Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

ПнВК або смерть

Наразі профільні міністри Демократичної Орди зайняті тим, що пишуть програми своїх міністерств. Наприклад, я пишу податкову програму. Але який сенс писати якісь довгострокові програми та розбиратися, яким способом домагатися детінізації заради зниження ставок та інші подібні речі, якщо ось прямо тут і зараз вбивається єдина (може, не єдина, але однозначно головна) податкова новела останніх років?

Короткий зміст попередніх серій.

Що з себе являє сам ПнВК (Податку на Виведений Капітал) і чому це дуже важливо:

Чому всі розслабилися та вирішили, що він буде прийнятий: бо Президент так сказав блогерам на зустрічі з ними, та бізнесу на зустрічі з ним

В принципі все основне, що хотів, я про ПнВК в першому з матеріалів сказав. Хоча якщо це допоможе, то готовий ще й заспівати і при необхідності станцювати. Якщо стиснути до кількох фраз (або кількох па), то вийде наступне:

Перехід від податку на прибуток на ПнВК багаторазово знижує трудовитрати на ведення обліку для підприємств. ПнВК в рази скорочує можливості фіскалів по викручуванню рук та інших частин тіла під час перевірок. Тобто всім добре, податківцям погано. Дві відмінних новини замість однієї! Крім цього перехід на ПнВК стимулює реінвестування прибутку підприємствами і сприяє детінізації прибутку. І все це за досить смішні за мірками бюджету гроші, тобто втрати бюджету вже в перший рік досить скромні в порівнянні з дуже істотним макроекономічним ефектом.

Весь вітчизняний бізнес плескає в долоні. Причому, ніхто все одно м'яко кажучи не зловживав сплатою податку на прибуток. Але тепер немає потужного кийка в руках податківця, який він раніше продавав при кожній перевірці. Великий бізнес між іншим не менше середнього побоюється зайвих кийків в руках податківців. Тому що поки кийок продається, він його не лякає. Але великий бізнес добре знає що відбувається, якщо податківці отримують команду. З іноземним бізнесом трохи складніше. Велика частина сама цілком задоволена. Наприклад, Арселор Мітал, найбільше іноземне підприємство в країні. Інші налаштовані доброзичливо-нейтрально. Трохи простіше, але ми і так справлялися. Є і така група (табачка, газованої води і т.д.), яка сильно програє. Але думки однієї цієї групи явно недостатньо, щоб змусити всіх танцювати під свою дудку. Була купа розмов про те, що МВФ проти, але і Міжнародний Валютний Фонд, як з'ясувалося, не заперечує.

Власне все це і є причини, за якими коли Порошенко пообіцяв спочатку блогерам, а потім бізнесу цей законопроект, всі повірили. Тому що будемо чесні, у нашої влади не так вже й багато речей, якими можна похвалитися перед бізнесом. І вже зовсім їх без великого мікроскопа годі й шукати в податковій та регуляторній сфері. А можна скільки завгодно говорити про макроекономічну стабілізацію, про стабілізацію банківського сектора і багатьох інших речах, але бізнесу хочеться чогось і для себе безпосередньо. І тут така чудова нагода під вибори зробити бізнесу чудовий подарунок. А це явно буде сильніше Фауста Гете, вірніше зниження ставок по ЄСВ. Та й на відміну від ставок зараз, тобто як раз в рік виборів все відчують. Ляпота!

І відповідно різні не від світу цього істоти, орки, дварфи і навіть деякі хумани, почувши обіцянку Президента розслабили булки. А обіцяв Порошенко внести цей закон у двотижневий строк у ВР в якості термінового і протягнути його через ВР, щоб уже з наступного року він вступив в силу. І виглядала ця обіцянка ще і повністю відповідною політичним інтересам Порошенко, чия підтримка щось не особливо зашкалює і у якого жодні голоси на виборах зайвими не будуть. І так як жодних злісних і досить потужних сил, щоб зірвати виконання цієї обіцянки ніхто не бачив, то моніторити особливо не стали.

Але ось пройшли два тижні, потім ще два тижні, потім ще два тижні. І тут деякі неспокійні людці помітили, що законопроект в ВР так і не внесений. WTF? Питають вони і починають кіпешевать.

Так а чому зараз кіпеш та істерика? Ну не внесли поки що, внесуть пізніше. А ось тут найцікавіше. Дивіться. Щоб новий податок з наступного року замінив податок на прибуток, ця заміна повинна бути врахована законом про держбюджет. Поки що все зрозуміло, але нічого страшного. Але бюджетний процес це досить довга і складна штука. І починається (насправді це вже не початок, але для простоти) цей процес з прийняття в ВР бюджетної резолюції, на підставі якої Мінфін і Кабмін готують проект бюджету. І приймається бюджетна резолюція, увага, не пізніше 01.07. І природно, що в бюджетній резолюції не може бути в основу прибуткової частини покладені фантазії. А поки закон про новий закон не проголосований хоча б в цілому, це просто чиїсь фантазії. Тобто, якщо до голосування за бюджетну резолюцію не буде прийнятий хоча б за основу проект закону - все, з наступного року не буде, пролетіли. Тому що теоретично існують способи при розробці законопроекту Закону про бюджет врахувати рішення, прийняті ВР після прийняття бюджетної резолюції, але це настільки складні технічно речі, що через ПнВК ніхто явно не буде таким морочитися.

Отже, сильно порушувати заради проходження законопроекту по ПнВК регламент ВР ніхто не буде. А значить, щоб він був проголосований хоча б в цілому, він до цього моменту повинен спочатку пройти кілька комітетів, потім бути внесений до порядку денного. Навіть при супершвидкому проходженні і повній відсутності саботажу і протидії (що малоймовірно) на комітети потрібно ще мінімум місяць-півтора. В реальності півтора місяці це дуже вдалий варіант, навіть якщо проект внесений від Президента і має статус першочергового (це такий спеціальний правовий статус законопроекту може бути). Ось і виходить. Щоб цей податок зміг замінити податок на прибуток в 19-му році, проект закону про нього повинен бути внесений до ВР ну ніяк не пізніше 15.05. А насправді варто було б місяць тому.

Але і це ще не вся непозбувна бентега. Найпаскудніше, що якщо проект не буде внесений до ВР за найближчу пару тижнів, з ним можна прощатися мінімум до 21-го, а скоріше до 22-го року. При існуючих зараз у нас горизонтах податкового планування, це називається «назавжди». Справа в тому, що в наступному році приймати бюджетну резолюцію буде ще це скликання ВР, а сам закон вже наступне скликання. Принесуть вони присягу в жовтні, дай Бог їм до нового року коаліцію зібрати. А після цього якщо в січні приймуть бюджет, то це радість і щастя. І природно в такому режимі ніхто не буде новели розглядати. Але і в 20-му році буде непросто подібне протягнути.

Таким чином що ми маємо? Маємо ми прекрасний проект заміни одного з найскладніших і корупційних податків на простий і прозорий. Маємо в принципі цілком нормальний текст законопроекту. Маємо бізнес-співтовариство, яке в захваті від ідеї і дуже чекає цю новелу. І Президента, який цей законопроект цьому бізнес-спільноті обіцяв. Обіцяв абсолютно однозначно, без застережень, в формулюваннях, що не допускають розбіжностей. Наскільки видно з мого дивана, не маємо і близько лобістів достатньої сили, щоб цей процес зупинити.

І при цьому бачимо, що проект не внесений.

Ну ок. Припустимо навіть, що Порошенко не до того зараз. Який тут борщ, коли такі справи на кухні. Не до економіки, що ви всі прив'язалися справді. Таке припущення мене не потішить, але я цілком можу його допустити. Але ж Порошенко не ідіот. І навіть якщо він не дуже високо оцінює свої електоральні плюси від прийняття закону, то інше-то він напевно розуміє. Що електоральні втрати від невиконання обіцяного бізнесу будуть досить істотними. А Порошенко явно не в тому положенні, щоб розкидатися голосами. Тим більше в ситуації, коли для їх отримання потрібно зробити досить нескладну і об'єктивно корисну річ. І прекрасно зрозуміло всім, що деяка кількість десятків білок-істеричок типу мене не дадуть забути це питання нікому. Тільки в одному випадку ці нагадування підуть Порошенко в плюс, а в іншому в мінус.

Ось у мене в голові не складається. Може хтось може мені пояснити що відбувається?

Никита Соловьёв

Tags: ДемСокира, Политика, Экономика
Subscribe
promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 14 comments