?

Log in

No account? Create an account
ЖЖ Украина

Самый сок!

всё то интересное в сети, что попало в мои сети


Предыдущий пост поделиться Следующий пост
ЖЖ Украина

Рада прийняла резонансний закон про українську мову

За проголосували 278 народних депутатів.

У першому читанні парламент ухвалив цей законопроект ще 4 жовтня 2018 року.

З того часу його доопрацював комітет з питань культури і духовності. Тепер він містить альтернативні положення з трьох інших законопроектів про мову, які не були підтримані.

Законопроект, зокрема передбачає, що серед посадовців українською вільно мають розмовляти президент, голова парламенту та його заступники, прем’єр-міністр та віце-прем’єри, голови міністерств та усіх державних установ, депутати, держслужбовці, посадові особи органів місцевої влади, судді та адвокати, викладачі та медпрацівники.

Вони мають говорити українською у публічному просторі, державному та комунальних секторах, у сфері обслуговування, використовувати її у підписах та маркуванні товарів та послуг.

Чиновників, депутатів, інших посадових осіб, які не користуються на роботі державною мовою, пропонують штрафувати.

Медична допомога, обслуговування на транспорті і у публічних закладах має бути українською. Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або мовами Євросоюзу. На телебаченні, в інтернеті та друкованих ЗМІ, у театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську.

У кожному місці розповсюдження друкованих ЗМІ україномовних газет та журналів має бути не менше 50%. Можна видавати газету чи журнал у двох чи більше мовних версіях, одна з яких має бути державною мовою. Сайти за замовчуванням спочатку завантажуються українською, але можуть мати також інші версії. При цьому українська версія має бути за обсягом не меншою за версію іншою мовою. Видавець має видавати українською не менше 50% від усіх виданих ним упродовж року книжкових видань. Якщо клієнт закладу просить спілкуватись із ним українською – це прохання має бути виконане. Якщо клієнт простить обслуговувати його іншою мовою, яка є прийнятною для обох сторін – це прохання має бути виконане.

Але це не поширюється на мову приватного спілкування та релігійних обрядів.

За публічну образу української мови вводиться кримінальна відповідальність – позбавлення волі до трьох років, як за публічну наругу над прапором, гербом або гімном України.

Передбачається, що в Україні створять Нацкомісію зі стандартів української мови. Також має з'явитися посада уповноваженого із захисту української мови.

Источник

Метки:

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 500 tokens
Если вы хотите сделать хорошую рекламу вашему продукту или услуге - вы зашли по адресу. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее количество просмотров на каждый пост - 50 тысяч, среднее количество просмотров блога в месяц - 4-5 миллионов. Изучить аудиторию блога в разных разрезах можно в…

  • 1
o_o_a 25 апреля, 8:46
Верховна Рада України щойно увалила Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який ще називають Законом про мову. Його остаточний текст після редакційного опрацювання з'явиться пізніше. Зараз пропонуємо ознайомитися з основними поняттями до цього Закону, щоб розуміти його суть.
1. ДЕРЖАВНА МОВА – закріплена традицією та законодавством мова, вживання якої обов’язкове в органах державного управління та діловодства, громадських органах та організаціях, на підприємствах, медичній сфері, у державних закладах освіти, науки, культури, в сферах зв’язку та інформатики, підписах і маркуванні товарів та послуг.
Не поширюється дія цього Закону на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.
Терміни «державна мова» та «офіційна мова» можуть позначати одне й те ж поняття або різні поняття, що залежить від держави, у якій застосовують ці терміни. Офіційна мова може бути мовою, яку використовують нарівні (поряд) з державною мовою, тобто де-факто така мова є другою державною мовою. В Україні використання терміна «офіційна мова» у значенні «державна мова» є небажаним явищем.
2. РЕГІОНАЛЬНА МОВА – це мова, якою традиційно послуговуються мешканці певних територій, що сукупно і проживають на цих територіях. Після визнання Конституційним Судом України неконституційним Закону «Про засади державної мовної політики» (неофіційно відомий як «Закон Колесніченка-Ківалова») термін «регіональні мови» в Україні не використовується.
3. МОВИ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН – мова порівняно невеликих етносів, носії яких розсіяні по території держави. Відповідно до Закону України "Про ратифікацію Європейської хартії національних мов або мов меншин" мовами національних меншин в Україні є: білоруська, болгарська, гагаузька, грецька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, польська, російська, румунська, словацька та угорська мови. https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/802-15
4. МОВА КОРІННИХ НАРОДІВ. Вважається, що корінним народом називають той, який населяв певну територію споконвіків і не має власної країни. В українському законодавстві наразі немає визначення «корінний народ». В Україні, корінними народами є українці, кримські татари, караїми та кримчаки, котрі походять з території Криму, гагаузи, греки Приазов'я. Решта етносів в Україні є національними меншинами України, тобто є діаспорою народів, котрі мають свої етнічні батьківщини чи національні утворення за межами України. Кримськотатарський народ єдиний з великих корінних народів в Україні, який своєї держави не має.
5. РІДНА МОВА – мова, якою людина мислить, мова найближчого оточення.
6. ПРИРОДНА/ПРИРОДНЯ МОВА – це мова, що є частиною еволюційного становлення території та етносу, який виживає на цій території.

ivanko_bogun 25 апреля, 23:13
Чи українській мові зараз щось загрожує щоб приймати такий жорсткий закон? По поему за ці п'ять років софт пауер українізація досягла великих успіхів. Російськомовні зараз не почнуть бунти?

minnay 26 апреля, 4:43
Ніт. Так, попиздять трошки.

o_o_a 26 апреля, 6:11
В телефоні обов'язково повинна бути українізована версія інтерфейсу – це вже і так є, тільки це ще й закріплено в законі. Користь від цього закону в іншому, він повинен навести порядок в діловодстві. Закони українською, договори російською, трішки не той термін, синонім і все – закон як дишло.... У кого більше бабок, той і виграв, а так з'являється надія на справедливість.

Edited at 2019-04-26 06:11 (UTC)

  • 1