 кілометрів на автострадах стоять лазерні комплекси котрі зчитують ті голограми і якщо проїде машина без голограми то поліція отримує "орієнтування" на затримання машини.

по-друге - на що міняють. Міняють на знайому по Угорщині систему розпізнавання номерів - коли замість купівлі наклейки з голограмою водій має передати в систему інформацію про номер машини, за яку заплачено. В Угорщині цю функцію успішно виконують заправки: приїзжаєш на будь-яку, кажеш "віньєта", тебе питають - на 10 днів, місяць чи рік, просять написати країну та номер машини, вносять ту інфу в базу даних а тобі видають квитанцію з якою ти маєш їздити весь строк дії.

По-третє - проблема саме в контролі. Якщо голограму можна зробити чітко встановленого формату - то розпізнавалка має детектити всі види номерів будь-якої степені брудності.

Якось так. Те що хайп був зрадою а не перемогою - було ясно зразу. Вони перемогли міністра приблизно так як Зеленський переміг Порошенка.

Tags: Фейл
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments