Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

5 медичних відкриттів, які дозволяють вам житиЗа історичними мірками зовсім недавно, в 19 столітті, середній європеєць жив 42 роки. Третина народжених помирала одразу, ще третина не доживала до 10 років. Люди віком за 35 часто нагадували руїни з гнилими зубами. Щасливці, які подолали 50-річний рубіж, виглядали біблійними патріархами.

Запалений апендикс відправляв пацієнта на цвинтар, пневмонія з високою імовірністю ставала фатальною, банальний грип вбивав тисячами. Операції були пеклом. Камені видаляли через розсічення промежини з введенням настоянки опію в пряму кишку, ампутації намагалися проводити за кілька хвилин – більше людина була не в змозі витримати.

Людство століттями жило в пеклі, але навіть до появи антибіотиків і МРТ в медицині ставалися рятівні прориви.

1. Анестезія

Видалення зубів в давнину було сумішшю лікування і ярмаркових фокусів. Навколо сновигали роззяви і бажаючі засвоїти трюк. Пізніше операції проводили в переповнених аудиторіях. Родзинкою шоу були дикі крики пацієнта, а способами його надійної фіксації ділилися зі студентами. 16 жовтня 1864 року в Бостоні американський лікар Вільям Мортон видалив підщелепну пухлину лише під брязкіт інструментів в лотка і зойки натовпу. Він використовував діетиловий ефір.

Мортона називають «батьком анестезії». Пізніше були експерименти з хлороформом для вгамування болю під час пологів, операції на очах під прикриттям кокаїну, внутрішньовенні коктейлі з алкоголем і перші спроби спінальної блокади. В 1905 році було синтезовано новокаїн. Людство перемогло біль і попередило величезну кількість смертей від травматичного шоку.


Перша демонстрація хірургічної анестезії за допомогою ефіру. Бостон, 16 жовтня 1846 року.

2. Групи крові

Перші спроби переливання крові зафіксовані ще в Стародавній Греції. Переливали навіть від тварин до людини (закінчувалося це сумно). Недоброзичливці писали, що в 1492 році папі Інокентію, який страждав від лихоманки, подавали кубки з кров’ю трьох 10-річних хлопчиків.

В середині 19 століття документально зафіксовані півсотні епізодів переливання крові від людини до людини. Приблизно третина з них мала успіх. Систематизувати ці досліди в 1900 році зміг австрійський лікар Карл Ландштейнер. Він забирав кров у себе і своїх співробітників, змішував в центрифузі і спостерігав за склеюванням та осіданням еритроцитів.


Карл Ландштейнер у своїй лабораторії Інституту патології Віденського університету, 1930 рік.


Відкриття груп крові у людини дозволило зробити переливання рутинною медичною практикою.

Так були відкриті три групи крові, дещо пізніше учні Ландштейнера виявили ще одну. За обґрунтування методу переливання крові і порятунок мільйонів життів він отримав Нобелівську премію. День народження Ландштейнера, 14 червня, відзначають як «День донора».

3. Рентгенівське проміння

До відкриття Вільгельма Рентгена помічниками хірургів були киянки, пилки і долота для переламів неправильно зрощених кісток. Випадкове відкриття ікс-променів в місці зіткнення катодних променів в кінці 1895 року, а також відмова Рентгена патентувати технологію, викликала бурхливий розвиток в суміжних напрямках. В онкології, пульмонології, діагностиці з’явилися нові галузі.

Неоціненний внесок Рентгена в практику медицини був відзначений Нобелівською премію.


Університетська дитяча лікарня у Відні, дитині роблять рентген, 1921 рік.


Вільгельм Конрад Рентген дивиться на екран, розташований перед тілом чоловіка. Хромолітографія.

4. Вакцинація

В середні віки жертвами віспи щороку ставали 300-400 тисяч європейців. Всього за історію епідемій від неї загинули принаймні 3 мільярди жителів Землі. В 1796 році британський лікар і натураліст Едвард Дженнер спостерігав за перебігом хвороби після випадкового зараження селян коров’ячою формою віспи. Він зауважив, що після цього люди не заражаються набагато більш небезпечним штамом.

Почалася чвертьстолітня боротьба з церквою і громадською думкою, недовірою колег, газетами, в яких малювали карикатури рогатих хворих. Згодом метод став обов’язковим для застосування в армії і на флоті, а король Іспанії навіть спорядив експедицію для доставки вакцини в свої американські володіння. Особистий лікар короля взяв з притулків 22 хлопчиків-сиріт і робив їм по черзі щеплення під час плавання. Коли на руках щепленого з’являлися гнійники коров’ячої віспи, їхнім вмістом прищеплювали наступних дітей.


Едвард Дженнер вакцинує свою дитину.

5. Антисептики

У вікторіанську епоху лікарі після розчленування трупа в анатомічному театрі бігли приймати пологи, мимохідь сполоснувши руки з глечика. Смертність від пологової гарячки сягала 20-30%. На щастя, угорський лікар Земмельвайс і британець Лістер незалежно одне від одного дійшли висновку, що в хірургічній практиці необхідні антисептичні заходи.

Використовуючи карболову кислоту (фенол), герметичні пов’язки і миття інструментів з одночасною обробкою поля рани, лікарям вдалося знизити смертність у породілей до 1-2%. З 40 осіб, які пройшли через ампутацію, тепер виживало не менше 35.

Зараз в його рідному Будапешті стоїть пам’ятник Земмельвайсу з написом «Рятівників матерів». За життя вченого труїли і ізолювали в психлікарні, лікуючи від стресу проносними і обливанням крижаною водою. Перед смертю великий лікар сказав, що шкодує лише за сотнями тисяч породілей, яких можна було врятувати, якби він докричався до колег раніше.


Використання фенольного спрея Лістера в операційній. Гравюра 1882 року.

via

Tags: Интересное
Subscribe

promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments