Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

"Ну тупі!" або вся суть СРСР в одній правдивій історіїОдин з найпопулярніших історичних анекдотів на пострадянському просторі: під час космічної гонки 60-х років НАСА витратила мільйони на розробку «космічної ручки», яку можна було використовувати в невагомості ... а Радянський Союз використовував звичайні олівці! Ця історія не тільки довгий час займала одне з перших за популярністю місць на колись славнозвісному Башорзі, а й стала популярною на Заході, фігуруючи, наприклад, в відомому серіалі The West Wing. На Заході вона подобалася як приклад тупості бюрократів, на пострадянському просторі як ще один доказ винахідливості радянської людини. Насправді ж, ця історія не просто вигадана, а майже дзеркально викривляє реальність.

На початку освоєння космосу і США і СРСР використовували олівці, щоб писати в невагомості. Втім, швидко стали зрозумілі серйозні проблеми такого підходу. Олівці становили небезпеку, коли ламалися - шматочок графіту, що плавав по кабіні космічного корабля, міг потрапити в око космонавтам або вивести з ладу бортові прибори. Крім того, будь-який займистий матеріал на кораблі був джерелом загрози пожежі - того, що чи не найбільше бояться в космосі.

Саме тому підприємець Пол Фішер і його компанія вклали мільйон доларів в розробку спеціальної "космічної" ручки, що завдяки низці технологічних новацій могла писати перевернутою, в невагомості або під водою. В 1967 році НАСА замовила першу партію "космічних" ручок для використання астронавтами, а в 1969 перші 100 ручок у компанії Фішера придбав і СРСР. Наступні моделі "космічної" ручки використовувалися як американцями на Space Shuttle, так і росіянами на космічній станції "Мир" - https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-nasa-spen/

Як бачимо, НАСА не витратила жодної копійки на розробку "космічної" ручки - всі видатки на себе взяла приватна компанія. А СРСР не тільки був змушений відмовитися від використання олівців в космосі, але й купляв ті самі кумедні "космічні" ручки в недалеких американців. Щоправда, по ходу справи змусивши повірити десятки мільйонів радянських та американських громадян в прямо протилежну версію подій. Ну справді, чи не тупі?

Иван Примаченко

Tags: Интересное, Ой всё!
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 30 comments

Recent Posts from This Journal