Doing Business 2020 говорить про те, що світ активно реформується і спрощує національні умови ведення бізнесу: 115 країн (з 190 країн - учасників глобального рейтингу) за минулий рік покращили умови ведення бізнесу.
Нашої держави, як і останні чотири роки, немає серед лідерів реформ. Серед них: Саудівська Аравія, Йорданія, Бахрейн, Таджикистан, Пакистан, Кувейт, Нігерія, Того, Китай і Індія. Останні три країни стали чемпіонами другий рік поспіль.
Незважаючи на потік бравурних заяв українських політиків і топ-чиновників про стрімке зростання (+7 позицій), за трьома напрямками Україна третій рік поспіль (!) погіршує свої позиції (див. таблицю).

Поки інші країни щось-роблять, Україна буксує на місці.
Найантидинамічнішим виступає наш загальний смуток - «Оподаткування» (сплата податків). Втрата 22 позицій за два роки вже небезпечна тенденція, а не нещасний випадок. Навіть більше, українська влада свідомо погіршує умови ведення бізнесу за цим напрямком. Чому це відбувається?
Невирішеними багато років залишаються два ключових питання:
(I) високий рівень податкового навантаження на бізнес:
країна має рівень загального податкового навантаження в 45,2% від прибутку (в минулому році це було 41,7%), в якій вирішальну роль відіграють податки на працю (ПДФО, ЄСВ і військовий збір). У більшості країн, яких можна порівняти за рівнем економічного розвитку з Україною (Болівія, Гватемала, Парагвай, Болгарія, Грузія, Перу, Сербія, Вірменія), аналогічний показник перебуває в діапазоні 12-25%. Політикам потрібно визнати очевидне - Україна з таким податковим навантаженням на працю є неконкурентоспроможною. Це потрібно негайно змінювати.
(II) колосальні витрати часу на дотримання норм податкового законодавства:
бізнесу доводиться витрачати 328 годин на рік - ми входить в гіршу ТОП-30 світу. Але і це не все. Втрати часу продовжують рости - в минулому році було на півгодини менше (327,5 годин). За це спасибі умільцям, хто запропонував систему блокування податкових накладних (СМКОР). Україна створила і підтримує одну з найнекомфортніших і складних систем адміністрування ПДВ в світі.
Як довго ще влада буде проводити політику ворожу нашому процвітанню?
Slava Cherkashyn
Journal information