Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

В продовження теми квантового ШевченкаВчора у розмові зі студентами курсу Тетяни Трофименко я зрозумів, чому Тарас Шевченко у його класичному образі є для української культури вкрай шкідливим. У тезах це виглядає так:

1. Шевченко, на відміну від Гоголя, який був колезьким реєстратором, не належав до російського дворянства. Від самого початку він був рабом, а потім - кримінальним злочинцем. У нього не було жодних перспектив доєднатися до імперського проекту, тому він міг дозволити собі значно більше, ніж російський чиновник Гоголь, який натомість мав значно більше можливостей аби доєднатися до європейської культури - тобто постійно їздити в Європу і спілкуватися там із сучасними діячами культури, просувати свої ідеї та книжки.

2. Становище раба та кримінального злочинця викликало у Шевченка постійне відчуття несправедливості і, як наслідок, - ресентимент, прагнення до поновлення справедливості за будь-яку ціну. Під впливом ресентименту людина здатна на неадекватні дії. Найкращий приклад цього - Путін.

3. В Російській імперії вважалося дурним тоном виглядати уособленням провінційного типажа, наприклад, типового українця. Але Шевченко під впливом ресентименту протестував проти цього і саме й намагався виглядати як типовий українець. Але це був типовий українець ХІХ сторіччя в уявленні Тараса Шевченка. Ми не знаємо, чи було це уявлення адекватним, чи лише його суб'єктивним.

4. На жаль, протест Шевечнка був невдалим: в Москві сподобався образ провінційного вусатого українця в шапці, який весь час стогне і плаче, а у вільний від цього час їсть галушки із борщем. Саме тому цей образ і почав продукуватися так масово.

5. Такий образ Шевченка є зручним для внутрішнього вжитку на теренах Русского мира. За його межами він не викликає ніякої реакції. Згадаємо Гарольда Блума, який з усієї умовно "слов'янської" літератури додав у свій "Західний канон" тільки одного Льва Толстого.

6. Для того, щоб українська література нарешті почала викликати хоч якесь зацікавлення на заході, ми маємо відмовитися від її образу, створеного у ХІХ сторіччі під впливом ресентименту Тараса Шевченка. Поновлювати справедливість треба, але таким чином, щоб не вийшло ще й собі на шкоду.

7. Єдиний шлях зробити українську культуру сучасною і конкурентною на світовому рівні - вивчити уважно, що ж таке сучасна і конкурентна культура, і спробувати хоча би відтворювати те, що вона напрацювала на сьогоднішній день. А ще краще - йти значно далі.

8. Той, хто протистоїть цьому руху вперед, і штовхає його навіть назад - до образу ресентименту зразка ХІХ сторіччя, є справжнім ворогом української культури.

9. Сучасний митець має весь час пам'ятати, що сьогодні 2019 рік, а те, що було в минулому, використовувати лише як матеріал для переосмислення. Образи минулого мають піддаватися якнайбезжальнішій критиці та деконструкції. Тільки так вони можуть мати користь і бути актуальними для сьогодення.

взято у Олександра Сергієнко

Tags: #спижжено, Без рубрики
Subscribe

 • Этот смех у нас властью зовётся

  Дмитрий Земляной: Поясняю за Чауса. Чаус — это угольно-черный черт, на котором негде клейма ставить. Это судья, который засуживал автомайдан. Он…

 • Elect a clown - expect a circus

  Національне антикорупційне бюро оприлюднило відео, на якому вони намагаються зупинити автомобіль СБУ з розшукуваним екссуддею Миколою Чаусом.…

 • Астанавитесь!

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 28 comments

 • Этот смех у нас властью зовётся

  Дмитрий Земляной: Поясняю за Чауса. Чаус — это угольно-черный черт, на котором негде клейма ставить. Это судья, который засуживал автомайдан. Он…

 • Elect a clown - expect a circus

  Національне антикорупційне бюро оприлюднило відео, на якому вони намагаються зупинити автомобіль СБУ з розшукуваним екссуддею Миколою Чаусом.…

 • Астанавитесь!