Игорь Бигдан (ibigdan) wrote,
Игорь Бигдан
ibigdan

Не всеремось

Учора, на спробі привласнити 11 тисяч доларів, було затримано одного з командирів патрульної поліції Києва.

Мене відверто дивують ті українці, які з радісним вереском коментують цей факт як поразку реформ в МВС. Не біда, коли б так раділи Захарченко чи Азаров. Але коли це роблять деякі патріоти?.. Діагноз?

Крадіжка грошей поліцейським - ганьба, яка не має виправдань. Винні вже понесли дисциплінарну відповідальність, вони звільнені з поліції, на черзі - відповідальність кримінальна. Цим займається прокуратура.

Але чи розумно кричати про змову, зраду, крах реформи? Як на мене, ситуація дозволяє зробити цілком протилежні висновки.

Цей факт навпаки підтверджує, що поліцейська система все більше демонструє здатність до самоочищення.

Нагадаю контекст. Під час оформлення ДТП з автомобіля одного з учасників аварії зникли гроші - 17 тисяч доларів. Гроші привласнив командир одного з патрульних екіпажів, він же - командир роти патрульної поліції. Ці гроші він розділив на інших трьох поліцейських, які оформлювали ДТП.

Один з цих поліцейських повідомив про факт злочину керівництву. Справою зайнялася внутрішня безпека поліції. Усіх фігурантів виявлено. Гроші знайдено і передано власнику.

А тепер згадайте, як часто ви чули, що міліціонери, отримавши гроші в розмірі піврічної зарплатні, або й більше, віддавали їх, а своїх колег - співучасників злочину, передавали до суду? Таких фактів за роки незалежності навряд чи знайдете. Зараз лише впродовж тижня маємо два! Перший - кілька днів тому. Тоді один із заступників начальника Київського управління Нацполіції Андрія Крищенко притяг до відповідальності свого підлеглого, який приніс хабар в 10 тисяч доларів.

Поліція не зробила жодної спроби приховати ці факти. Хоча могла. Але нині принцип "Не виносити сміття з хати" замінено на інший: "Відповідальність - невідворотна!"

З практики відомо, що система стає здатною до самоочищення коли в ній реалізовано дві умови:

Перша - сформована корпоративна культура, яка визнає цінністю професійну честь і гідність.

Друга - з'являється критична маса людей, які визнають ці цінності.

У такій системі немає місця хабарникам, злодіям, садистам і шахраям. За таких умов з'являється реальна честь мундира, коли колектив зі зневагою виганяє "паршивих овець" замість приховувати їх недоліки.

Цей шлях не буде коротким. Бо надто глибокі хвороби.

Бо ідеальних поліцейських родитиме лише ідеальне суспільство.

На цьому шляху не потрібно зачаровуватися, щоб не переживати розчарувань. Зрештою, з подібними викликами зустрічаємося не лише ми.

Грузини, реформуючи поліцію, ще кілька років від початку реформ ловили і садили поліцейських, схоплених на злочинах. У них теж вистачало зневірених і розчарованих громадян, які ридали про "все пропало". А вони і далі ловили і садили. І отримали результат.

За півстоліття до грузинів, наприкінці 1940-х, після поразки у війні, реформу корумпованої поліції робили японці. Керував процесом голова окупаційної адміністрації - американець Дуглас Макартур. І хоча він двічі розігнав усі 150 тисяч японських поліцейських і двічі здійснив новий набір, проте ще кілька років потому масово виловлювали нечистих на руку японських копів. Їх теж ловили і садили. І теж отримали результат. Японці мають якісну та ефективну поліцію.

А тому ми і надалі будемо крок за кроком формувати правильну корпоративну культуру поліції, створювати критичну масу чесних і порядних українських поліцейських. І одночасно будемо ловити і садити "паршивих овець". І у нас теж буде прекрасний результат.

Іван Варченко

Tags: Политика
Subscribe
promo ibigdan декабрь 3, 2007 00:08
Buy for 1 000 tokens
Хотите 1 миллион просмотров вашей рекламы за неделю? Легко и не дорого. Хотите чтобы о вашем продукте или услуге узнали сотни тысяч уникальных посетителей? Запросто. Адекватные цены и профессиональный подход, базирующийся на 11-летнем опыте. Блог "Самый сок!" читают во всём мире. Среднее…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 26 comments