Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Злочин, де немає потерпілих

Ми – єдина партія в Україні, яка відкрито говорить про речі, які багато хто шельмує як аморальні та не гідні згадки. Тому максимальна увага, читачі. Сьогодні ми побалакаємо про проституцію.

Який дивний парадокс: ми з піною в роті волаємо про корупцію чи погану медицину, які б’ють по наших кишенях та здоров’ю, але вдаємо глухих і сліпих, коли заходить мова про канабіс, зброю чи, борони боже, проституцію. Аналогічна ситуація з політичними партіями – знищити корупцію та запровадити страхову медицину обіцяє кожен перший проект, а як спробувати навести лад у тіньових сферах, де і «чорний нал», і порушення прав людей, так ми тут ні до чого, ми тут просто так.Вітаю всіх. Мене звуть Аліна Сарнацька, я спікерка партії з питань декриміналізації секс-роботи. Я була секс-працівницею 8 років. За цей час мені довелось поховати кількох колежанок, стрибати з машини на ходу та організовувати заколот на "фірмі". Я потрапила в цю сферу цілком добровільно, це був мій власний вибір з-поміж кількох різних варіантів. І зараз мене часто запитують, чи не хочеться мені тупо викреслити цей період. Але моя відповідь – ні. По-перше, це відповідальність людини, яка вижила. По-друге, тепер я знаю, як це працює і що з цим робити далі, щоб захистити життя та здоров'я людей. Вже п'ятий рік я займаюсь активізмом, адвокатую за декриміналізацію секс-роботи.

Почнемо з того, що замінимо термін «проституція» на «секс-робота». Поняття «секс-робота» є значно ширшим. Воно включає не тільки надання сексуальних послуг за гроші, а й стриптиз, віртуальний секс та інші практики, пов'язані з сексом та еротикою. Терміни «секс-робота», «секс-працівник» нейтральні. Вони не накладають клеймо на людину і підкреслють, що секс-робота – все-таки робота, а не чорна мітка чи результат моральної деградації.

Варто чітко розрізняти поняття «секс-робота» і «сексуальне рабство». Більшість людей вважають, що секс-працівниками стають примусово. Тобто якісь погані люди шантажують тебе і змушують спати з іншими за гроші. Це не секс-робота і не проституція. Це рабство або торгівля людьми. І це зовсім інша історія, інша за суттю та юридичною класифікацією. І відповідальність за такі злочини має бути лише збільшена. Давайте розрізняти секс та згвалтування. Секс-робота – це лише добровільна діяльність за участі дорослих людей.

Мене дивує, коли кажуть, що суспільство або соціальні умови змусили когось займатись секс-роботою. Чомусь, коли людина вирішує стати юристом чи сантехніком, мова про це не йде. Але ще більше мене дивує, коли я чую, що секс-робота – це віддавати своє тіло в оренду, тобто свідомо нищити своє здоров’я. Праця, наприклад, на каменоломні чи в шахті взагалі не впливає здоров’я, так виходить? Це подвійні стандарти.
Секс-працівник або секс-працівниця не завжди заробляють багато. Зазвичай менше, ніж середня зарплата депутата чи рядового міністра. Але мають набагато більше проблем.

Безпека. Наразі в Україні через наші закони секс-робота – це постійний страх та відчуття незахищеності. У цій професії не можна покладатись на третіх людей. Ніхто не захистить тебе, окрім тебе самої. Це не те що факт – це постулат, основа цієї сфери.

Поряд з тобою завжди є правоохоронні органи, які «шиють» статтю за проституцію, коли знаходять в тебе презерватив (так, якщо в вашій сумочці презерватив - це одна із речей, за якою поліціянти щось підозрюють).

Є ніби «друзі» та ніби «колеги» по професії, які при облавах у першу чергу здадуть тебе як сутенера (при облавах комусь шиють адміністративний штраф за проституцію, а комусь - термін за сутенерство, щоб вимагати гроші). Вихід – платити або сісти в тюрму.

І, звісно, є самі сутенери, яким секс-працівники платять за безпеку, але де-факто з такими законами, як зараз, ніхто за тебе вписуватись не буде. Статтю за сутенерство ще ніхто не відміняв, тому така людина не буде ризикувати кількома роками життя, щоб прикрити свого працівника. Багато секс-працівників віддають свої гроші сутенерам, тому що такі неписані правила галузі. Але про відчуття захищеності не може йти мова. Виходів насправді мало. Або працюєш сама, або працюєш з кимось. Рано чи пізно з’явиться той, з ким треба ділитись прибутком – сутенер або правоохоронець, які часто – одна людина.

Отож, ми маємо ситуацію, де захистити секс-працівника не може ніхто, в тому числі закон України. Все тому, що ця галузь повністю тіньова. Секс-працівник не може розраховувати на права та свободи, які б мав на іншій роботі. Приміром, поліцію не стосується зґвалтування секс-працівника чи напад на нього. Сам факт того, що людина займається чимось незаконним, виводить її із зони дії принципу «закон один для всіх», тобто фактично легалізовує будь-які протиправні дії без жодної відповідальності для кривдника. Це наслідок свавілля правоохоронців та недосконалого законодавства. Якщо взяти, наприклад, статтю про проституцію, то в ній відсутні потерпілі особи. Їх просто немає. Зате є формулювання про «посягання на моральність». І це, погодьтесь, абсурдно.

Що необхідно робити? Взагалі спроби інших держав хоч якось втрутитись у цю галузь показують, що коли одразу спробувати комплексно врегулювати сферу секс-послуг – виходило не завжди добре. Тобто легалізація, про яку так люблять говорити ліберали різного рівня ліберальності, має бути другорядним заходом, але точно не першочерговим. Легалізація – це формування спеціальної політики держави щодо секс-роботи – створення органів-регуляторів, системи оподаткування, внесення змін до купи законів та прописання ще мільярду процедур, щоб ця галузь працювала як треба. Ситуація із секс-роботою саме така, коли легалізація не на часі.

Є інший варіант. Це декриміналізація. Відміна кримінальної статті за сутенерство та адміністративної за проституцію при умові, що держава не придумає нічого нового натомість. Це одразу вирішить кілька питань. Найперше, зникне просто величезна сітка з криміналітету та правоохоронців, які роками «кришували» цей бізнес. Не буде порушення закону – відповідно не буде санкцій, які можна оминути, давши хабар. Все просто. Також це розвантажить роботу патрульної поліції та правоохоронних органів впринципі. Замість тяганини з секс-працівниками, копи, наприклад, рятуватимуть когось від зґвалтування або ловитимуть п’яного мажора.

Втім, найсуттєвішим наслідком декриміналізації є початок формування в суспільстві нейтрального ставлення до секс-працівників. Однією з головних причин їх шельмування є незаконність діяльності. Інша справа, коли каральні норми будуть скасовані, тоді з’явиться можливість позбутись такої стигми.
Далі можна переходити до включення секс-роботи до системи оподаткування, дозволу на працю як ФОП (серед переліку сфер діяльності фізичних осіб-підприємців є ескорт), видачі ліцензій та реалізації всіх тих звичних для будь-якої роботи заходів.

Alina Sarnatska

Tags: ДемСокира
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 47 comments

Recent Posts from This Journal