?

Log in

No account? Create an account
ЖЖ Украина

Самый сок!

всё то интересное в сети, что попало в мои сети


Предыдущий пост поделиться Следующий пост
ЖЖ Украина

15 цікавих фактів про українську мову

1. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.2. Українська входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу (після італійської). На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.

3. Українська мова, за різними даними, займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.

4. Український алфавіт являє собою один з варіантів кирилиці, число букв в ньому дорівнює 33. Порівняно з російською мовою, в українському немає великої кількості церковнослов’янських слів. З точки зору лексики найближчими до української є білоруська (84%) і польська (70%) мови, і лише потім - російська (62%).

5. Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.

6. Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі, й про яких збереглися документальні свідчення, є інокиня (черниця) Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна; жили вони, очевидно, в кінці XVI – на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.

7. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?». Баладний вірш-пісню було віднайдено в рукописній граматиці 1571 року.

8. “Щедрик” - найвідоміша у світі українська мелодія. На Заході він відомий як “Carols of the Bells”, і вже давно став невід’ємною частиною різдвяної культури.9. Одна з найвідоміших пісень у світі - “Summertime”, також має українське походження. Джордж Гершвін написав її під враженням від колискової “Ой ходить сон коло вікон” у виконанні Українського Національного хору.

10. Найбільшу кількість синонімів має слово «бити». Згідно з «Коротким словником синонімів української мови» їх нараховується 45.

11. Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “ф”. В українській мові слова, які починається з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.

12. Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ній міститься тридцять літер.

13. Найдовша абревіатура в українській мові – ЦНДІТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Вона складається з дев’яти літер.

14. Кілька фактів про паліндроми (слово, словосполучення чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються). В українській мові є лише два семибуквених паліндроми: «ротатор» і «тартрат». А до найдовших фраз паліндромів належать «Я несу гусеня» та «Аргентина манить негра». В останньому випадку не враховується буква «ь». Такі дрібні порушення дзеркальності допускаються, адже складання композицій — справа непроста.

15. Дослідники доводять, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньоіндійській мові — ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.джерело
 

promo ibigdan december 3, 2007 00:08
Buy for 1 500 tokens
Если вы хотите сделать хорошую рекламу вашему продукту или услуге - вы зашли по адресу. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее количество просмотров на каждый пост - 50 тысяч, среднее количество просмотров блога в месяц - 4-5 миллионов. Изучить аудиторию блога в разных разрезах можно в…

edroovna 9 ноября, 2016
Если лингофрикам нравится в сказки верить, то кто им это запретит? Только зачем? Дрочить? Ну так вата на какую-то другую хуйню дрочит. Сходства не видно?

ibigdan 9 ноября, 2016
"дрочить, дрочить"...походу у тебя недотрах.

Yuriy L. 9 ноября, 2016
Так Украину и украинский язык придумал австрийский генштаб из русофобских побуждений, не? :)

ibigdan 9 ноября, 2016
да, но сначала украинцы придумали встрийский генштаб.

whiteelk 9 ноября, 2016
Ранее Пушкина, конечно, не было поэтов...

(Удалённый комментарий)
izhnets 9 ноября, 2016
Чесно кажучи, з цим конкурсом про милозвучність мов ну таке... де хоть якийсь пруф на нього

raildriver59 9 ноября, 2016
Ты зачем школоте так моски засераешь?Ещё про чёрное море ,рим,кавказские горы и победителей германии забыл.

13_momeht 9 ноября, 2016
это уже сказки кацапов, для лишнехромосомных))

(Анонимно) 9 ноября, 2016
где-то прочел, что язык, которым писал Котляревский был достаточно далек от того, который сейчас.

Piotr Militarski 9 ноября, 2016
А міг би взяти і просто почитати "Енеїду". І пересвідчитися.
Звичайно, слів "комп'ютер" і "телемеханіка" в Котляревського нема.

Alex Tsikavyi 9 ноября, 2016
Ну в санскрите есть следы всех индо-европейских языков :). На то они и индо-европейские :).

П.2 и п.15 я бы убрал :)

(Анонимно) 9 ноября, 2016
Я ничего не понял. Извините.

tatyana78 9 ноября, 2016
Ага, ми також робили домашнє завдання з Навчаємось разом на цьому тижні...

Edited at 2016-11-09 20:10 (UTC)

Макс Фрегат 9 ноября, 2016
"дихлордифенілтрихлорметилметан"
Найдовше? Та невже? Особливо не напружуючи пам’ять:
"нікотинамідаденіндинуклеотидфосфат"
Так розшифровується НАДФ. Якщо покопирсатись в словнику можна і більш довше знайти. В хімії взагалі полюбляють дооооооооовгі назви.)))

Rain Sender 9 ноября, 2016
Особисто я не сприймаю, це як слова, скоріше, як текст без пробілів

kostyakys 9 ноября, 2016
Факт #2 - красивий, але нікчемний фейк.

vitshe 9 ноября, 2016
Зайшов щоб побачити цей коммент

Роман Козеренко 9 ноября, 2016
З точки зору лексики, найближчими до української є білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%) мови. Російська на четвертому місці (62%)

Alex Tsikavyi 9 ноября, 2016
Цікаво це списки сводеша порівнювали чи просто на око придумали.

hillm1 9 ноября, 2016
Село, учи городской язык.

13_momeht 9 ноября, 2016
Мы не против, - учи кацапику украинску мову))

4ornobile 9 ноября, 2016
Можна я так накину трохи? Ібо міфологія така міфологія.

1) Справжнім батьком сучасної літературної російської мови доцільніше вважати Миколу Карамзіна. Саме він її реформував і збагатив калькованими запозиченнями. А Пушкін -- його учень і послідовник, тому скоріше перший син, а не батько мови.

2) Цікавився, шукав, ніхера про той Париж-1934 не знайшов. Ну і в іншій версії байки (а вперше я її почув всередині 1990-х, ще до ери активного інтернету) українська -- друга після італійської.

15) Десь у Хоружівці пустив сльозу один Ющенко;).

telesyk 10 ноября, 2016
1) Справжнім батьком сучасної літературної російської мови доцільніше вважати Миколу Карамзіна. Саме він її реформував і збагатив калькованими запозиченнями. А Пушкін -- його учень і послідовник, тому скоріше перший син, а не батько мови.

КГ/АМ. Учим: Шишков А. С. Разсужденіе о старомъ и новомъ слогѣ Россійскаго языка.