?

Log in

No account? Create an account
ЖЖ Украина

Самый сок!

всё то интересное в сети, что попало в мои сети


Предыдущий пост поделиться Следующий пост
ЖЖ Украина

Газова криза-2018: пояснення зрозумілою мовою

В Україні на початку березня виник дефіцит газу. В енергетиці оголошено надзвичайну ситуацію, Міносвіти рекомендує припинити навчання, а «Нафтогаз» закликає користувачів газу зменшити температуру в оселях. Так що сталося, чим це нам загрожує, і які наслідки матиме?

Що взагалі сталося? Адже зиму Україна пройшла без жодних труднощів з газом. І тут раптом його не вистачає.

У проблеми три причини. Одна з них об’єктивна, дві інші – штучні, навмисно створені Росією. Об’єктивна причина – це аномальні, як на початок весни, холоди, які тривають вже понад 10 днів. У таких випадках суттєво зростає споживання газу. Зараз воно збільшилося приблизно на 30% - до 200 мільйонів кубометрів на добу.

І що? Адже в січні чи лютому можливі морози сильніші і триваліші. Ми що, ризикували замерзнути?

Ніякого ризику не було. Баланс споживання газу в Україні забезпечують три джерела – запаси в підземних сховищах, власне видобування та імпорт. Обсяги по кожному джерелу разом забезпечують потреби країни в газі за будь-яких сценаріїв.

Так чому зараз виникла проблема?

Вона не виникла – її нам штучно створили. І зробив це російський «Газпром». За 15 хвилин до 1 березня, часу, коли мало розпочатися постачання газу з Росії, монополіст заявив, що відмовляється це робити. І демонстративно повернув надану «Нафтогазом» передоплату.

Чекайте, так нам же говорили, що ми давно не купуємо газ у Росії?

Саме так. Але рішенням Стокгольмського арбітражу Україну зобов’язали відновити закупівлі газу в Газпрому у відповідності до чинного контракту. Правда, у значно менших обсягах, ніж вимагала Москва: лише 5 мільярдів кубометрів на рік, з можливістю зменшення до 4 мільярдів. Саме це постачання мало розпочатися з 1 березня.

Уявіть собі, що ви пішли увечері у магазин купити хліба, маючи впевненість, що магазин відкритий і хліб у ньому є. А продавець з незрозумілих причин закрив двері і відмовився торгувати. Так, завтра ви підете в інший магазин і купите хліб там. Але на цей вечір у вас, так би мовити, виник «хлібний дефіцит».

Але і це не єдина проблема, яку створив «Газпром». Протягом усієї зими він навмисно тримав на нижній межі тиск на вході в українську газотранспортну систему. Контрактом передбачені показники в діапазоні 60-65 кгс/см2, а по факту було 51-59 кгс/см2. А з 1 березня «Газпром» знизив тиск до найнижчого значення в цьому році - 50,3 кгс/см2.

І що це означає?

Те, що «Укртрансгазу» - газотранспортному підрозділу «Нафтогазу» - складніше балансувати обсяги споживання, «перекидаючи» газ в межах трубопровідної системи. Це може призвести до локального падіння тиску і дефіциту газу в споживачів. Або – на що теж розраховував Газпром – до несанкціонованого споживання газу, призначеного для транзиту. Європа недоотримала б законтрактовані обсяги, а «Газпром» мав би підстави вчергове звинуватити Київ у тому, що він, за висловом Путіна, «тирить газ».

Говорили, що в нас вдосталь газу в підземних сховищах. Так що, нас обманювали?

Станом на 28 лютого у підземних сховищах було 9,985 мільярдів кубометрів Рік тому на цю ж дату було 8 мільярдів кубометрів – на 2 мільярди менше. Для розуміння, ці два додаткові мільярди – це еквівалент споживання за півтора чи два березні. Тобто, газу в підземках не просто вистачає – його вистачає з солідним запасом.

Так чому ж тоді не використати цей газ?

Не все так просто. Підземні сховища мають обмеження на потужність підйому газу. Більше того, наприкінці опалювального сезону, коли запаси вичерпуються, падає тиск у підземках, і швидкість відбору газу зменшується. Уявіть собі пляжний м’ячик – якщо він ретельно надутий повітрям, воно виходитиме з клапана швидше, ніж якщо м’ячик наполовину здутий. Нинішні темпи відбору максимальні – 115 мільйонів кубометрів на добу.

А скільки ще не вистачає?

Видобуток власного газу дає 57 млн куб м на добу. Решту необхідно покривати за рахунок імпорту, це ще 15-20 мільйонів кубометрів.

Так чому його не купили?

По-перше, тому, що купили – і перерахували гроші – за російський газ, який «Газпром» вирішив не постачати. По-друге, тому, що в Європі теж холодно, і вільних ресурсів мало. А спотові ціни на газ на європейських торговельних майданчиках зараз дуже високі – до 600 доларів за тисячу кубометрів.

Втім, «Нафтогаз» оперативно знайшов продавця. Польська державна компанія PGNiG підписала контракт про постачання 60 мільйонів кубометрів протягом березня. Цього має вистачити на покриття дефіциту.

Але чому Газпром пішов на такі дії? Хіба в компанії не розуміють, що це удар по їхній комерційній репутації – так само як і по планах будувати нові газопроводи до ЄС?

Так і є. Але в даному випадку «Газпром» діє не як комерційна компанія, а як політичний інструмент російської влади. Процитую російського газового експерта Михайла Крутіхіна: «Миллер действует по указанию Путина. А мотивацию Путина я обсуждать не могу. Там давно нет никакой логики и никаких сдерживающих факторов.»

Втім, нескладно здогадатися, що саме розлютило Путіна настільки, що він дав наказ створити Україні максимальні проблеми в газовій сфері. Цього тижня стало відомо, що «Нафтогаз» виграв позов до «Газпрому» в Стокгольмському арбітражі щодо контракту на транзит газу. Суд зобов’язав Росію виплатити $4,63 млрд - як компенсацію за менші обсяги поданого для транзиту газу, ніж це було передбачено контрактом. З вирахуванням грошей, які Україна мала віддати за вже отриманий в 2014 році російський газ, «Газпром» залишився винен українській компанії $2,56 млрд. Імовірно, що від такого розвитку подій Путін оскаженів. І дав «Газпрому» команду «фас».

Росія заявила, що не визнає рішення Стокгольмського арбітражу і буде розривати контракти, щодо яких це рішення винесено. Це як?

Це безпрецедентно. В контракті про постачання і транзит газу чітко і недвозначно записано: «Решение Арбитражного института Торговой палаты г. Стокгольма является окончательным, не подлежащим обжалованию и имеющим для Сторон обязательную силу.» Ніяких оскаржень чи невиконань не може бути в принципі – це все одно що ви взяли товар і не розплатилися, бо вам не хочеться платити. І наслідки для Росії будуть дуже серйозні: йдеться про штрафи в мільярди доларів. Механізм стягнення відомий: наприклад, арешт російського майна в інших країнах за рішенням міжнародного суду.

І чим це все завершиться?

Російський газовий шантаж - такий же, як і російський бунт: наскільки безжалісний, настільки ж і безглуздий. Конкретно цей триватиме максимум три дні. Два з яких – вихідні, коли споживання газу падає. А вже з 3-4 березня в Україні починається потепління. Ніяких драматичних наслідків не буде в принципі. Для нас не буде. А от для Росії вони можуть бути дуже серйозними. Бо намагаючись створити проблему нам, вона показала, що може стати значно більшою проблемою для головних покупців свого газу – Європи. А там такі речі помічають і не забувають про них.

Сергій Лук’янчук


promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 500 tokens
Если вы хотите сделать хорошую рекламу вашему продукту или услуге - вы зашли по адресу. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее количество просмотров на каждый пост - 50 тысяч, среднее количество просмотров блога в месяц - 4-5 миллионов. Изучить аудиторию блога в разных разрезах можно в…

  • 1
antimordor 3 марта, 8:43
Я так понимаю, Украина теперь имеет веские основания отказаться от обязательной закупки российского газа.

minnay 3 марта, 9:09
В смысле отказаться? "Газпром" УЖЕ отказался от этих поставок, соответственно, контракт расторгнут, все обязательства "Нафтогаза" анулированы.

(Удалённый комментарий)
whereareyourwin 3 марта, 8:56
Причина первая "аномальные холода" - а на самом деле "нас разбаловали последние теплые зимы и мы думали опять проскочить", те не держали запасов. Кто в этом виноват?

Теперь в Украине узнают внезапно, что в марте бывает холодно. Обычно в марте сразу наступала "всегда" весна похоже.

energizerxiii 3 марта, 9:05
Вы не прочитали текст, который комментируете, или Вы его не поняли? Оба варианта свидетельствуют о недостатке умственных способностей. Вы клинический дебил, или просто обыкновенный кацап? Я просто хочу разобраться.

whereareyourwin 3 марта, 9:01
Все верно - в ЕС самим мало - и хрен кто даст Украине газа в нормальном количестве - что там про энергонезависмость от России говорили все эти годы?

А цены теперь там 600 баксов говорите? Ну так вы же сами говорили что газ по рыночной цене для населения это благо. Правда в то время газ был на минимуме (как и нефть), а я же вам писал - а что будет когда цены откатятся назад? Вы же говорили - этого не будет. Ну что - газ по рыночной цене для населения это как?

mudreem 3 марта, 9:06
Нашли же в Польше, всё нормально.
Спасибо, что волнуетесь за нас.

whereareyourwin 3 марта, 9:03
Украина тратит 200 000 000 кубометров в сутки
Договорились купить 60 000 000 кубометров в течение марта в Польше

с нулями я напутал ?

mudreem 3 марта, 9:08
Напутали, конечно. Плохо украинский знаете?
"Видобуток власного газу дає 57 млн куб м на добу. Решту необхідно покривати за рахунок імпорту, це ще 15-20 мільйонів кубометрів."

whereareyourwin 3 марта, 9:12
Как вам тариф 10 000 гривн за тысячу кубов газа для населения?
На фоне 600 баксов за газ сейчас, уже 400 согласитесь не кажутся такими нереальными да?

Это к вопросу - рыночные цены для населения хорошо, включая газ своей же добычи.

Сергей Рожков 3 марта, 9:23
Арест российского имущества по долгам "Газпрома"? Ну-ну.

mudreem 3 марта, 9:24
Санкции? Ну-ну...
Так говорили пару лет назад, да?

vdvadim 3 марта, 9:47
Вообще, терпеливости Украинцев мы можем только позавидовать. Мы, россияне, которые тоже достаточно терпеливый народ.
Цену на газ в 5 раз подняли - ура, ура, заплатим.Померзнуть надо - ура, ура, померзнем.
Интересно, что должно случиться, чтобы они поняли, что ими управляют если не воры, то дилетанты.

mudreem 3 марта, 9:52
Мы не хотим этого понимать. В отличии от Вас, конечно.
Вы же это поняли уже, да?

seniorsenior 3 марта, 9:52
Рашка завдала удару там де цього найменше чекали, останні 4 роки всідомовленості виконували, а тут нєжданчик, ну хто б міг подумати.

mudreem 3 марта, 9:56
Да, это классно! Опять удар по себе нанесли. Это радует, спасибо.

Почему кацапы такие тупые?

qantumsatis 3 марта, 9:57
исчерпывающе же - нам надо до 200 млн, максимальная скорость подъема из ПГХ - 115, собственная добыча - 57, соответственно дефицит - до 20.
Докупаем 200, что с учетом снижения потребления сбалансирует на март.

Вот же тупиздни лишнехромосомные.

Edited at 2018-03-03 09:58 (UTC)

(Удалённый комментарий)
Джон Ланкастер 3 марта, 10:26
не так - піти в магазин, оплатити, але продавець не дасть вам хліба.

yellowblueflag 3 марта, 16:50
Вот так нежданно-негадано хуйло с приспешниками принесли неделю "кайфа" украинским детям - в школу ходить не надо :)

unkinderz 5 марта, 8:18
Вот за этим каментом я сюда и зашёл.

Есть только маленький минус. Одни из моих знакомых не могут с ребёнком дома сидеть в это время. Но это их проблемы - разбаловали.

shine_line 3 марта, 22:32
Зачетно мужик на пальцах все показывает.
Его в телик нужно.

  • 1