?

Log in

No account? Create an account
1px

Самый сок!

всё то интересное в сети, что попало в мои сети


Предыдущий пост Поделиться Пожаловаться Следующий пост
1px

Пігулка від комплексу меншовартості

«НА ПІДЛОЗІ УКРАЇНСЬКОЇ ХАТИ ОБІДАТИ КРАЩЕ, НІЖ ЗА СТОЛОМ БУДЬ-ЯКОГО РОСІЙСЬКОГО ВЕЛЬМОЖІ»

Враження від подорожі українським прикордонням з Московією видатного англійського мандрівника 1790-х рр. Едварда Кларка:

«Ми часто зустрічалися з караванами малоросіян, які взагалі відрізняються від мешканців решти Росії. Їхні риси - польські чи козацькі. Вони більш шляхетні, гостинніші і красивіші, ніж росіяни, і перевершують їх у всьому, що може підняти один рід людей вище іншого. Вони чистіші, працьовиті, чесні, щедріші, більш ввічливі, сміливіші, більш гостинні, по-справжньому благочестиві і, звичайно, менш забобонні.

Перше поселення малоросіян, що ми побачили, називалося Локова Слобода. Будинки були всі вибілені, як багато котеджів Уельсу, їх фарбують щорічно з великою ретельністю. У житлах тут з’явилася така виняткова чистота, яку мандрівник лише міг собі уявити, ніби доїхавши за кілька миль від Росії до Голландії. Їхні хати, навіть стелі та сволоки на даху регулярно миють і білять. Їхні столики та лавки світяться чистотою, і нагадують інтер'єр котеджів Норвегії.

Їхні дворики, стайні і решта з усім, що належить їм, виказують охайність та підприємливість. У меблях їхніх маленьких кухонь, замість темряви та димного відтінку російських будинків, ми скрізь спостерігали яскравість та чистоту. Їхній посуд був весь витертий та добре відполірований… Взагалі, хати малоросіян мають валлійський вигляд, норвезький інтер’єр та англійські садки навколо. Ніде нема жодного знаку бруду чи паразитів…

Малоросіяни за своїми ознаками нагадують козаків і обидва ці народи мають подібність до поляків… Їхня мова яскрава і сповнена применшень, але подібність цього народу за елементами одягу та манерами до горян Шотландії приголомшує…

Наближаючись до південної частини імперії, особливості характеру російського народу зустрічаються рідше, на щастя для мандрівника, оскільки збільшується відстань від тієї частини країни, яка помилково вважається цивілізованою, і тепер він менше скаржиться на крадіжки, шахрайство та непристойність. У північних провінціях попереджають мандрівників, щоб остерігалися мешканців України та козаків, але ми жили поряд з міською тюрмою, і не варто додавати, з якої нації походила більшість її мешканців. Росіянин вважає небезпечним подорожувати по Україні та вздовж Дону, тому що він усвідомлює, що мешканці цих країн добре знають, з ким вони мають справу.

Козак, коли він займається війною і віддалений від рідної землі, є грабіжником, оскільки плюндрувати є частиною військової дисципліни, якої він навчений. Але коли мандрівник входить у район, де проживає козак з родиною, і довіряє своє майно їхньому догляду, ніхто не є більш гостинним чи більш чеснотним. Стосовно мешканців країни під назвою Малоросія, французький джентльмен, який давно проживав у цій країні, запевняв нас, що він не замикає замком двері власного будинку і відправляє власний багаж без замків на відстань п’ятисот миль, не ризикуючи втратити будь-який його вміст, як це є й у Швеції…

Ми виїхали з Павловської до Казинського Хутора, селища, населеного одночасно малоросіянами та росіянами. Різниця між цими народами видна без найменшого дослідження - через разючий контраст чистоти і бруду. Те, як трималися коні в конюшні, дало б фору конюшні будь-якого вельможі Британії. Будинок бідного голови села був чудовий, всяка річ була чистою та пристойною, ніде не було сміття. Все було настільки чисте, що вперше ми вагалися, чи слід чистити наші чоботи, перш ніж входити до хати, на підлозі якої ми більше були б готові обідати, ніж за столом будь-якого російського князя…

Якщо б щастя було знайдено під російським урядом, то можна сказати, що його резиденція в Добринці, де живуть малоросіяни - це спокійне та приємне місце, маленькі білі хатки, замешкані здоровим і, очевидно, задоволеним суспільством, чиї члени живуть у найкращому спокої, позбавленому від шпигунів, збирачів податків, поліції та інших дрібних деспотів країни. Ми були прийняті в одному з їхніх дворів із сердечним привітанням та посмішкою, що сильно відрізняється від насуплених брів і підозрілих очей, до яких ми так звикли (в Росії). Малоруси з численними їхніми родинами сидять на землі колами, вечеряють біля своїх акуратних хаток, і все це веселе і разом випромінюює радість і спокій, дуже рідкісні в межах російських територій».

Дивлячись на фінів і росіян з Залісся, мандрівник почав про щось здогадуватися :) :

«З тих часів, коли ми покинули Тулу, помітна істотна зміна в рисах народу, цього ми не змогли пояснити. У селян найчастіше було пряме жовте волосся мешканців Фінляндії і такий самий колір обличчя, не схожий на росіян, поляків чи козаків.

З Усмані ми приїхали до жалюгідного села Подулка Московська, де навіть вночі не спромоглися запалити свічку. Ніщо так не шокує, як видовище їхніх злиденних халуп, відкритих до всілякої негоди, позбавлених будь-якого найменшого комфорту для життя. Як казали мешканці цього села, вони переселенці з Твері».

(«Мандрівки: Росія, Тартарія і Туреччина», Едвард Даніел Кларк, 1830 - Едінбург, стор. 44-49.)

Едвард Кларк відомий насамперед тим, що зі своїх подорожей привіз до британських музеїв велетенську кількість античних культурних артефактів з Османської імперії, Азії та Африки.

Для московитів: англічанка гадіт тут.

Олександр Палій


promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…

  • 1
dagrael 7 ноября, 2018
Ну, если это, то вот же - "...оскільки плюндрувати є частиною військової дисципліни, якої він навчений. "

fyvaproldzhe 7 ноября, 2018
"The Cossack, when engaged in war, and remote from his native land, is a robber, because plunder is a part of the military discipline in which he has been educated; but when a stranger enters the district in which he resides..." т.е. либо это "память прошлых войн" у местного населения московии, либо таки есть какие-то основания бояться. Вот это вот and и but в связке можно немного по-разному трактовать. Плюс Запорожскую Сечь на тот момент относительно недавно порушили. Но дружба народов уже тогда в полный рост, да.

И, понятно, он отличает "казаков", которые донские/кубанские и проч от малоросов. Хотя и находит в них много общего (сурпрыз!).

dagrael 7 ноября, 2018
"И, понятно, он отличает "казаков", которые донские/кубанские и проч от малоросов. Хотя и находит в них много общего (сурпрыз!)"

То, откуда именно взялись/пошли донские и кубанские кАзаки, уже достаточно исследовано)) И тот факт, что автор отличает кОзаков и малоросов, скорее, говорит о его неполной осведомленности, нежели о каком-то сюрпризе.
Также возможно и более разумное предположение - разделение автором двух каст, козаків та гречкосіїв (малоросів).

fyvaproldzhe 7 ноября, 2018
(сурпрыз!) - то была ирония. А так - пишу по-русски. Пишу про кубанских/донских. Козаки для меня унутри - то или про Запорожье, или когда на украинском. Но то понятно вкусовщина.

Кстати да, у него разделение на козаков/малоросов немного шизой отдает. То он про козаков, которые набегами воевали, но в своем ареале обитания - просто душки. То про малоросов, которых в московии из-за этого вот всего боятся. Но по повествованию у него Малороссия до территории донского/кубанского казачества описывается.

dagrael 7 ноября, 2018
"про козаков, которые набегами воевали, но в своем ареале обитания - просто душки"
Были такие естественные отличия в манере поведения воинствующих "там" и "дома" (не только козаков касается). В "Тарасе Бульбе" - то же описано, например. Где живут - там не срут))

"у него Малороссия до территории донского/кубанского казачества"
А вы не в курсе, чьей землей раньше Кубань была?

fyvaproldzhe 7 ноября, 2018
Земля - Дикое поле/Крымчаки/прочие иноверцы. Захваченное РИ. Козачество - с Запорожья, да.

andrew966 7 ноября, 2018
" Дикое поле" - это и есть земли Войска Запорожского, какие еще "крымчаки", на средневековых картах так и написано " Дикое поле или просто Украина"

fyvaproldzhe 7 ноября, 2018
Вы все-таки историей Кубани поинтересуйтесь. Дикое поле - это по признакам, а не по географическому положению.

andrew966 7 ноября, 2018
"Дикое поле" (Camporum Desertorum) - это устоявшееся историко-географическое название территории... "по всем признакам" эти территории уже довольно плотно были заселены , задолго до появления на ней московских гарнизонов.

fyvaproldzhe 7 ноября, 2018
Еще раз. На карту поглядите.
- далеко не все Дикое Поле было под запорожцами
- Кубань (практически) не входит в Camporum Desertorum


Edited at 2018-11-07 18:59 (UTC)

andrew966 7 ноября, 2018
Еще раз. При чем здесь Дикое Поле к Кубани?

fyvaproldzhe 8 ноября, 2018
Если использовать в смысле Camporum Desertorum, то практически ни при чем.

e_1_off 7 ноября, 2018

"Крымчаки".
Млять, ты вообще знаешь, кто такие крымчаки?


fyvaproldzhe 7 ноября, 2018
Нет. Прочитал, спасибо за поправку. С телефона долго было набирать. Думал синонимы.

Крымское Ханство/Черкесия - так будет правильно.

Edited at 2018-11-07 18:59 (UTC)

  • 1