Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Якщо хочеш – роби: пара з Києва переїхала у село і відкрила екофермуМайже 6 років тому вони переїхали зі столиці до маленького села у Черкаській області, де відкрили власну екоферму. 45 соток малини, 6 соток суниці, фруктовий сад, пасіка – сьогодні улюблене заняття Іллі Третнікова та Оксани Тимченко стало для них ще й прибутковим бізнесом. А починали вони, не маючи ні грошей, ні досвіду у цій справі.

Молоді фермери розповіли про те, як їм вдалося організувати екологічне виробництво овочів та фруктів, про життя у селі після міста, про свої подорожі у теплі краї та майбутні проекти.

За освітою Оксана – хореограф, Ілля – редактор. А познайомилися вони, працюючи у столичному ресторані для сироїдів. Там все і почалося.

“Одного разу, готуючи гаспачо (холодний суп зі свіжих томатів), ми зрозуміли, щось не так з тими помідорами: тверді, без запаху, без смаку. Тоді дійшли висновку: хочеш смачних помідорів – то бери і вирощуй самостійно”, – розповідає Ілля.Не довго думаючи, почали шукати земельну ділянку у селі. Краєвиди Черкащини їх захопили, а у селі Шевченкове вони знайшли те, про що мріяли – будинок на околиці села, сусідів поблизу немає, поруч ставок і ліс. Розповідають, що вдалося домовитися з власниками, адже не мали коштів, аби виплатити за будинок одразу. Та й перші два місяці у селі жили зовсім “на нулі”.

“Нам дуже часто здається, що щось неможливе або нереальне просто через те, що ми того не робили і навіть не пробували. Не треба боятися, треба брати і робити, бути відкритими для своїх бажань. У плані знань було легко. Є книги, люди, гугл, де можна дізнатися, як виростити помідори. Максимум для цього потрібен місяць. Далі можна лиш вдосконалюватися. Можливо, спаяти з нуля якусь мікросхему – це складніше, а от такі базові речі, як виростити собі їжу – це природно для людини”, – зазначає хлопець.

Коли пара тільки переїхала до села, то займалася виготовленням цукерок. Варили шоколад, продавали через інтернет. Саме для кондитерських виробів і почали сушити фрукти. Сушку зробили самостійно зі старої радянської шафи.

Велику частину екоферми займає малина. Цього року з 10 соток зібрали 600 кілограм й усю переробили на варення. Минулі роки її теж сушили. З листя роблять чай, який не лише смачний, а й дуже корисний.“Особливого догляду ферма не потребує, головне посадити, а як рости воно й само знає. Хімією нічого не обробляємо. Сушили не лише малину, а й яблука, сливи, дині, кавуни, кабачки та помідори. Усі сухофрукти містять вітаміни, оскільки сушимо за мінімальної температури 40 ºС”, – ділиться досвідом Оксана.

Взимку, коли роботи на фермі немає, пара подорожує теплими країнами. Саме там вони і познайомилися з агротуризмом і самі вирішили відкрити волонтерську програму, аби люди зі всього світу могли повчитися їхньому досвіду та пожити на екофермі.

“До нас у село приїздили не лише українці, але і волонтери з Ізраїлю, Німеччини, Франції, Кувейту, Мексики, Ірану, Америки, Англії та Росії. Зараз чекаємо друга з Нігерії. Вони допомагають нам вирощувати, доглядати наш сад. І харчуються усім, що тут росте. Ми теж їздили волонтерами на інші ферми, до прикладу у Туреччині. Там, до речі, фермерство дуже цінують. Коли дізналися, що ми фермери, сказали: “То ви мабуть заможні і поважні люди”, – розповідає Оксана.

Вона додає, що люди після життя у селі дуже змінюються. 2-3 дні вони адаптуються, а потім звикають. Було багато таких, котрі звільнялися з роботи і приїздили пожити на ферму на декілька місяців.

“Та й у мене змінилися погляди на якісь речі. Якщо раніше було якесь споживацьке уявлення, то тут ти розумієш: якщо зранку прокидаєшся і тобі холодно, не можеш сказати, що тобі хтось не увімкнув опалення, а береш дрова і розпалюєш. І так у всьому. Ти розумієш, що якщо чогось хочеш, то це залежить тільки від тебе, твого бажання і твоїх дій”.

Пара ділиться, що планують розпочати такий самий проект, але вже у теплій країні. Тому екоферму у селі Шевченково готові продати або ж передати тим, хто дійсно буде цим займатися.

“Де саме буде наступна екоферма, поки не знаємо. Ми маємо пропозиції у деяких країнах, але хочемо побачити світ і визначитися. Це, мабуть, буде щось екваторіальне зі сталою температурою. Щоб могли рости і банани, і кокоси. А поки будемо шукати місце, працюватимемо над відеопроектом під назвою “Танець Землі”. Так ми хочемо поєднати любов до подорожей і до життя на Землі з тим, що любимо писати і знімати відео. Це будуть короткометражки про таких людей як ми, які живуть і насолоджуються цим”, – розповідає Ілля.

Коли запитую, яка з побачених країн є улюбленою, Ілля відповідає:

“Я громадянин світу. Мені подобається ця планета”.

Оксана ж зазначає, що любить країни за людей, які там проживають:

“Були ми в Азербайджані, Абхазії, Грузії, Туреччині. І вже третій рік в Іран їздимо. Він нам людьми подобається. Це як потрапляєш в інший світ. Цьогоріч в Ірані ми проведемо новорічний похід, і після цього збираємося перетнути континент”.На питання, чи шкодували колись про те, що переїхали у село, обоє відповідають, що це було їхнє найкраще рішення. А український інтерес вбачають у створенні людьми майбутнього власними руками.

“Ми дуже звикли, що якщо у нас щось не виходить, або у нас щось не так, то це чиясь провина, і за це відповідальний хтось інший: держава, президент, політики. Я бачу, що у нас зараз в Україні люди дуже круто навчилися робити все своїми руками, не відштовхуючись від якихось зовнішніх чинників. І таких людей багато. І наш інтерес полягає у тому, що ми починаємо будувати своє світле майбутнє і не чекаємо, що хтось зробить це за нас. І я думаю, у нас все вийде”.

Ірина Савчук

Tags: Интересное
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo ibigdan Грудень 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 66 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →

Recent Posts from This Journal