ЖЖ Украина

Самый сок!

всё то интересное в сети, что попало в мои сети


Предыдущий пост поделиться Следующий пост
ЖЖ Украина

5 медичних відкриттів, які дозволяють вам житиЗа історичними мірками зовсім недавно, в 19 столітті, середній європеєць жив 42 роки. Третина народжених помирала одразу, ще третина не доживала до 10 років. Люди віком за 35 часто нагадували руїни з гнилими зубами. Щасливці, які подолали 50-річний рубіж, виглядали біблійними патріархами.

Запалений апендикс відправляв пацієнта на цвинтар, пневмонія з високою імовірністю ставала фатальною, банальний грип вбивав тисячами. Операції були пеклом. Камені видаляли через розсічення промежини з введенням настоянки опію в пряму кишку, ампутації намагалися проводити за кілька хвилин – більше людина була не в змозі витримати.

Людство століттями жило в пеклі, але навіть до появи антибіотиків і МРТ в медицині ставалися рятівні прориви.

1. Анестезія

Видалення зубів в давнину було сумішшю лікування і ярмаркових фокусів. Навколо сновигали роззяви і бажаючі засвоїти трюк. Пізніше операції проводили в переповнених аудиторіях. Родзинкою шоу були дикі крики пацієнта, а способами його надійної фіксації ділилися зі студентами. 16 жовтня 1864 року в Бостоні американський лікар Вільям Мортон видалив підщелепну пухлину лише під брязкіт інструментів в лотка і зойки натовпу. Він використовував діетиловий ефір.

Мортона називають «батьком анестезії». Пізніше були експерименти з хлороформом для вгамування болю під час пологів, операції на очах під прикриттям кокаїну, внутрішньовенні коктейлі з алкоголем і перші спроби спінальної блокади. В 1905 році було синтезовано новокаїн. Людство перемогло біль і попередило величезну кількість смертей від травматичного шоку.


Перша демонстрація хірургічної анестезії за допомогою ефіру. Бостон, 16 жовтня 1846 року.

2. Групи крові

Перші спроби переливання крові зафіксовані ще в Стародавній Греції. Переливали навіть від тварин до людини (закінчувалося це сумно). Недоброзичливці писали, що в 1492 році папі Інокентію, який страждав від лихоманки, подавали кубки з кров’ю трьох 10-річних хлопчиків.

В середині 19 століття документально зафіксовані півсотні епізодів переливання крові від людини до людини. Приблизно третина з них мала успіх. Систематизувати ці досліди в 1900 році зміг австрійський лікар Карл Ландштейнер. Він забирав кров у себе і своїх співробітників, змішував в центрифузі і спостерігав за склеюванням та осіданням еритроцитів.


Карл Ландштейнер у своїй лабораторії Інституту патології Віденського університету, 1930 рік.


Відкриття груп крові у людини дозволило зробити переливання рутинною медичною практикою.

Так були відкриті три групи крові, дещо пізніше учні Ландштейнера виявили ще одну. За обґрунтування методу переливання крові і порятунок мільйонів життів він отримав Нобелівську премію. День народження Ландштейнера, 14 червня, відзначають як «День донора».

3. Рентгенівське проміння

До відкриття Вільгельма Рентгена помічниками хірургів були киянки, пилки і долота для переламів неправильно зрощених кісток. Випадкове відкриття ікс-променів в місці зіткнення катодних променів в кінці 1895 року, а також відмова Рентгена патентувати технологію, викликала бурхливий розвиток в суміжних напрямках. В онкології, пульмонології, діагностиці з’явилися нові галузі.

Неоціненний внесок Рентгена в практику медицини був відзначений Нобелівською премію.


Університетська дитяча лікарня у Відні, дитині роблять рентген, 1921 рік.


Вільгельм Конрад Рентген дивиться на екран, розташований перед тілом чоловіка. Хромолітографія.

4. Вакцинація

В середні віки жертвами віспи щороку ставали 300-400 тисяч європейців. Всього за історію епідемій від неї загинули принаймні 3 мільярди жителів Землі. В 1796 році британський лікар і натураліст Едвард Дженнер спостерігав за перебігом хвороби після випадкового зараження селян коров’ячою формою віспи. Він зауважив, що після цього люди не заражаються набагато більш небезпечним штамом.

Почалася чвертьстолітня боротьба з церквою і громадською думкою, недовірою колег, газетами, в яких малювали карикатури рогатих хворих. Згодом метод став обов’язковим для застосування в армії і на флоті, а король Іспанії навіть спорядив експедицію для доставки вакцини в свої американські володіння. Особистий лікар короля взяв з притулків 22 хлопчиків-сиріт і робив їм по черзі щеплення під час плавання. Коли на руках щепленого з’являлися гнійники коров’ячої віспи, їхнім вмістом прищеплювали наступних дітей.


Едвард Дженнер вакцинує свою дитину.

5. Антисептики

У вікторіанську епоху лікарі після розчленування трупа в анатомічному театрі бігли приймати пологи, мимохідь сполоснувши руки з глечика. Смертність від пологової гарячки сягала 20-30%. На щастя, угорський лікар Земмельвайс і британець Лістер незалежно одне від одного дійшли висновку, що в хірургічній практиці необхідні антисептичні заходи.

Використовуючи карболову кислоту (фенол), герметичні пов’язки і миття інструментів з одночасною обробкою поля рани, лікарям вдалося знизити смертність у породілей до 1-2%. З 40 осіб, які пройшли через ампутацію, тепер виживало не менше 35.

Зараз в його рідному Будапешті стоїть пам’ятник Земмельвайсу з написом «Рятівників матерів». За життя вченого труїли і ізолювали в психлікарні, лікуючи від стресу проносними і обливанням крижаною водою. Перед смертю великий лікар сказав, що шкодує лише за сотнями тисяч породілей, яких можна було врятувати, якби він докричався до колег раніше.


Використання фенольного спрея Лістера в операційній. Гравюра 1882 року.

via


промо ibigdan dezember 3, 2007 00:08
Разместить за 1 500 жетонов
Если вы хотите сделать хорошую рекламу вашему продукту или услуге - вы зашли по адресу. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее количество просмотров на каждый пост - 50 тысяч, среднее количество просмотров блога в месяц - 4-5 миллионов. Изучить аудиторию блога в разных разрезах можно в…

  • 1
(Удалённый комментарий)
Py Py 12 октября, 2017
От тля! Как журнал "Здоровье" почитал - сразу ощупываешь себя в поисках симптомов :)

coder_in_ua 12 октября, 2017
лошары
издревле в вяликоскрепной раиське все лечили святой водой

quelopario 12 октября, 2017

ИМО, антибиотики важнее рентгена.


tank_ua 12 октября, 2017
это кто - Рентген не патентовал? Да он первым побежал, в отличие от Ивана Пулюя и Теслы.

taras_ermashov 12 октября, 2017
Іван Пулюй винайшов х-промені раніше за Рентгена.

dekhannn 12 октября, 2017
>"Смертність від пологової гарячки сягала 20-30%".
_____________________________________________
какие 20-30%??? в большинстве семей женщины рожали по 5-6 детей и не умирали при родах, а при статистике родовой смертности в 30% не могло бы быть более 2 детей у большинства живых матерей.

an_private 13 октября, 2017
Во-первых - она достигала 20-30%, а не всё время была такой.
Во-вторых - такой была смертность в клиниках, а при домашних родах она была заметно ниже (именно из-за переноса инфекций в клиниках).

  • 1
?

Log in

No account? Create an account